:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C lekkie zachmurzenie

Film uczniów STO nagrodzony w Emiratach Arabskich

Film uczniów STO nagrodzony w Emiratach Arabskich

 „Między dniem a nocą” to półtoraminutowy film, wyprodukowany przed rokiem przez Zespół „Akcja Animacja” przy STO w Szczecinku,który zdobył nagrodę na festiwalu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w kategorii filmów wyprodukowanych przez dzieci. Co ważne, była to jedyna nagroda przyznana w tej kategorii.

Trwający zaledwie 1,5 minuty animowany film przedstawia codzienne życie małego miasteczka, a może raczej wsi, zagubionej gdzieś na południu Europy. Akcja rozgrywa się zgodnie z tytułem pomiędzy porankiem, a nocą. W ciasnych uliczkach toczy się, niczym niezmącona, codzienna krzątanina mieszkańców. Widz ogląda to z góry, niczym Pan Bóg w przesyconych poezją obrazach Bruegela. Zajęci swoimi obowiązkami ludzie nie dostrzegają, że w zapadającej ciemności narodził się Jezus.
 Scenografię do filmu stanowi bożonarodzeniowa diorama wykonana przez neapolitańczyka - Tammaro d'Ericco. To właśnie w Neapolu, z okazji Bożego Narodzenia w domach, oprócz choinek stawiane są szopki – dioramy przedstawiające scenę betlejemską. 
Twórcami filmu są: Anna Bloem, Maaike Bloem, Filip Aleksandrowicz, Antoni Małecki. Opieką  artystyczną zajmuje się Jolanta Sierpińska – nauczycielka z STO. Jak twierdziła podczas konferencji prasowej urządzonej w murach STO Anna Bloem, praca nad filmem była niezwykle żmudna.- Do naszej dyspozycji od pana Tammaro dostaliśmy małą makietę. Trzeba było bardzo ostrożnie z nią się obchodzić. Otrzymaliśmy pozwolenie, aby wprowadzić w ruch postacie. Skonstruowana została również specjalna lampa, aby światło ukazywało różne pory dnia i nocy. 
Zdaniem Jolanty Sierpińskiej bardzo ważne jest to, że nie tylko produkcja była międzynarodowa, ale także ponadwyznaniowa. - Twórcą tej makiety jest Tammaro d'Ericco z Neapolu, dwie Holenderki, które są protestantkami i my. Udało się nam stworzyć film o wymiarze artystycznym. Cieszymy się, że na festiwalu w ZEA te wartości zostały dostrzeżone.


- Uczestniczyliśmy już w pięciu międzynarodowych, również pozaeuropejskich festiwalach. We wszystkich tych miejscach wygrywały filmy zaangażowane i o tematyce polityczno-społecznej. Spodobało się nam, że 37-osobowe jury dostrzegło w naszej pracy wartości ponadczasowe. Wydaje się, że ten zorganizowany z wielkim rozmachem festiwal jest równocześnie wielkim dowodem niezwykłej tolerancji ze strony Arabów. 


Jolanta Sierpińską zainspirowała się zdjęciem w „Temacie” przedstawiającym szopkę bożonarodzeniową w kościele pw. św. Franciszka - powiedziała Marzena Marcinkowska, wicedyrektor STO. - Można powiedzieć, że film, to takie uniwersalne medium godzące obraz, plastykę i dźwięk. Nie ma tam słownej narracji. To jest forma, która jest swoistym językiem esperanto. Animacje bez narracji są językiem trafiającym do wszystkich.

Jak zauważyli autorzy filmu, festiwal został niezwykle profesjonalnie zorganizowany. Obejmował różne formy zajęć dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie był to konkurs. – W naszej kategorii mieliśmy bardzo dużą konkurencję. Były tam filmy również z fabułą i myśleliśmy, że to spośród nich będzie wyłoniony zwycięzca. Jury doceniło jednak film, który jest bardziej artystyczny. 
Jesteśmy grupą, która w Polsce jest już dostrzegana. Udało się nam zorganizować ok. 20 osobową grupę młodzieży, która świetnie w tym się odnalazła. Takiej grupy zazdrości nam cała Polska. Na festiwale jedzie młodzież, a nie jak to się dzieje u innych- dyrektor studia. Oprócz dwóch statuetek zespół otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Jak zaznaczono sam pobyt, który ufundowali organizatorzy, kosztował wielokrotnie więcej. Gratulujemy !  (jg)
 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


film sto akcja animacja nagroda - komentarze opinie

 • gość 2017-10-18 13:06:20

  Tolerancja ze strony muzułmanów? A gdzie w tym filmie widać narodziny Chrystusa? Bo ja nie jestem w stanie ich dostrzec, choć obejrzałam film dwa razy. Myślę, że inni widzowie w ZEA też ich nie dostrzegli, w przeciwnym razie z pewnością film nie otrzymałby tej nagrody.

 • Etruska - niezalogowany 2017-10-19 09:14:29

  Cóż, symbolika jest bardzo wyraźna, sądzę, że Arabowie doskonale wiedzieli, wokół jakiego wydarzenia toczy się akcja. Tak ogólnie, to jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno tego filmu, jak i innych dokonań "Akcji Animacja". A Pani Sierpińska to Nauczyciel przez duże N i prawdziwa Artystka. Serdecznie gratuluję!

 • gość 2017-10-19 09:18:12

  Watek "ponadwyznaniowości" wprowadzony jest całkiem niepotrzebnie. Najważniejszy jest Człowiek. I w tym aspekcie, można zamknąć oczy na wpis "gość 2017-10-18 13:06:20" nad którym nie będę się rozwodzić. Cieszyć się trzeba że powstało dzieło artystyczne i powstało w sposób "ponadnarodowy" a to jest oznaka współczesnej cywilizacji - porozumienie ponad narodami, to małe ogniwo w wielkim łańcuchu więzi Ludzi Wielkiego Świata. Chyląc głowę przed Autorami wspomnę, że pierwszym i dotąd jedynym filmem animowanym stworzonym w Szczecinku i uhonorowanym poza Szczecinkiem, był film pt. "Wszystkiemu winna wiosna", którego autorem był Mieczysław Morawski (zm. 2015r). Film ten był nagrodzony Federację Amatorskich Klubów Filmowych w kategorii filmów animowanych i miało to miejsce om 40 lat wstecz.

 • gość 2017-10-20 18:21:02

  gość z 6.20 A dlaczego to niby mieliby nie przyznać nagrody? Czy Pani jest wiadomo, że Jezus jest wspomniany w Koranie jako Mesjasz a Muzułmanie jako jedyni uznają autentyczność Jezusa?... Scena z szopką pokazana jest na filmie dwa razy. Nienawiść i ignorancja zaślepia.

Dodajesz jako: Zaloguj się