:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C pochmurno z przejaśnieniami

Gadanie do obrazu

Gadanie do obrazu

No i stało się. Szczecinek lada dzień, niczym w jakimś dalekowschodnim mieście, zaroi się od rowerzystów. Słowo „rojenie” jest jak najbardziej właściwe i w tym przypadku pasuje nie tylko do pszczelego sposobu życia. Oto zamiast pojedynczo przemykającego gdzieś rowerzysty, pojawią się ich całe tabuny. Chodniki, bo to głównie po nich jeżdżą rowerzyści zapełnią się wszędobylskimi jednośladami.  Mówią, że pojazd ten ma wręcz nieograniczone możliwości. Można się nim nie tylko przemieszczać z punktu A do punktu B np. na targowisko po świeże owoce i warzywa, albo do sklepu meblowego po stół z krzesłami czy nawet kanapę. Dla niedowiarków polecam filmy krajoznawcze z Dalekiego Wschodu. Co tamtejsi wyrabiają z rowerami - przechodzi ludzkie pojęcie. 


Właśnie teraz, wraz sezonem ogórkowym na ulice naszego miasta ruszyć ma coś ze 150 rowerów. Będą dostępne na 22 stacjach zlokalizowanych w ważniejszych zakątkach miasta. Mało tego. Pary nierozłączki będą mogły skorzystać nawet z tandemów, bo takowe też na składzie mają się pojawiać. Na razie nie pomyślano jeszcze o trójkołówkach. Mogą być bardzo przydatne podczas tygodniowych zakupów w Biedronce czy innym Kauflandzie. Być może i na nie przyjdzie czas. 
Przy okazji warto odkurzyć i naprawić rdzewiejące gdzieś, w jakimś magazynie, riksze. Jak to się teraz mówi – one „mają duży potencjał”. Całkiem niepotrzebnie kilka lat temu zaniechano kursów, a przecież to pojazdy przyszłościowe. Do ich uruchamianie potrzeba jedynie jak tako wyrobionych mięśni nóg. Są zatem bardziej ekologiczne niż ekologiczne elektryki co to mają zastąpić dotychczasowe autobusy z silnikami na olej napędowy. Szczególnie teraz w okresie letnim, kiedy pasażerów będzie (wakacje!) zdecydowanie mniej. Kierowcy autobusów z powodzeniem mogą prowadzić riksze. Akurat w tym względzie mają największe ku temu kwalifikacje niż zwykły kierowca z kategorią „B”. 
Te przyszłościowe pojazdy oznakowane są nawet herbem miasta. Teraz wystarczy tylko numer i można jechać w trasę. Tym sposobem wejdziemy jeszcze bardziej w nową erę komunikacyjną. Jezdnie opustoszeją z samochodów, a jedynymi pojazdami, a i to najpewniej bez pasażerów, będą tylko miejskie autobusy. Kto wie, może za jakiś czas i one staną się niepotrzebne? 
W tym miejscu małe wyjaśnienie: ja tu sobie na tych łamach żadnych żartów nie robię. Owszem, w godzinach szczytu może na chodnikach, parkowych alejkach i deptakach pojawić się większa niż do tej pory ilość rowerzystów, ale to kropla w morzu. Bądźmy szczerzy, łatwego życia to oni nie maja i nie będą mieli. Wprawdzie rowerowe stacje są przy przystankach, ale już niekoniecznie przy trasach, gdzie można w bezpieczny sposób poruszać się jednośladem. Jakoś już tak jest, że w tej dziedzinie panuje nieopisany chaos. Ponieważ szczecineckim zwyczajem jezdnie mamy co najwyżej na szerokość dwóch furmanek, biorąc także pod uwagę całkiem spory ruch, jazda rowerem w takich warunkach wydaje się niczym gra w rosyjską ruletkę. 
