:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Harcerki ze Szczecinka piszą do Prezydenta RP

„Polska naszym zdaniem to najlepszy z przebadanych przez nas krajów. Tutaj kobiety mogą swobodnie żyć; uczyć się, mieć własny biznes, wychodzić za mąż w dowolnym, wybranym przez siebie wieku…”. Takimi wnioskami: Ania, Angelika, Gabrysia i Hania – cztery młodziutkie harcerki z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku, podzieliły się w swoim liście, który został wysłany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Odpowiedź nadeszła szybciej, niż się spodziewały.
Dziewczynki wzięły udział w harcerskim projekcie „Spójrz Szerzej”, dedykowanym szczecineckim harcerkom i mieszkankom Szczecinka. Jego inicjatorką jest druhna Daria Dziadkowiak. Projekt miał na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi każda kobieta bądź dziewczyna spotyka się w codziennym życiu. Chodziło również o to, by przeanalizować mechanizmy i procesy funkcjonowania współczesnych kobiet na świecie, a także by zaproponować rozwiązanie kwestii problematycznych i wstydliwych.
Jednym z elementów projektu było wspólne przygotowanie listu do Prezydenta RP. Dziewczynki wcześniej przeanalizowały sytuację kobiet w Polsce i porównały ją z innymi krajami. Wnioski?
„Przebadałyśmy kwestię tego zagadnienia w kilku krajach na świecie. Chciałybyśmy powiedzieć, że Polska mimo tego, że przoduje pomiędzy krajami jakie przejrzałyśmy to apelujemy o to żeby polkom żyło się jeszcze łatwiej. Chciałybyśmy reakcji na wysoką przemoc wobec kobiet. Żeby w szpitalach panowała dobra opieka, na przykład dla kobiet po porodzie. Zwracamy uwagę na problem dzieci w domach dziecka, potrzebujemy w naszym kraju usprawnienia systemu adopcyjnego” – pisze w liście do Prezydenta Andrzej Dudy opiekunka projektu, Daria Dziadkowiak.


A oto pełna treść listu Ani, Angeliki, Gabrysi i Hani: 


„Prawa kobiet to temat ważny i potrzebny w codziennej dyskusji dlatego, że w niektórych krajach kobiety są źle traktowane, nie mają żadnych praw i mają utrudniony dostęp do szkoły. Zbadałyśmy trzy kraje; Polska, Indie, Etiopia. W Etiopii edukacja dla dziewczynek jest trudno dostępna i często niemożliwa ze względu na przymus szybkiego małżeństwa, które się odbywają mimo tego, że są już od kilku lat nielegalne. 
Dowiedziałyśmy się, że w Indiach mimo obowiązku edukacji jest ogromny procent analfabetyzmu w szczególności u kobiet. Małżeństwa w naszym wieku są normalną sprawą, mimo tego, że przyszłe żony mają dopiero 10 lat. Zdziwiło nas, że po śmierci męża wdowa nie ma żadnych praw lub wybiera śmierć wraz z mężem (często będąc palonymi na stosach). Kobiety często zajmują się często rolnictwem – zbieractwem, ciężką pracą w fabrykach musząc wychowywać przy tym dzieci. 
Polska naszym zdaniem to najlepszy z przebadanych przez nas krajów. Tutaj kobiety mogą swobodnie żyć; uczyć się, mieć własny biznes, wychodzić za mąż w dowolnym, wybranym przez siebie wieku (po uzyskaniu pełnoletności). Mogą startować w wyborach i zabierać głos w ważnych dla siebie sprawach. Dużo się napracowałyśmy nad powstaniem tego artykułu, ale wiemy, że może dotrzeć do chociaż kilku osób którym uświadomimy jak ważne są prawa dla kobiet i jak trudna jest sytuacja na świecie dla wielu z nich”.


