:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze B. dobre

Fidel Castro, Kazimierz Odnowiciel i "naparzanie kijem". Pierwsze starcie liderów w powiecie

Sesja w powiecie: Fidel Castro, Kazimierz Odnowiciel i
Temat Szczecinecki 17/01/2019 14:42

Pierwsze starcie liderów? Ostatnia sesja Rady Powiatu tak naprawdę po raz pierwszy wskazała, pomiędzy kim w ciągu trwającej kadencji będą toczyć się gorące dyskusje. Starosta Krzysztof Lis usłyszał, że przygotował sztampowy budżet, ale i tak mimo to, jest przez Jerzego Hardie-Douglasa lubiany. Były burmistrz dowiedział się, że jest jak Kazimierz Odnowiciel i teraz w powiecie będzie „tylko dobrze”.

Z kolei do Grzegorza Poczobuta dotarła informacja, że ma uważać, bo Jerzy Hardie-Douglas jego akurat nie lubi. Pojawiła się też wzmianka o naparzaniu się kijem bejsbolowym po głowach, Fidelu Castro i o pudrowaniu trupów. Czy w podobnym tonie będą już teraz toczyć się spory na, uchodzących dotąd za raczej spokojne, sesjach Rady Powiatu?
Słowne potyczki na sesji powiatowej rozpoczęły się w momencie uchwalania budżetu. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, projekt uchwały budżetowej dokładnie przestawił radnym Krzysztof Lis. Potem przyszła kolej na dyskusję.
Głos w sprawie budżetu zabrał stojący po stronie opozycji lider klubu Koalicji Obywatelskiej, Jerzy Hardie-Douglas. Radny od razu wytknął staroście „rozdęcie” w ubiegłorocznym budżecie i „zdecydowanie mniejsze ambicje” na początku tej kadencji. Potem w swoim stylu punktował. Wskazał m.in. na brak uwzględnienia w planach remontu tzw. starej ul. Koszalińskiej i ul. biegnącej w stronę Bugna. Poddał w wątpliwość zasadność modernizacji infrastruktury szkolnej w Białym Borze, wytknął błędne oszacowanie wydatków związanych z utrzymaniem boiska LA, a także zbyt skromne dofinansowanie szpitala, który przez „koalicjanta starosty – PiS, znalazł się w trudnej sytuacji finansowej”. 
Oprócz tego Jerzy Hardie-Douglas postulował likwidację Powiatowego Zarządu Dróg, PKS, mówił również o zbyt małych środkach na kulturę, bibliotekę w Szczecinku i SzLOT. 
- Ten budżet jest żaden, pozbawiony jest polotu, kreatywności.

To próba kamuflowania dość słabej sytuacji finansowej samorządu

– podsumował radny, wytykając staroście, że być może powodem tego jest trwająca zbyt długo, zdaniem Jerzego Hardie-Douglasa, kadencja Krzysztofa Lisa. Jak zapowiedział, ponieważ budżet nie jest do końca zły, klub KO wstrzyma się od głosu.
Do wystąpienia lidera opozycji odniósł się przewodniczący klubu PS, Grzegorz Poczobut. Radny nawiązał do wcześniejszych słów Jerzego Hardie-Douglasa.

– Pan już wcześniej powiedział, że tu miło to już było. A teraz co, będziemy się kijem bejsbolowym po głowie naparzać?

Nie zachęcam do tego typu działań – apelował radny. 


- Też mam wiele krytycznych uwag co do budżetu, że można było np. przekazać więcej pieniędzy na infrastrukturę drogową.

Ale przecież ten budżet był konstruowany przez poprzednią radę. Brał w tym udział były członek Zarządu Powiatu Jakub Hardie-Douglas.