Owszem, nawet na ulicach będących w ciągach dróg krajowych zdarzają się widoczki ze starszym panem lub panią na rowerku, ale wiek swoje czyni i tym osobom wypada jedynie współczuć. Tam, gdzie wprowadzono zakaz jazdy rowerem, są ścieżki, tyle że bardzo często (przykładem ul. Boh. Warszawy i kard. Wyszyńskiego) wiodące i tak już niezwykle wąskim chodnikiem. Pieszy ma to do siebie, że wcale nie musi poruszać się prawą stroną i nie wchodzić na czerwony pas. Z kolei używanie dzwonka przez wielu uważane jest, za przejaw braku kultury. 
Nieco inaczej jest na deptakach. Można jechać jak się chce, byle tylko z daleka omijać placową fontannę. A nuż płyta się zarwie po kołem i nieszczęście gotowe. Poza tym należy pamiętać, że woda jest puszczana tam od dziesiątej i wtedy bywa niezwykle ślisko. Wraz ze zmianą nawierzchni zrezygnowano z żółtych pasów. Ktoś w ratuszu, miast asekurować się paragrafami, poszedł po rozum do głowy. Dobre i to. 
Tragicznie jest za to w parku. Wcale nierzadkim widokiem są pędzący na złamanie karku młodzieńcy, w dzikim szale wymijający o milimetry matki z dzieckiem. Poważnym problemem jest fatalny stan nawierzchni parkowych alejek. Zaledwie po siedmiu latach od chwili modernizacji parku, większość alejek praktycznie nie nadaje się ani do jazdy rowerem, a już na pewno nie do przechadzki z dziecięcym wózkiem. 
Po czasie okazuje się, że „ekologiczne” nawierzchnie wapienno-żwirowe mają to do siebie, że przy corocznym braku konserwacji i naprawach zamieniają się w wyboiste i mocno pylące dróżki. Pierwszą czynnością po wyjściu z parku jest oczyszczenie z białego pyłu nogawek i butów. 
Dość dziwne, że nikomu z radnych ani urzędników nie przyszło do głowy, aby uporządkować kompletny chaos panujący na przejściach dla pieszych. Skoro dopuszcza się jazdę rowerem po chodniku, dlaczego na jednych przejściach można przejeżdżać rowerem, a tuż obok już nie? Dlaczego nie można tego w jakiś logiczny sposób uporządkować? Przykładem jest ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Narutowicza, gdzie na każdym przejściu przy skrzyżowaniu z boczną uliczką lub wyjazdem, zgodnie ze znakiem należy zejść i rower przeprowadzać. Wprawdzie rowerzyści tego rodzaju znaki ignorują, ale już policjanci niekoniecznie. 
To tyle biadolenia zważywszy, że władza i radni jeżdżą samochodami i po próżnicy szkoda tylko sobie język strzępić. 
                                                                                                                              Jerzy Gasiul 

