Fidel Castro, Kazimierz Odnowiciel i "naparzanie kijem". Pierwsze starcie liderów w powiecie


Temat Szczecinecki
17/01/2019

Aktualności #Ratusz #Rondo #Sesja #Powiat #kolej #szpital Szczecinek - gmina Szczecinek - miasto powiat Szczecinecki
Pierwsze starcie liderów? Ostatnia sesja Rady Powiatu tak naprawdę po raz pierwszy wskazała, pomiędzy kim w ciągu trwającej kadencji będą toczyć się gorące dyskusje. Starosta Krzysztof Lis usłyszał, że przygotował sztampowy budżet, ale i tak mimo to, jest przez Jerzego Hardie-Douglasa lubiany. Były burmistrz dowiedział się, że jest jak Kazimierz Odnowiciel i teraz w powiecie będzie „tylko dobrze”.

Z kolei do Grzegorza Poczobuta dotarła informacja, że ma uważać, bo Jerzy Hardie-Douglas jego akurat nie lubi. Pojawiła się też wzmianka o naparzaniu się kijem bejsbolowym po głowach, Fidelu Castro i o pudrowaniu trupów. Czy w podobnym tonie będą już teraz toczyć się spory na, uchodzących dotąd za raczej spokojne, sesjach Rady Powiatu?

Słowne potyczki na sesji powiatowej rozpoczęły się w momencie uchwalania budżetu. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, projekt uchwały budżetowej dokładnie przestawił radnym Krzysztof Lis. Potem przyszła kolej na dyskusję.

Głos w sprawie budżetu zabrał stojący po stronie opozycji lider klubu Koalicji Obywatelskiej, Jerzy Hardie-Douglas. Radny od razu wytknął staroście „rozdęcie” w ubiegłorocznym budżecie i „zdecydowanie mniejsze ambicje” na początku tej kadencji. Potem w swoim stylu punktował. Wskazał m.in. na brak uwzględnienia w planach remontu tzw. starej ul. Koszalińskiej i ul. biegnącej w stronę Bugna. Poddał w wątpliwość zasadność modernizacji infrastruktury szkolnej w Białym Borze, wytknął błędne oszacowanie wydatków związanych z utrzymaniem boiska LA, a także zbyt skromne dofinansowanie szpitala, który przez „koalicjanta starosty – PiS, znalazł się w trudnej sytuacji finansowej”. 

Oprócz tego Jerzy Hardie-Douglas postulował likwidację Powiatowego Zarządu Dróg, PKS, mówił również o zbyt małych środkach na kulturę, bibliotekę w Szczecinku i SzLOT. 

- Ten budżet jest żaden, pozbawiony jest polotu, kreatywności.
To próba kamuflowania dość słabej sytuacji finansowej samorządu
– podsumował radny, wytykając staroście, że być może powodem tego jest trwająca zbyt długo, zdaniem Jerzego Hardie-Douglasa, kadencja Krzysztofa Lisa. Jak zapowiedział, ponieważ budżet nie jest do końca zły, klub KO wstrzyma się od głosu.

Do wystąpienia lidera opozycji odniósł się przewodniczący klubu PS, Grzegorz Poczobut. Radny nawiązał do wcześniejszych słów Jerzego Hardie-Douglasa.
– Pan już wcześniej powiedział, że tu miło to już było. A teraz co, będziemy się kijem bejsbolowym po głowie naparzać?
Nie zachęcam do tego typu działań – apelował radny. 

- Też mam wiele krytycznych uwag co do budżetu, że można było np. przekazać więcej pieniędzy na infrastrukturę drogową.
Ale przecież ten budżet był konstruowany przez poprzednią radę. Brał w tym udział były członek Zarządu Powiatu Jakub Hardie-Douglas.
Wspierał go, był jego współkonstruktorem. Dlatego ta dość agresywna wypowiedź co do konstrukcji budżetu, że nie ma w nim pozytywnych elementów, budzi moje zdziwienie – zwrócił uwagę Grzegorz Poczobut.

Krzysztof Lis także skomentował wypowiedź Jerzego Hardie-Douglasa. Jak tłumaczył, bierze odpowiedzialność za zadłużenie powiatu (41 proc. przy 60 proc. progu).
- Sam pan mówił, że jestem za długo starostą jak Fidel Castro, więc nie mogę na nikogo zgonić. 


Starosta odniósł się też do inwestycji drogowych. – Nie wszyscy wiedzą, ile ulic wyremontował powiat, dlatego pana głos w tej sprawie jest nieuczciwy. Szafera, Warcisława, Wyszyńskiego, Różana, ronda Mierosławskiego, AK, Narutowicza, ul. Narutowicza, Lipowa… Tylko w ubiegłym roku powiat wyremontował ul. Trzesiecką, co kosztowało 7 mln zł. A miasto dołożyło 1,5 mln zł. Do remontu ul. Koszalińskiej, który kosztował 1,4 mln zł, miasto nie dołożyło, bo nie musiało.

Krzysztof Lis apelował również o uczciwość jeśli chodzi o kształcenie w szkołach ponadgimnazjalnych. – Zapraszam pana do Białego Boru, bo pewnie nigdy pan tam nie był. Być może nie ma pan pojęcia, jak wyglądają warunki w tamtej szkole – zachęcał swojego oponenta. Starosta tłumaczył też, że być może trzeba będzie zweryfikować koszty utrzymania stadionu LA, ale na pewno, jego zdaniem, to nie będzie 1 mln zł. Odniósł się też do PKS-u i szpitala. Zapowiedział także zmiany w funkcjonowaniu PZD. 

Jerzy Hardie-Douglas skorzystał z możliwości odpowiedzi. 

