:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Gospodarka w Szczecinku. Jest dobrze?

Gospodarka w Szczecinku. Jest dobrze?

Jaki potencjał ma szczecinecka gospodarka? Z jednej strony optymizmem napawają wysokie wskaźniki przedsiębiorczości, a także stosunkowo duża liczba podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Z drugiej jednak strony daje się zauważyć spadek działających na terenie miasta firm. Niewiele jest też zakładów zajmujących się przetwórstwem przemysłowym. Sprawdziliśmy, jak gospodarczą stronę Szczecinka widzą autorzy zestawień statystycznych. Jest dobrze?


W rankingu Serwisu Samorządowego PAP najbardziej przedsiębiorczych gmin (wg. liczby podmiotów na 1000 mieszkańców), Szczecinek zajmuje 138 pozycję w Polsce (na 2487 gmin) i 17 pozycję w województwie na (na 114 gmin). Wskaźnik przedsiębiorczości (ilość podmiotów gospodarczych na 10 tys. ludności) utrzymuje się na podobnym poziomie od 2013 roku. W 2016 r. wskaźnik ten wyniósł 1281 podmiotów na 10 tys. mieszkańców (w woj. zachodniopomorskim wyniósł 1295). Co ważne, to poziom znacząco wyższy od wskaźnika dla Polski (1103).


Co roku w Szczecinku średnio rejestruje się 300-400 nowych przedsiębiorstw. Rok 2016 był pod tym względem znacząco gorszy. W Szczecinku zarejestrowano jedynie 295 podmiotów, w tym 260 podmiotów to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Nie zarejestrowano też żadnej spółki handlowej. 


Jeśli chodzi o wyrejestrowane podmioty, to także jest ich rocznie średnio 300-400. W 2016 r. wyrejestrowano 325 podmiotów, w tym 311 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W 2016 r. wyrejestrowano także 5 spółek handlowych. Wniosek? Bilans nowo zarejestrowanych do wyrejestrowanych podmiotów jest niekorzystny (więcej podmiotów jest wyrejestrowywanych niż nowo rejestrowanych). Co ważne, bilans ten ma tendencje odwrotną niż w przypadku woj. zachodniopomorskiego i Polski (w obu przypadkach mamy do czynienia z pozytywnym bilansem – więcej podmiotów było rejestrowanych niż wyrejestrowanych).


Ciekawostką jest fakt, że największy odsetek podmiotów gospodarczych w Szczecinku jest zarejestrowany w związku z działalnością w obszarze handlu oraz transportu i gospodarki magazynowej – po 21 proc. Odsetek ten nie zmienia się od kilku lat. Autorzy zestawienia uznają za „niedoborowy w perspektywie rozwoju miasta” udział podmiotów działających w przetwórstwie przemysłowym – 6 proc. Ilość podmiotów związanych z przetwórstwem przemysłowym pozostaje w Szczecinku na tym samym poziomie od kilku lat. Udział ten jest mniejszy niż dla średniej w woj. zachodniopomorskim – 8 proc.


W kontekście dotychczasowej strategii rozwoju miasta – w dużej mierze opierającej się na turystyce – istotny jest też udział podmiotów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem. W 2016 r. wyniósł on 3 proc. i pozostaje na niezmienionym poziomie od 3 lat.
Warto jeszcze nadmienić, że w Szczecinku zarejestrowanych jest 40 podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Ta ilość nie zmienia się od 2011 r. Podmioty z kapitałem zagranicznym działają głównie w przetwórstwie przemysłowym i prowadzą swoją działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Szczecinku. Większość z nich związana jest z przetwórstwem meblowym i jest członkiem Szczecineckiego Klastra Meblowego. Podmioty zagraniczne funkcjonują także w branży elektrosprzętu i teleinformatycznej. 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


gospodarka szczecinek przemysł - komentarze opinie

 • gość 2017-11-09 11:31:46

  Sama okoliczność, że mieszkaniec Szczecinka rozpoczyna prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej tak naprawdę może oznaczać, że nie może znaleźć pracy na etacie i próbuje się uratować w ten sposób przed bezrobociem, względnie jego pracodawca tnie koszty pracy i wymusza na dotychczasowym pracowniku przejście na tę formę quasi zatrudnienia. Wbrew pozorom ilość założonych firm niekoniecznie jest wskaźnikiem przedsiębiorczości we właściwym tego słowa znaczeniu. Takim wskaźnikiem byłaby raczej ilość założonych spółek. Najłatwiej jest otworzyć sklep względnie kupić samochód i zostać taksówkarzem względnie kierowcą ciężarówki i zajmować się przewozami. Skoro te branże mają wzięcie w Szczecinku może to oznaczać problem z brakiem sensownej pracy w mieście. Skończcie w końcu te brednie, że Szczecinek to miasto turystyczne. Jak się ma fabryki i kominy to nie ma turystyki!!!Zresztą niczego nie ma tu atrakcyjnego do zwiedzania, a jezior w Polsce jest od groma i to bez kominów!!!

 • gość 2017-11-09 13:31:54

  Prawda jet taka, że gdyby nie Krono i nowe firmy, które ściąga do klastra meblowego, to w mieście już dawno moglibyśmy zgasić światło i wyjechać za chlebem.

 • Gość - niezalogowany 2017-11-09 16:53:42

  No tak na suchy chleb tyrac sama radosc

 • Gość - niezalogowany 2017-11-09 17:31:08

  Wyjechałem z tej bidnej dziury i w końcu mi się normalnie żyje i oddycha

 • gość 2017-11-09 17:41:13

  Nooo,gospodarcza nedza.....ale za to Szczecinek ma lysego wizjonera !

 • gość 2017-11-10 10:24:59

  A ile te firmy ściągnięte do klastra meblowego zatrudniły osób?? 20 ? 50 ? 100 ?? a zachwycasz się jakby pracę znalazło tam kilka tysięcy

 • gość 2017-11-10 10:58:18

  Jest zajebiście ! Ale nie w Szczecinku !! Zakłady zamykają , nie ma obiecanych 1000 miejsc pracy wręcz przeciwnie ! Miasto umiera w smrodzie braku pracy , perspektyw ... . . .

Dodajesz jako: Zaloguj się