:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Gaudeamus w zamku

Być może dopiero zakończone prace przy renowacji zamku, a może również tematyka pierwszego wykładu spowodowała, że zamkowa sala na pierwszym piętrze dosłownie pękała w szwach. Późnym popołudniem odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ilość uczestników była tak duża, że zabrakło wolnych miejsc. Zaczęło się tradycyjnie, czyli od odśpiewania „Gaudeamus igitur”. Z wykonania dziekan szczecineckiej uczelni dla seniorów, poseł Wiesław Suchowiejko, raczej nie był zadowolony, skoro wszystkim zaproponował na przyszłość... zajęcia ze śpiewu chóralnego. 

 W tym roku mija dwunasty rok działalności Uniwersytetu Trzeciego wieku w Szczecinku. Jak zapowiedział dziekan, zajęcia w tym roku będą się odbywały na zamku a ich tematyka będzie dotyczyła historii, politologii, nauk medycznych, przyrodniczych. Pojawią się lektoraty z języków obcych oraz kursy tańca towarzyskiego. 

  Cykl tegorocznych wykładów rozpoczął się od prelekcji wygłoszonej przez Pawła Połoma, Miejskiego Konserwatora Zabytków, która w całości została poświęcona historii i przeprowadzonej w ostatnich trzech latach rewaloryzacji południowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku. 

Paweł Połom piastuje stanowisko konserwatora miejskiego od czterech lat. Poprzednio pracował w Toruniu. To właśnie pod jego ścisłym nadzorem rozpoczęła się trzy lata temu renowacja zamku. Zadanie było bardzo trudne ze względu niezwykle skromną ilość materiałów niezbędnych do przeprowadzenia właściwych zabiegów konserwatorskich. 

- Przyszło mi aby tutaj spłacić dług wdzięczności, jako że jestem rodowitym szczecinecczaninem - zaznaczył na wstępie.  

Wykład zakończył się zwiedzaniem zamku.

(zet)

 

 

 

Gaudeamus w zamku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com