:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Gospodarka w Szczecinku. Jest dobrze?

Gospodarka w Szczecinku. Jest dobrze?

Jaki potencjał ma szczecinecka gospodarka? Z jednej strony optymizmem napawają wysokie wskaźniki przedsiębiorczości, a także stosunkowo duża liczba podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Z drugiej jednak strony daje się zauważyć spadek działających na terenie miasta firm. Niewiele jest też zakładów zajmujących się przetwórstwem przemysłowym. Sprawdziliśmy, jak gospodarczą stronę Szczecinka widzą autorzy zestawień statystycznych. Jest dobrze?


W rankingu Serwisu Samorządowego PAP najbardziej przedsiębiorczych gmin (wg. liczby podmiotów na 1000 mieszkańców), Szczecinek zajmuje 138 pozycję w Polsce (na 2487 gmin) i 17 pozycję w województwie na (na 114 gmin). Wskaźnik przedsiębiorczości (ilość podmiotów gospodarczych na 10 tys. ludności) utrzymuje się na podobnym poziomie od 2013 roku. W 2016 r. wskaźnik ten wyniósł 1281 podmiotów na 10 tys. mieszkańców (w woj. zachodniopomorskim wyniósł 1295). Co ważne, to poziom znacząco wyższy od wskaźnika dla Polski (1103).


Co roku w Szczecinku średnio rejestruje się 300-400 nowych przedsiębiorstw. Rok 2016 był pod tym względem znacząco gorszy. W Szczecinku zarejestrowano jedynie 295 podmiotów, w tym 260 podmiotów to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Nie zarejestrowano też żadnej spółki handlowej. 


Jeśli chodzi o wyrejestrowane podmioty, to także jest ich rocznie średnio 300-400. W 2016 r. wyrejestrowano 325 podmiotów, w tym 311 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W 2016 r. wyrejestrowano także 5 spółek handlowych. Wniosek? Bilans nowo zarejestrowanych do wyrejestrowanych podmiotów jest niekorzystny (więcej podmiotów jest wyrejestrowywanych niż nowo rejestrowanych). Co ważne, bilans ten ma tendencje odwrotną niż w przypadku woj. zachodniopomorskiego i Polski (w obu przypadkach mamy do czynienia z pozytywnym bilansem – więcej podmiotów było rejestrowanych niż wyrejestrowanych).


Ciekawostką jest fakt, że największy odsetek podmiotów gospodarczych w Szczecinku jest zarejestrowany w związku z działalnością w obszarze handlu oraz transportu i gospodarki magazynowej – po 21 proc. Odsetek ten nie zmienia się od kilku lat. Autorzy zestawienia uznają za „niedoborowy w perspektywie rozwoju miasta” udział podmiotów działających w przetwórstwie przemysłowym – 6 proc. Ilość podmiotów związanych z przetwórstwem przemysłowym pozostaje w Szczecinku na tym samym poziomie od kilku lat. Udział ten jest mniejszy niż dla średniej w woj. zachodniopomorskim – 8 proc.


W kontekście dotychczasowej strategii rozwoju miasta – w dużej mierze opierającej się na turystyce – istotny jest też udział podmiotów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem. W 2016 r. wyniósł on 3 proc. i pozostaje na niezmienionym poziomie od 3 lat.
Warto jeszcze nadmienić, że w Szczecinku zarejestrowanych jest 40 podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Ta ilość nie zmienia się od 2011 r. Podmioty z kapitałem zagranicznym działają głównie w przetwórstwie przemysłowym i prowadzą swoją działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Szczecinku. Większość z nich związana jest z przetwórstwem meblowym i jest członkiem Szczecineckiego Klastra Meblowego. Podmioty zagraniczne funkcjonują także w branży elektrosprzętu i teleinformatycznej. 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

gospodarka szczecinek przemysł - komentarze opinie

 • gość 2017-11-09 11:31:46

  Sama okoliczność, że mieszkaniec Szczecinka rozpoczyna prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej tak naprawdę może oznaczać, że nie może znaleźć pracy na etacie i próbuje się uratować w ten sposób przed bezrobociem, względnie jego pracodawca tnie koszty pracy i wymusza na dotychczasowym pracowniku przejście na tę formę quasi zatrudnienia. Wbrew pozorom ilość założonych firm niekoniecznie jest wskaźnikiem przedsiębiorczości we właściwym tego słowa znaczeniu. Takim wskaźnikiem byłaby raczej ilość założonych spółek. Najłatwiej jest otworzyć sklep względnie kupić samochód i zostać taksówkarzem względnie kierowcą ciężarówki i zajmować się przewozami. Skoro te branże mają wzięcie w Szczecinku może to oznaczać problem z brakiem sensownej pracy w mieście. Skończcie w końcu te brednie, że Szczecinek to miasto turystyczne. Jak się ma fabryki i kominy to nie ma turystyki!!!Zresztą niczego nie ma tu atrakcyjnego do zwiedzania, a jezior w Polsce jest od groma i to bez kominów!!!

 • gość 2017-11-09 13:31:54

  Prawda jet taka, że gdyby nie Krono i nowe firmy, które ściąga do klastra meblowego, to w mieście już dawno moglibyśmy zgasić światło i wyjechać za chlebem.

 • Gość - niezalogowany 2017-11-09 16:53:42

  No tak na suchy chleb tyrac sama radosc

 • Gość - niezalogowany 2017-11-09 17:31:08

  Wyjechałem z tej bidnej dziury i w końcu mi się normalnie żyje i oddycha

 • gość 2017-11-09 17:41:13

  Nooo,gospodarcza nedza.....ale za to Szczecinek ma lysego wizjonera !

 • gość 2017-11-10 10:24:59

  A ile te firmy ściągnięte do klastra meblowego zatrudniły osób?? 20 ? 50 ? 100 ?? a zachwycasz się jakby pracę znalazło tam kilka tysięcy

 • gość 2017-11-10 10:58:18

  Jest zajebiście ! Ale nie w Szczecinku !! Zakłady zamykają , nie ma obiecanych 1000 miejsc pracy wręcz przeciwnie ! Miasto umiera w smrodzie braku pracy , perspektyw ... . . .

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Energa Oświetlenie zatrudni -

Wymagania: • wykształcenia wyższego / średniego technicznego (preferowane kierunki: elektrotechnika, elektroenergetyka) • umiejętność zarządzania..


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"