 

felieton ukazał się w 902 wydaniu Tematu Szczecineckiego,
jedynego tygodnika ze Szczecinka i o wyłącznie Szczecinku.


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


rowerzyści szczecinek jednoślady targowisko ścieżki - komentarze opinie

 • gość 2018-06-28 15:20:25

  Felieton trafia w sama dziesiątkę.

 • gość 2018-06-28 21:41:42

  Dla mnie jest to sedno dziennikarstwa. Z przytupem, humorem i merytorycznie. Czas najwyższy panie redaktorze poszukać narybku. Szczecineckie dziennikarstwo bez pana będzie takim rozchodzącym się bąkiem przerywanym przez chwilową ulgę przed kolejnym gaz atakiem.

 • Cyklista - niezalogowany 2018-06-28 22:15:20

  Wspomniany przykład idiotycznych rozwiązań ze ścieżki równoległej na ul Narutowicza rozszerzam (nie pierwszy raz) o przykład "Starej Koszalińskiej". Ulica wąska, po lewej parkujące pojazdy, pas ok. 1 metrowej szerokości od prawego krawężnika po którym jadą rowerzyści bardzo nierówny. Trzeba zjechać do osi jezdni. A jak z tyłu masz samochód albo i dwa,, wówczas intuicyjnie słyszysz jak oni klną na rowerzystę, bo blokujesz im drogę. Praktykuję wtedy przyśpieszenie i znacząco zwalniam, gdy po lewej jest luz, gdzie nie ma pojazdów parkujących. Wtedy on mnie wyprzedzają. A wystarczy dopuścić na chodniku ruch rowerów dwukierunkowy. Przykład drugi: przejście przy budynku ul. Koszalińska 64 od strony północnej. Przejście oznakowane tak szeroko, jakby znaki lotnisku na pasie startowym. Widoczność idealna ze wszystkich stron. Nie ma korytarza dla rowerzystów. Ten sam budynek, ale od strony południowej. Ścieżka rowerowa kończy się na drodze wjazdowej na osiedle, potem 30 metrów bezpańskiego chodnika, chyba najszerszego w mieście, w fatalnym stanie nawierzchni, bez wyznaczonej ścieżki, która nagle pojawia się przy przejściu w kierunku do ul. Wiatracznej. Może otwierająca "Komisja Miejska Rowerowa" w osobach "Merk-Rak-Douglas" przejedzie się ROWERAMI po tych trasach i zobaczy ile głupoty jest w organizacji ruchu rowerowego i ile spraw do naprawienia.

 • gość 2018-06-28 23:38:37

  poszukać narybku? Wychował tłumy dziennikarzy. Część się sprzedała, ale reszta walczy dzielnie.

 • gość 2018-06-30 11:49:32

  rowery to wspaniala sprawa mniej spalin czystsze powietrze cisza tyle na temat pliusow na wstepie powiem ze nie jestem przeciwnikiem cyklistow ale to co sie dzieje w naszym miescie to konsensus debilizmu i glupoty co prawda sa wyjatki ale wiekszosc rowerzystow uwaza ze mozna im szalec po chodnikach przejezdzac przez jezdnie jak im sie podoba bez zwracania uwagi na innych uzytkownikow drogi znaki na przejsciach dla pieszych upowazniaja ich ?ze by przejezdzac po pasach ? sa owszem miejsca oznaczone ale oni uwazaja ze mozna wszedzie smigac pieszy stal sie na chodniku zawalidroga tak Niestety brak wszelkich zasad 90 procent tych demonow predkosci pedzacych po chodniku nie zna przepisow ruchu drogowego to samo dotyczy parku miejskiego gdzie pieszy jest zawalidroga .Piesi rowniez nie sa bez winy zwlaszcza te plus 500 z telefonem przy uchu pchajace wozek przed soba zabserbowane rozmowa i nie zwracajace uwagi czy cos jedzie bo na pasach ma pierszenstwo ale obowiazkiem pieszego przed wejsciem na jezdnie jest sprawdzenie czy cos nie jedzie PO CO ONO PUSTAK PCHA WOZEK PRZED SOBA NAJPIERW DZIECKU COS SIE STANIE E TAM ZROBI SIE DRUGIE BEDZIE KASA I ODSZKODOWANIE ZAROWNO KIEROWCA POJAZDU MECHANICZNEGO JAK I ROWERZYSTA JAK I PIESZ Y WSZYSCY JESTESMY UZYTKOWNIKAMI DROG PANOOWIE POLIMILI TAM GDZIE WAS POTRZEBA TO WAS NIE MA JEZDZICIE I I W POWAZANIU MACIE WSZYSTKO AMEN

 • gość 2018-06-30 12:25:06

  Naprawdę czas aby policja Szczecinecka uczciwie przyjrzała się rowerzystom przejeżdżającym przez wyznaczone przejścia dla pieszych bo rowerzyści nagminnie maja to w głębokiej ..... i czas kilku ukarać to do tragedii wakacyjnej nie dojdzie...

Dodajesz jako: Zaloguj się