:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Głosowanie nie takie proste. Jak to działa i po co są "lokomotywy" wyborcze?

Głosowanie nie takie proste. Jak to działa?
Temat Szczecinecki 10/10/2018 05:32

Czy oddany w wyborach głos będzie mieć przełożenie na to, popierany przez nas kandydat faktycznie będzie zasiadać w Radzie Miasta? Które miejsce na liście gwarantuje mandat radnego? Czy rzeczywiście radę będą tworzyć wyłącznie ludzie mający największe poparcie w danym okręgu? Wybory samorządowe coraz bliżej. Warto więc mieć świadomość, jak działa ordynacja wyborcza, zgodnie z którą będziemy głosować, i skąd wezmą się wyborcze wyniki.


Jeśli chodzi o Szczecinek, w poprzednich wyborach w 2014 roku obowiązywała ordynacja większościowa (JOW-y). Dawała ona gwarancję wejścia do rady kandydatom, którzy uzyskali największe poparcie. Tym razem wraca ordynacja proporcjonalna, a więc głosowanie na poszczególne listy. Na czym to polega?
Przeliczanie głosów na mandaty w ordynacji proporcjonalnej może się wydawać dla zwykłego zjadacza chleba dość problematyczne. Głosy, które uzyskali wszyscy kandydaci z jednej listy w danym okręgu, będą dzielone przez kolejne liczny naturalne. Dzięki temu każdej z list przyporządkowana zostanie konkretna liczba mandatów. Jak to wygląda w praktyce? W Okręgu Wyborczym nr 1 komitety biją się o 6 mandatów, a w pozostałych trzech okręgach – o 5 mandatów.

Przykładowo, jeśli w OW1 dany komitet dzięki całej liście uzyska taką liczbę głosów, która zagwarantuje mu aż 3 mandaty, to radnymi zostaną kandydaci, którzy, reprezentując wspomniany komitet, zdobyli kolejno najwięcej głosów. 


Ordynacja proporcjonalna w porównaniu do JOW-ów ma swoje plusy i minusy. W przypadku JOW-ów zwycięzca „zgarniał” cały okręg. Teraz o zwycięstwie zadecydują głosy oddane na poszczególną listę. Z jednej strony taki system umożliwia wejście do rady konkurencyjnym komitetom z poszczególnych okręgów. Z drugiej – może okazać się tak, że dzięki tzw. lokomotywom wyborczym do rady dostaną się osoby, które zostaną tam „wciągnie” przez listę, a nie dlatego, że w danym okręgu wyborczym otrzymają duże poparcie wyborców.
Takie przypadki z historii szczecineckich wyborów do Rady Miasta już znamy. Dla przypomnienia. W 2010r., kiedy obowiązywała ordynacja proporcjonalna, w OW nr 1 lista PO uzyskała 3 mandaty. Do Rady Miasta dzięki nim weszli: Daniel Rak (922 głosy), Marek Ogrodziński (238 głosów) oraz Jerzy Kania (176 głosów). Ponieważ Daniel Rak został zastępcą burmistrza „zwolnił się” jeden mandat. Przypadł on Mirosławowi Wacławskiemu, który w całym okręgu zdobył zaledwie 70 głosów. Porównując, jeden z kandydatów z Forum Samorządowego 2010, który do rady nie dostał się, ponieważ jego lista miała zbyt małe poparcie, uzyskał w tym samym czasie aż 249 głosów!
Co działo się z radnymi w Radzie Miasta w trakcie kadencji 2010-2014 każdy chyba pamięta. To właśnie wtedy mieliśmy do czynienia z mnóstwem mandatowych roszad i przesunięć. Ponieważ z mandatów zrezygnował żeby móc zostać burmistrzem Jerzy Hardie-Douglas (OW4) oraz jego zastępca Daniel Rak (OW1), zastąpili ich Stefan Miętki i Mirosław Wacławski. Radnemu Wacławskiemu Naczelny Sąd Administracyjny uchylił mandat w 2013 roku (WSA wskazał w uzasadnieniu, że Przewodniczący Rady Miasta Szczecinka występuje, jako pełnomocnik procesowy spółki komunalnej. Chodzi o szczecinecki ZGM). Miał go zastąpić Mariusz Getka, ale ostatecznie wśród radnych zasiadła kolejna kandydatka z listy, Jarmila Góra. W 2010 rok z mandatu radnego zrezygnował również Piotr Misztak, ówczesny prezes SZLOT. Na jego miejscu zasiadł kolejny kandydat - Krzysztof Zawada. Jako wicedyrektor w G1 mandat musiał też oddać Szymon Ochocki. Jako „lokomotywa wyborcza” umożliwił wejście do rady Edycie Wojnicz. W trakcie kadencji z funkcji radnego zrezygnował również Paweł Szycko (sam zorientował się, że dzierżawi w szkołach gabinety). Zastąpiła go Anna Szymecka. 

