:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Głosowanie nie takie proste. Jak to działa i po co są "lokomotywy" wyborcze?

Głosowanie nie takie proste. Jak to działa?
Temat Szczecinecki 10/10/2018 05:32

Czy oddany w wyborach głos będzie mieć przełożenie na to, popierany przez nas kandydat faktycznie będzie zasiadać w Radzie Miasta? Które miejsce na liście gwarantuje mandat radnego? Czy rzeczywiście radę będą tworzyć wyłącznie ludzie mający największe poparcie w danym okręgu? Wybory samorządowe coraz bliżej. Warto więc mieć świadomość, jak działa ordynacja wyborcza, zgodnie z którą będziemy głosować, i skąd wezmą się wyborcze wyniki.


Jeśli chodzi o Szczecinek, w poprzednich wyborach w 2014 roku obowiązywała ordynacja większościowa (JOW-y). Dawała ona gwarancję wejścia do rady kandydatom, którzy uzyskali największe poparcie. Tym razem wraca ordynacja proporcjonalna, a więc głosowanie na poszczególne listy. Na czym to polega?
Przeliczanie głosów na mandaty w ordynacji proporcjonalnej może się wydawać dla zwykłego zjadacza chleba dość problematyczne. Głosy, które uzyskali wszyscy kandydaci z jednej listy w danym okręgu, będą dzielone przez kolejne liczny naturalne. Dzięki temu każdej z list przyporządkowana zostanie konkretna liczba mandatów. Jak to wygląda w praktyce? W Okręgu Wyborczym nr 1 komitety biją się o 6 mandatów, a w pozostałych trzech okręgach – o 5 mandatów.

Przykładowo, jeśli w OW1 dany komitet dzięki całej liście uzyska taką liczbę głosów, która zagwarantuje mu aż 3 mandaty, to radnymi zostaną kandydaci, którzy, reprezentując wspomniany komitet, zdobyli kolejno najwięcej głosów. 


Ordynacja proporcjonalna w porównaniu do JOW-ów ma swoje plusy i minusy. W przypadku JOW-ów zwycięzca „zgarniał” cały okręg. Teraz o zwycięstwie zadecydują głosy oddane na poszczególną listę. Z jednej strony taki system umożliwia wejście do rady konkurencyjnym komitetom z poszczególnych okręgów. Z drugiej – może okazać się tak, że dzięki tzw. lokomotywom wyborczym do rady dostaną się osoby, które zostaną tam „wciągnie” przez listę, a nie dlatego, że w danym okręgu wyborczym otrzymają duże poparcie wyborców.
Takie przypadki z historii szczecineckich wyborów do Rady Miasta już znamy. Dla przypomnienia. W 2010r., kiedy obowiązywała ordynacja proporcjonalna, w OW nr 1 lista PO uzyskała 3 mandaty. Do Rady Miasta dzięki nim weszli: Daniel Rak (922 głosy), Marek Ogrodziński (238 głosów) oraz Jerzy Kania (176 głosów). Ponieważ Daniel Rak został zastępcą burmistrza „zwolnił się” jeden mandat. Przypadł on Mirosławowi Wacławskiemu, który w całym okręgu zdobył zaledwie 70 głosów. Porównując, jeden z kandydatów z Forum Samorządowego 2010, który do rady nie dostał się, ponieważ jego lista miała zbyt małe poparcie, uzyskał w tym samym czasie aż 249 głosów!
Co działo się z radnymi w Radzie Miasta w trakcie kadencji 2010-2014 każdy chyba pamięta. To właśnie wtedy mieliśmy do czynienia z mnóstwem mandatowych roszad i przesunięć. Ponieważ z mandatów zrezygnował żeby móc zostać burmistrzem Jerzy Hardie-Douglas (OW4) oraz jego zastępca Daniel Rak (OW1), zastąpili ich Stefan Miętki i Mirosław Wacławski. Radnemu Wacławskiemu Naczelny Sąd Administracyjny uchylił mandat w 2013 roku (WSA wskazał w uzasadnieniu, że Przewodniczący Rady Miasta Szczecinka występuje, jako pełnomocnik procesowy spółki komunalnej. Chodzi o szczecinecki ZGM). Miał go zastąpić Mariusz Getka, ale ostatecznie wśród radnych zasiadła kolejna kandydatka z listy, Jarmila Góra. W 2010 rok z mandatu radnego zrezygnował również Piotr Misztak, ówczesny prezes SZLOT. Na jego miejscu zasiadł kolejny kandydat - Krzysztof Zawada. Jako wicedyrektor w G1 mandat musiał też oddać Szymon Ochocki. Jako „lokomotywa wyborcza” umożliwił wejście do rady Edycie Wojnicz. W trakcie kadencji z funkcji radnego zrezygnował również Paweł Szycko (sam zorientował się, że dzierżawi w szkołach gabinety). Zastąpiła go Anna Szymecka. 