Harcerki po kilku dniach otrzymały odpowiedź. Wprawdzie nie od samego Andrzeja Dudy, ale od Joanny Kamińskiej, eksperta z Biura Dialogu i Korespondencji Zespołu Korespondencji Obywatelskiej Kancelarii Prezydenta RP. Oto treść nadesłanej korespondencji:

Dziękując za okazane zaufanie i przedstawienie efektów pracy najmłodszych harcerek – Ani, Angeliki, Gabrysi i Hani chcielibyśmy zapewnić, że prezentowane w  napływającej korespondencji uwagi, apele i postulaty są w Kancelarii Prezydenta RP wnikliwie analizowane, a traktowane jako istotny element dialogu społecznego – są w miarę możliwości brane pod uwagę w podejmowanych w Kancelarii działaniach i planowanych inicjatywach. Trzeba jednak zaznaczyć, że główne kierunki polityki państwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego kształtuje przede wszystkim Sejm i Senat – uchwalając odpowiednie ustawy, natomiast za jej bieżącą realizację odpowiada rząd i poszczególne ministerstwa.
Niemniej chcielibyśmy podkreślić, że Prezydent Andrzej Duda szczególnym szacunkiem darzy polską rodzinę, a jej bezpieczeństwo i rozwój jest jednym z istotnych obszarów Jego zainteresowania.  Dlatego też wspiera działania rządu i parlamentu zmierzające do  wzmocnienia roli i znaczenia rodziny w społeczeństwie – w tym także kobiet.
     Nawiązując do zasygnalizowanego m.in. problemu dotyczącego przemocy domowej, musimy podkreślić, że  jest on bardzo trudny do rozwiązania – zwłaszcza „raz na zawsze”.
Przemoc fizyczna jest częściej ujawniana ze względu na pozostawiane na ciele ślady, odgłosy awantur, bijatyk itp., natomiast przemoc psychiczna – nie mniej groźna – jest najczęściej  szczelnie skrywana „w czterech ścianach”. Osoba poddawana takiej formie przemocy jest zastraszona, często odcięta od kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi – nie skarży się, nie ma świadków.
Dużą rolę w ujawnianiu faktów przemocy powinna odgrywać rodzina, szkoła, najbliższe środowisko ofiary (np. sąsiedzi, współpracownicy, bezpośredni świadkowie aktów przemocy). Liczne kampanie społeczne i nagłaśnianie problemu w mediach nieco już poprawiło sytuację, między innymi przez uświadomienie ofiarom, że tak nie musi być, że nie tylko mają prawo szukać pomocy ale nawet powinny  jej szukać i uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem.

Nad rozwiązywaniem tej kwestii pracują także różne środowiska opiniotwórcze, instytucje i organizacje społeczne. Wydawane są broszury, książki i publikacje na temat przemocy w rodzinie zawierające porady dotyczące  zachowania się  w tej sytuacji i wskazujące możliwości uzyskania  pomocy oraz  konkretne adresy pod którymi można ją otrzymać.
     Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom, jakie Państwo podejmujecie, przejawy  dyskryminacji – we wszystkich jej formach i wobec różnych jednostek i grup społecznych – będą zjawiskiem rzadszym i coraz mniej dotkliwym. Serdecznie pozdrawiamy Panią Komendant i dzielne Harcerki.
 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

13 czarny szczep szczecinek harcerze zawisza czarny andrzej duda list spójrz szerzej - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-04-06 07:00:02

  Brawo dziewczyny!

 • gość 2018-04-06 07:20:41

  brawo Pani komendant. Szkoda, że swoją działalność rzadko prezentujecie w mediach. A dla harcerek wyrazy uznania.

 • Prawa Kobiet - niezalogowany 2018-04-06 12:02:05

  ...a odpowiedź... jak to odpowiedź. Dużo słów, mało treści, działań ...???. . PRAWA KOBIET!

 • Prawa Kobiet - niezalogowany 2018-04-06 12:03:22

  ...a odpowiedź... jak to odpowiedź. Dużo słów, mało treści, działań ...???. Jak te młodziutkie dziewczęta podrosną, zderzą się z czarna rzeczywistością.

 • gość 2018-04-07 06:59:03

  Zamiast na harcerstwie zajmować się surwiwalem, przygodą, wycieczkami itp to prawa kobiet i przemoc w rodzinie. Oddajcie tym dzieciom dzieciństwo i nie męczcie ich problemami dorosłych. Harcówka to powinien być azyl gdzie zapomina się o problemach w domu. Mamusiu jednej z dziewczynek nie przynoś problemów pracy zawodowej do domu.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"