Wspierał go, był jego współkonstruktorem. Dlatego ta dość agresywna wypowiedź co do konstrukcji budżetu, że nie ma w nim pozytywnych elementów, budzi moje zdziwienie – zwrócił uwagę Grzegorz Poczobut.
Krzysztof Lis także skomentował wypowiedź Jerzego Hardie-Douglasa. Jak tłumaczył, bierze odpowiedzialność za zadłużenie powiatu (41 proc. przy 60 proc. progu).

- Sam pan mówił, że jestem za długo starostą jak Fidel Castro, więc nie mogę na nikogo zgonić. 


Starosta odniósł się też do inwestycji drogowych. – Nie wszyscy wiedzą, ile ulic wyremontował powiat, dlatego pana głos w tej sprawie jest nieuczciwy. Szafera, Warcisława, Wyszyńskiego, Różana, ronda Mierosławskiego, AK, Narutowicza, ul. Narutowicza, Lipowa… Tylko w ubiegłym roku powiat wyremontował ul. Trzesiecką, co kosztowało 7 mln zł. A miasto dołożyło 1,5 mln zł. Do remontu ul. Koszalińskiej, który kosztował 1,4 mln zł, miasto nie dołożyło, bo nie musiało.
Krzysztof Lis apelował również o uczciwość jeśli chodzi o kształcenie w szkołach ponadgimnazjalnych. – Zapraszam pana do Białego Boru, bo pewnie nigdy pan tam nie był. Być może nie ma pan pojęcia, jak wyglądają warunki w tamtej szkole – zachęcał swojego oponenta. Starosta tłumaczył też, że być może trzeba będzie zweryfikować koszty utrzymania stadionu LA, ale na pewno, jego zdaniem, to nie będzie 1 mln zł. Odniósł się też do PKS-u i szpitala. Zapowiedział także zmiany w funkcjonowaniu PZD. 
Jerzy Hardie-Douglas skorzystał z możliwości odpowiedzi. 
- Jak powiedziałem, jest pan długo starostą i nic pan nowego nie wymyśli. To się absolutnie sprawdza w budżecie – ferował.

– Pana wypowiedź jest okrągła, nic z niej nie wynika.

Nie było w niej nic merytorycznego poza beletrystyką – tak z kolei radny ocenił to, co powiedział Grzegorz Poczobut. – Powiedział pan, że mój syn był w zarządzie, a ja chciałbym zobaczyć pana wkład.

Nie ma pan o budżecie żadnego pojęcia!


- Proszę bez osobistych wycieczek – zaapelował przewodniczący Cezary Jankowski.
- Dobrze, wycofuję to – przyznał Jerzy Hardie-Douglas. 
Raz jeszcze Jerzy Hardie-Douglas podkreślił, że powiat za mało przeznacza na SAPiK, bibliotekę i SzLOT. – Jest niesamowita dysproporcja między tym, co przekazuje miasto, a tym, co powiat. To są wielkości kilku rzędów – zaznaczył. A potem dodał.
- Ja tu z panem polemizuję, ale ja pana lubię i trudno mi to robić – stwierdził nieoczekiwanie były burmistrz.


- A pan panie Poczobut, niech pan uważa, bo pana z kolei nie lubię…

- dodał po chwili. 


- Bardzo dziękuję, że pan publicznie powiedział, że pan mnie trochę lubi – odpowiedział na te słowa Krzysztof Lis. - To przyjemne, biorąc pod uwagę pana ostatnie opinie. 
Starosta podkreślił, że nie zgadza się z opinią byłego burmistrza co do finansowania SAPiK-u, biblioteki, która tak naprawdę jest miejska, oraz SzLOT. Na koniec głos zabrał jeszcze radny Grzegorz Poczobut.


- Ta dyskusja od początku zmierzała do żenującego poziomu, ale to nie ja ją wywołałem.

