:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C bezchmurnie

Finansowanie firm – w jaki sposób pozyskać kapitał na założenie i rozwój biznesu

Porady, Finansowanie sposób pozyskać kapitał założenie rozwój biznesu - zdjęcie, fotografia

Na każdym etapie działalności firmy może być jej potrzebne finansowe wsparcie – dotyczy to zarówno początkujących startupów, jak i rozwiniętych biznesów. Z jakich źródeł finansowania firm mogą korzystać przedsiębiorstwa?

Finansowanie firm z dotacji unijnych

Do 2020 roku największa pula dotacji unijnych ma zostać przeznaczona na samorządy i na rozwój przedsiębiorstw. Finansowania firm w ramach dotacji oferują m.in.: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny czy też Fundusz Spójności. Wsparcie pieniężne przydzielane jest przede wszystkim podmiotom, których działalność wpisuje się w realizację określonych priorytetów do 2020 roku – a są nimi zrównoważony rozwój, równość szans, a także rozpowszechnienie nowoczesnych technologii informacyjnych w życiu codziennym obywateli, przedsiębiorstw i administracji publicznej.

Finansowanie startupów z Funduszu Pracy

Urzędy pracy dysponują środkami Funduszu Pracy, zarządzającego budżetem przeznaczonym na finansowanie startupów. Niemniej jednak, by pozyskać kapitał na założenie własnej działalności, oprócz bycia zarejestrowanym jako osoba bezrobotna, przyszły przedsiębiorca musi spełnić szereg warunków. Najważniejsze z nich brzmią następująco:

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

  • nie może prowadzić działalności gospodarczej;
  • będąc zarejestrowanym jako osoba bezrobotna, nie może odmówić bez podania przyczyny podjęcia pracy, stażu, szkolenia, ani ich przerwać;
  • nie może pobierać publicznych dotacji na założenie firmy ani składać wniosków w innych urzędach.

Finansowanie firm, dzięki kredytom bankowym i pożyczkom prywatnym

Jedną z najprostszych metod finansowania firm okazują się kredyty bankowe i pożyczki prywatne. Niemniej jednak, by skorzystać z kredytu, przedsiębiorstwo zwykle musi wykazać odpowiednią zdolność i historię kredytową. Niestety wymogi banków często są zbyt wygórowane dla początkujących startupów i małych biznesów. Ciekawych kontrpropozycji dofinansowania dla firm warto szukać w ofertach pożyczek prywatnych, takich jak CFH. Instytucja ta udziela pożyczek pod zastaw, dzięki czemu nie przeprowadza weryfikacji w bazach BIK, nie sprawdza zdolności ani historii finansowej firmy.

Finansowanie firm przez Aniołów Biznesu

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy potrzebują dofinansowania dla swoich firm, mają szczęście i trafiają na swoich Aniołów, a dokładniej Aniołów Biznesu. W rzeczywistości są nimi prywatni inwestorzy, wspierający kapitałowo młode firmy zwykle w zamian za mniejszościowe pakiety udziałów. Warto przy tym wspomnieć, że nie zawsze kieruje nimi chęć zysku. Ich pobudki czasem okazują się bardzo szczytne – takie osoby nierzadko pragną wspierać młode przedsiębiorcze osoby i rozwój gospodarki.


Finansowania firm można szukać u wielu źródeł. Pozyskanie jego nie zawsze jest łatwe, jednak w wielu sytuacjach może zadecydować o przeszłości przedsiębiorstwa.

 

artykuł partnera serwisu