Reklama

głosowanie ordynacja wybory wyniki głos poparcie okręg - komentarze opinie

 • Piotr - niezalogowany 2018-10-10 06:44:56

  Bardzo ważne informacje, o których mało kto wie. Pamiętajcie, że głosując na znajomego z pozycji 5 lub 6 i tak de facto wspieracie kandydatów nr 1 i 2, bo to oni mają realne szanse na mandat.

 • gość 2018-10-10 07:41:50

  Podziękujcie PISowi. To oni wiedzieli, że będą mieli problem jak będą wybory większościowe, więc wrócili do systemu proporcjonalnego z metodą d'Honta, która premiuje silne ogrupowania i ich jedynki na listach.

 • gość 2018-10-10 08:59:15

  Dla mnie Rak może wygrać wybory, a potem będzie podobnie jak ze Zdanowską w mieście Udź. Będzie tylko wstyd że nie może objąć stanowiska bo ustawa mu nie pozwala. I wiecie gdzie się możecie odwołać peowczyki? Raz w rynnę i dwa razy o parapet . Jurek załóż ty w końcu okulary bo dalej niż czubek własnego nosa nie widzisz.

 • gość 2018-10-10 09:06:05

  Tylko Berezowski lub Bedka. System partyjny to spadek poskomunizmu w Polsce i przyczyna większości problemów.

 • gość 2018-10-10 09:06:48

  Piotrusiu kłamczuszku dlaczego wprowadzasz ludzi w błąd? Jeszcze się jedynki zdziwią jak nie wejdą. Dzisiaj mamy takie czasy że nikt nie będzie się zrzekał głosów na leśnych dziadków. Zapłacili gruby szmal i wydaje im się kupili mandat. A tu będzie zoonk. To tylko w peło był jest i pozostanie zamordyzm oraz tyrania.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-10 09:47:02

  Dobry artykuł. Jasno powiedzmy że nawet jak ktoś ma ostatnie miejsce 12 na liście a zdobędzie w wyborach najwięcej głosów na swojej liście np 400 to wchodzi nawet przed numerem 1 gdy ten zdobędzie 399. Także ludzie głosujcie na swoich kandydatów bez względu na zajmowane przez nich miejsce. A numery 1,2,3 to czysta psychologia wyborcza

 • gość 2018-10-10 11:11:26

  70 głosów ma reprezentować, jaką część mieszkańców Szczecinka? Okazuje się, że w radach zasiada zlepek ludzi nie mający znacznego poparcia mieszkańców miasta. Co to za system demokratyczny, w którym do reprezentacji dostają się ludzie z kilkudziesięciogłosowym poparciem mieszkańców 38 tysięcznego(?) miasteczka? Włapko otrzymał wyższe poparcie mieszkańców na cokół, niż wielu radnych do rady!

 • gość 2018-10-10 12:43:43

  Wszyscy tylko nie PO udających słóconych Porozumienia Samorządowe !!!!! to katastrofa i najgorsze co może spotkać znów to miasto - które wymaga OCZYSZCZENIA i najlepiej jeszcze audytu tego co się działo (wizyta TVN w skrócie).

 • Śpioch - niezalogowany 2018-10-10 18:24:03

  W mętnej wodzie ryby najlepiej biorą. Czery osoby z mojej listy spały więc i ja jestem wyspany.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-10 19:53:23

  Bronisław Komorowski też prowadził w rankingach. Czy należy w to wierzyć?

 • gość 2018-10-10 20:36:20

  w/g mojej sony na 100 osób przepytanych: w magistracie PiS - 9 mandatów POi N 4 mandaty Berezowski - 3 mandaty Bedka 3 mandaty SLD - 2 mandaty

 • Swój-gość - niezalogowany 2018-10-13 13:41:53

  Według mojej sondy Bedka - 9 mandatów , Berezowski - 6 mandatów, PIS - 6 mandatów reszta do podziału.

 • gość 2018-10-14 00:01:23

  Że też ten z pierwszy z prawej ma czelność się POkazywać?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"