:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Fotka z saturatorem. Żołnierzom też chce się pić

Historia, Fotka saturatorem Żołnierzom - zdjęcie, fotografia

Wojsko też chce pić. Żołnierzy nie tylko polskich, ale przede wszystkim sowieckich, można było spotkać niemalże na każdym kroku. 

Na archiwalnym zdjęciu została uwieczniona kolejka do saturatora serwującego wodę sodową. Taka woda mogła być z dodatkiem soku wiśniowego, jabłkowego czy też z innych nie tylko krajowych owoców. Było to w miarę smaczne i podczas upału pragnienie można było nieco ugasić. Napój nalewano do szklanek. Po wypiciu szklanka była przez sprzedawcę tylko przepłukiwana – rzecz jasna pod zimną wodą i to tylko jej wnętrze. Z tego też powodu tak serwowaną wodę sodową, złośliwie nazwano „gruźliczanką”. Dzisiaj tego rodzaju sprzedaż, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, jest już niemożliwe. Saturatory ustawiano najczęściej przy wylocie z pl. Wolności w ul. 9 Maja oraz w dni świąteczne i letnie niedziele w parku. Kolorowe zdjęcie wykonane przez niemieckiego turystę, wykonano w lipcu 1969 roku. Sądząc po wiszących flagach było to w okolicy 22 lipca – wtedy państwowe święto w rocznicę publikacji manifestu PKWN. 

Po lewej widać fragment dzisiaj już nieistniejącej kamieniczki pod dziesiątką, a także (na wprost) urokliwy dom stojący po stronie ratusza, w którym najpierw mieściła się księgarnia, a potem sklep ze sprzętem AGD. W tamtym czasie centralne miejsce na pl. Wolności zajmowało rondo, latem zawsze mocno ukwiecone.                                                                                

(jg)

Fotka z saturatorem. Żołnierzom też chce się pić komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com