- Jak powiedziałem, jest pan długo starostą i nic pan nowego nie wymyśli. To się absolutnie sprawdza w budżecie – ferował.
– Pana wypowiedź jest okrągła, nic z niej nie wynika.
Nie było w niej nic merytorycznego poza beletrystyką – tak z kolei radny ocenił to, co powiedział Grzegorz Poczobut. – Powiedział pan, że mój syn był w zarządzie, a ja chciałbym zobaczyć pana wkład.
Nie ma pan o budżecie żadnego pojęcia!


- Proszę bez osobistych wycieczek – zaapelował przewodniczący Cezary Jankowski.

- Dobrze, wycofuję to – przyznał Jerzy Hardie-Douglas. 

Raz jeszcze Jerzy Hardie-Douglas podkreślił, że powiat za mało przeznacza na SAPiK, bibliotekę i SzLOT. – Jest niesamowita dysproporcja między tym, co przekazuje miasto, a tym, co powiat. To są wielkości kilku rzędów – zaznaczył. A potem dodał.

- Ja tu z panem polemizuję, ale ja pana lubię i trudno mi to robić – stwierdził nieoczekiwanie były burmistrz.


- A pan panie Poczobut, niech pan uważa, bo pana z kolei nie lubię…
- dodał po chwili. 

- Bardzo dziękuję, że pan publicznie powiedział, że pan mnie trochę lubi – odpowiedział na te słowa Krzysztof Lis. - To przyjemne, biorąc pod uwagę pana ostatnie opinie. 

Starosta podkreślił, że nie zgadza się z opinią byłego burmistrza co do finansowania SAPiK-u, biblioteki, która tak naprawdę jest miejska, oraz SzLOT. Na koniec głos zabrał jeszcze radny Grzegorz Poczobut.


- Ta dyskusja od początku zmierzała do żenującego poziomu, ale to nie ja ją wywołałem.
Nie pozostanę dłużny. Cieszę, że w końcu trafił nam się Kazimierz Odnowiciel. Czekaliśmy tyle lat i w końcu jest. Teraz będziemy mieli już tylko dobrze – podsumował radny, którego od razu upomniał Cezary Jankowski. 

- Rozumiem że przez 13 lat mógł pan do jednego czy do drugiego radnego w ratuszu, odzywać się w określony sposób, że ktoś jest niekompetentny i że się na niczym nie zna – kontynuował Grzegorz Poczobut. - Na szczęście nie pan ocenia moje kompetencje i prace w samorządzie. Nie rozumiem też pana stwierdzenia, że mam uważać. Jak można się w ogóle tak zwracać do kogoś. Mam do tego ambiwalentny stosunek, ale niech to pozostanie w mojej głowie… 

 


 
sesja powiat szczecinek budżet dyskusje krzysztof lis kadencja - komentarze opinie (13)

Gość
17/01/2019

"Niech Pan uważa bo Pan nie lubię"? Czy to nie jest szerzenie mowy nienawiści przypadkiem?

gość
17/01/2019

"Polot i kreatywność", jako doświadczenia JHD, zmaterializowane zostały wydatkami z miejskiej kasy na pomysły ekstrawaganckie, że wymienię tylko jeden najmniejszy za podobno 25-30 tys. zł (ew. proszę kwotę poprawić) kruk nie czarny a niebieski. Na drugim końcu miała być kolejka gondolowa na Mysią, ale w zamian będziemy mieć letnią odmianę stoku narciarskiego i promenadę dookoła jeziora oświetloną jak bulwar w Monaco (ze szkodą dla przyrody).

Gość
17/01/2019

Brawo panie burmistrzu nareszcie trafiła kosa na kamień pan Poczobut się wystraszył o szkoda.

gość
17/01/2019

Pan radny JHD nieprzyzwyczajony jest do tego, że ktoś potrafi mu się przeciwstawić. W swojej układance lubi cichych, nieudzielających się radnych, którzy akceptują wole jednego słusznie panującego, a tu taki psikus

gość
17/01/2019

A szkoda, że to nie JHD ocenia kompetencje Poczobuta. Poza tym o jakich kompetencjach mowa ? Wynajmowanie pomieszczeń na Wiśniowej to nie kompetencje !

gość
17/01/2019

A co jest w tym szlocie ze miasto i powiat ma to coś utrzymywać??

gość
17/01/2019

Panie Poczobut z całym szacunkiem ale JHD jeśli zwraca się do kogoś słowami, "że ma uważać" to wie co mówi, przecież za nim stoi cała masoneria.

gość
18/01/2019

JHD nie lubi takich co zmieniaja barwy a Pan Poczobut zrbił najwiekszą woltę z SLD do PiS-u bo bedąc ich koalicjamtem ich popiera

gość
18/01/2019

gość 2019-01-17 22:27:27 mamy na ciebie oko

gość
19/01/2019

Więcej miasta w powiecie hahaha, chcieliście to macie, widać teraz jak na dłoni kto był odpowiedzialny za kłótnie na sesjach rady miasta a teraz przeszczepia te standardy do powiatu. Znowu mowa nienawiści i do czego takie POstępowanie doprowadza?

gość
20/01/2019

A może tą ławkę z ronda pod kościołem postawić pod gminą?

z zawodu dyrektor
20/01/2019

Ja to widzę tak: Pudrowany trup ,poszedł sobie pewnego razu na osobistą wycieczkę z bejsbolem. I kogo spotkał? Fidela Castro i Kazimierza Odnowiciela.

poziom piaskownicy
21/01/2019

Merytorycznej beletrystyki ciąg dalszy.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Aktualności


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu