:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

Gorące lato 1939

Gorące lato 1939

To było gorące lato 1939 r. Z zachodu na wschód przez Neustettin (Szczecinek) w kierunku polskiej granicy ciągnęły wojskowe kolumny. Jadących na front żołnierzy w podniosłej atmosferze żegnali mieszkańcy zacisznego miasteczka, oddalonego zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od linii przyszłego frontu.

Tutejszy idylliczny obraz wojny, w której są same zwycięstwa, niezmierzone łupy oraz tysiące zwożonych do tutejszych fabryk i gospodarstw polskich podludzi, został zburzony dopiero w lutym 1945 roku. Na razie był powszechny entuzjazm i przekonanie o dziejowej misji III Rzeszy. 
Tymczasem świat wciąż łudził się nadzieją, że wojny nie będzie. Niemcy, zgodnie z planem Fall Weiss, przygotowani byli już od dawna do krwawej rozprawy z Polską. Po podpisaniu 22 sierpnia paktu von Ribbentrop – Mołotow wojnę można było już bez większego ryzyka rozpocząć. 
Na archiwalnym zdjęciu pochodzącego z zasobów portalu internetowego szczecinek.org uwieczniona została kolumna czołgów przy skrzyżowaniu ówczesnej Bismarckstrasse (dz. ul. Wyszyńskiego) z Preußischerstrasse (dz. deptak - ul. Bartoszewskiego). Przejazdowi kolumny przygląda się tłum mieszkańców – głównie kobiet i dzieci. Kolumna czołgów kieruje się na ul. Lipową i dalej ku polsko-niemieckiej granicy przebiegającej pomiędzy Człuchowem, a Chojnicami. (jg)


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


neustettin 1939 front żołnierze mieszkańcy - komentarze opinie

 • gość 2017-09-08 22:19:31

  Ależ sentymentalne zdjęcie:) Łezka się w oku kręci...Aż chciałoby się znowu pomknąć swoim pachnącym czołgiem po Bismarckstrasse na Chojnice, Bydgoszcz i Warszawę:) Wspaniały chrzęst męstwa, wyśmienite uzbrojenie, świetni żołnierze i dowodzenie. Niespełna miesiąc i to sezonowe państwo II RP przestała istnieć..To były czasy:) Aż tu nagle 17 września Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie rubieże II RP i tak niestety wybuchła II wojna światowa.:)) Pozdrawiam serdecznie radnego Jerzego Dudzia i dziękuję za wybitny i genialny wykład alternatywnej historii na sesji powiatu:))Myślę, że ta ekscentryczna i egzotyczna teza to epokowe odkrycie nauki polskiej. Nowe nieznane dotąd spojrzenie na dzieje najnowsze. Chciałbym zaprosić na kolejną sesję Polską Akademię Nauk, żeby mogła wysłuchać kolejnych wynurzeń naszego radnego:))

 • gość 2017-09-10 06:43:29

  Do gościa- był kiedyś taki film ( nie wspominam tytułu bo i tak to spłynie po tobie ) na zadane pytanie :" ... Po co ci głowa ? ... " - odpowiedź "... Jem jom ..." - to ty odpowiadałeś ???

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2017-09-10 10:59:14

  Do gość. Ale bredzisz

 • Aba - niezalogowany 2017-09-12 08:12:38

  Teraz o Niemcach pisze się jak o przyjaciołach. W artykule już nie pisze się o nienawiści do Niemców , ot napadli na Polskę i już.

 • gość 2017-09-16 15:59:26

  Ale przecież ta kolumna nie kieruje się na Lipową... a raczej w odwrotnym kierunku!

Dodajesz jako: Zaloguj się