Nie pozostanę dłużny. Cieszę, że w końcu trafił nam się Kazimierz Odnowiciel. Czekaliśmy tyle lat i w końcu jest. Teraz będziemy mieli już tylko dobrze – podsumował radny, którego od razu upomniał Cezary Jankowski. 
- Rozumiem że przez 13 lat mógł pan do jednego czy do drugiego radnego w ratuszu, odzywać się w określony sposób, że ktoś jest niekompetentny i że się na niczym nie zna – kontynuował Grzegorz Poczobut. - Na szczęście nie pan ocenia moje kompetencje i prace w samorządzie. Nie rozumiem też pana stwierdzenia, że mam uważać. Jak można się w ogóle tak zwracać do kogoś. Mam do tego ambiwalentny stosunek, ale niech to pozostanie w mojej głowie… 
 

Reklama

sesja powiat szczecinek budżet dyskusje krzysztof lis kadencja - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-01-17 15:47:39

  "Niech Pan uważa bo Pan nie lubię"? Czy to nie jest szerzenie mowy nienawiści przypadkiem?

 • gość 2019-01-17 18:54:55

  "Polot i kreatywność", jako doświadczenia JHD, zmaterializowane zostały wydatkami z miejskiej kasy na pomysły ekstrawaganckie, że wymienię tylko jeden najmniejszy za podobno 25-30 tys. zł (ew. proszę kwotę poprawić) kruk nie czarny a niebieski. Na drugim końcu miała być kolejka gondolowa na Mysią, ale w zamian będziemy mieć letnią odmianę stoku narciarskiego i promenadę dookoła jeziora oświetloną jak bulwar w Monaco (ze szkodą dla przyrody).

 • Gość - niezalogowany 2019-01-17 19:41:36

  Brawo panie burmistrzu nareszcie trafiła kosa na kamień pan Poczobut się wystraszył o szkoda.

 • gość 2019-01-17 20:17:34

  Pan radny JHD nieprzyzwyczajony jest do tego, że ktoś potrafi mu się przeciwstawić. W swojej układance lubi cichych, nieudzielających się radnych, którzy akceptują wole jednego słusznie panującego, a tu taki psikus

 • gość 2019-01-17 21:13:23

  A szkoda, że to nie JHD ocenia kompetencje Poczobuta. Poza tym o jakich kompetencjach mowa ? Wynajmowanie pomieszczeń na Wiśniowej to nie kompetencje !

 • gość 2019-01-17 21:57:05

  A co jest w tym szlocie ze miasto i powiat ma to coś utrzymywać??

 • gość 2019-01-17 22:27:27

  Panie Poczobut z całym szacunkiem ale JHD jeśli zwraca się do kogoś słowami, "że ma uważać" to wie co mówi, przecież za nim stoi cała masoneria.

 • gość 2019-01-18 08:37:54

  JHD nie lubi takich co zmieniaja barwy a Pan Poczobut zrbił najwiekszą woltę z SLD do PiS-u bo bedąc ich koalicjamtem ich popiera

 • gość 2019-01-18 13:15:12

  gość 2019-01-17 22:27:27 mamy na ciebie oko

 • gość 2019-01-19 09:47:21

  Więcej miasta w powiecie hahaha, chcieliście to macie, widać teraz jak na dłoni kto był odpowiedzialny za kłótnie na sesjach rady miasta a teraz przeszczepia te standardy do powiatu. Znowu mowa nienawiści i do czego takie POstępowanie doprowadza?

 • gość 2019-01-20 13:13:09

  A może tą ławkę z ronda pod kościołem postawić pod gminą?

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2019-01-20 17:26:05

  Ja to widzę tak: Pudrowany trup ,poszedł sobie pewnego razu na osobistą wycieczkę z bejsbolem. I kogo spotkał? Fidela Castro i Kazimierza Odnowiciela.

 • poziom piaskownicy - niezalogowany 2019-01-21 10:44:32

  Merytorycznej beletrystyki ciąg dalszy.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Sprzedam fajne, własnościowe

Sprzedam fajne, własnościowe mieszkanie: 58, 67 m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka/wc,przedpokój,III piętro,do remontu,12 rodzinna klatka w..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"