Reklama

głosowanie ordynacja wybory wyniki głos poparcie okręg - komentarze opinie

 • Piotr - niezalogowany 2018-10-10 06:44:56

  Bardzo ważne informacje, o których mało kto wie. Pamiętajcie, że głosując na znajomego z pozycji 5 lub 6 i tak de facto wspieracie kandydatów nr 1 i 2, bo to oni mają realne szanse na mandat.

 • gość 2018-10-10 07:41:50

  Podziękujcie PISowi. To oni wiedzieli, że będą mieli problem jak będą wybory większościowe, więc wrócili do systemu proporcjonalnego z metodą d'Honta, która premiuje silne ogrupowania i ich jedynki na listach.

 • gość 2018-10-10 08:59:15

  Dla mnie Rak może wygrać wybory, a potem będzie podobnie jak ze Zdanowską w mieście Udź. Będzie tylko wstyd że nie może objąć stanowiska bo ustawa mu nie pozwala. I wiecie gdzie się możecie odwołać peowczyki? Raz w rynnę i dwa razy o parapet . Jurek załóż ty w końcu okulary bo dalej niż czubek własnego nosa nie widzisz.

 • gość 2018-10-10 09:06:05

  Tylko Berezowski lub Bedka. System partyjny to spadek poskomunizmu w Polsce i przyczyna większości problemów.

 • gość 2018-10-10 09:06:48

  Piotrusiu kłamczuszku dlaczego wprowadzasz ludzi w błąd? Jeszcze się jedynki zdziwią jak nie wejdą. Dzisiaj mamy takie czasy że nikt nie będzie się zrzekał głosów na leśnych dziadków. Zapłacili gruby szmal i wydaje im się kupili mandat. A tu będzie zoonk. To tylko w peło był jest i pozostanie zamordyzm oraz tyrania.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-10 09:47:02

  Dobry artykuł.
  Jasno powiedzmy że nawet jak ktoś ma ostatnie miejsce 12 na liście a zdobędzie w wyborach najwięcej głosów na swojej liście np 400 to wchodzi nawet przed numerem 1 gdy ten zdobędzie 399.

  Także ludzie głosujcie na swoich kandydatów bez względu na zajmowane przez nich miejsce.

  A numery 1,2,3 to czysta psychologia wyborcza

 • gość 2018-10-10 11:11:26

  70 głosów ma reprezentować, jaką część mieszkańców Szczecinka? Okazuje się, że w radach zasiada zlepek ludzi nie mający znacznego poparcia mieszkańców miasta. Co to za system demokratyczny, w którym do reprezentacji dostają się ludzie z kilkudziesięciogłosowym poparciem mieszkańców 38 tysięcznego(?) miasteczka? Włapko otrzymał wyższe poparcie mieszkańców na cokół, niż wielu radnych do rady!

 • gość 2018-10-10 12:43:43

  Wszyscy tylko nie PO udających słóconych Porozumienia Samorządowe !!!!! to katastrofa i najgorsze co może spotkać znów to miasto - które wymaga OCZYSZCZENIA i najlepiej jeszcze audytu tego co się działo (wizyta TVN w skrócie).

 • Śpioch - niezalogowany 2018-10-10 18:24:03

  W mętnej wodzie ryby najlepiej biorą. Czery osoby z mojej listy spały więc i ja jestem wyspany.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-10 19:53:23

  Bronisław Komorowski też prowadził w rankingach. Czy należy w to wierzyć?

 • gość 2018-10-10 20:36:20

  w/g mojej sony na 100 osób przepytanych:
  w magistracie
  PiS - 9 mandatów
  POi N 4 mandaty
  Berezowski - 3 mandaty
  Bedka 3 mandaty
  SLD - 2 mandaty

 • Swój-gość - niezalogowany 2018-10-13 13:41:53

  Według mojej sondy Bedka - 9 mandatów , Berezowski - 6 mandatów, PIS - 6 mandatów reszta do podziału.

 • gość 2018-10-14 00:01:23

  Że też ten z pierwszy z prawej ma czelność się POkazywać?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"