:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Harcerki ze Szczecinka piszą do Prezydenta RP

„Polska naszym zdaniem to najlepszy z przebadanych przez nas krajów. Tutaj kobiety mogą swobodnie żyć; uczyć się, mieć własny biznes, wychodzić za mąż w dowolnym, wybranym przez siebie wieku…”. Takimi wnioskami: Ania, Angelika, Gabrysia i Hania – cztery młodziutkie harcerki z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku, podzieliły się w swoim liście, który został wysłany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Odpowiedź nadeszła szybciej, niż się spodziewały.
Dziewczynki wzięły udział w harcerskim projekcie „Spójrz Szerzej”, dedykowanym szczecineckim harcerkom i mieszkankom Szczecinka. Jego inicjatorką jest druhna Daria Dziadkowiak. Projekt miał na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi każda kobieta bądź dziewczyna spotyka się w codziennym życiu. Chodziło również o to, by przeanalizować mechanizmy i procesy funkcjonowania współczesnych kobiet na świecie, a także by zaproponować rozwiązanie kwestii problematycznych i wstydliwych.
Jednym z elementów projektu było wspólne przygotowanie listu do Prezydenta RP. Dziewczynki wcześniej przeanalizowały sytuację kobiet w Polsce i porównały ją z innymi krajami. Wnioski?
„Przebadałyśmy kwestię tego zagadnienia w kilku krajach na świecie. Chciałybyśmy powiedzieć, że Polska mimo tego, że przoduje pomiędzy krajami jakie przejrzałyśmy to apelujemy o to żeby polkom żyło się jeszcze łatwiej. Chciałybyśmy reakcji na wysoką przemoc wobec kobiet. Żeby w szpitalach panowała dobra opieka, na przykład dla kobiet po porodzie. Zwracamy uwagę na problem dzieci w domach dziecka, potrzebujemy w naszym kraju usprawnienia systemu adopcyjnego” – pisze w liście do Prezydenta Andrzej Dudy opiekunka projektu, Daria Dziadkowiak.


A oto pełna treść listu Ani, Angeliki, Gabrysi i Hani: 


„Prawa kobiet to temat ważny i potrzebny w codziennej dyskusji dlatego, że w niektórych krajach kobiety są źle traktowane, nie mają żadnych praw i mają utrudniony dostęp do szkoły. Zbadałyśmy trzy kraje; Polska, Indie, Etiopia. W Etiopii edukacja dla dziewczynek jest trudno dostępna i często niemożliwa ze względu na przymus szybkiego małżeństwa, które się odbywają mimo tego, że są już od kilku lat nielegalne. 
Dowiedziałyśmy się, że w Indiach mimo obowiązku edukacji jest ogromny procent analfabetyzmu w szczególności u kobiet. Małżeństwa w naszym wieku są normalną sprawą, mimo tego, że przyszłe żony mają dopiero 10 lat. Zdziwiło nas, że po śmierci męża wdowa nie ma żadnych praw lub wybiera śmierć wraz z mężem (często będąc palonymi na stosach). Kobiety często zajmują się często rolnictwem – zbieractwem, ciężką pracą w fabrykach musząc wychowywać przy tym dzieci. 
Polska naszym zdaniem to najlepszy z przebadanych przez nas krajów. Tutaj kobiety mogą swobodnie żyć; uczyć się, mieć własny biznes, wychodzić za mąż w dowolnym, wybranym przez siebie wieku (po uzyskaniu pełnoletności). Mogą startować w wyborach i zabierać głos w ważnych dla siebie sprawach. Dużo się napracowałyśmy nad powstaniem tego artykułu, ale wiemy, że może dotrzeć do chociaż kilku osób którym uświadomimy jak ważne są prawa dla kobiet i jak trudna jest sytuacja na świecie dla wielu z nich”.


Harcerki po kilku dniach otrzymały odpowiedź. Wprawdzie nie od samego Andrzeja Dudy, ale od Joanny Kamińskiej, eksperta z Biura Dialogu i Korespondencji Zespołu Korespondencji Obywatelskiej Kancelarii Prezydenta RP. Oto treść nadesłanej korespondencji:

Dziękując za okazane zaufanie i przedstawienie efektów pracy najmłodszych harcerek – Ani, Angeliki, Gabrysi i Hani chcielibyśmy zapewnić, że prezentowane w  napływającej korespondencji uwagi, apele i postulaty są w Kancelarii Prezydenta RP wnikliwie analizowane, a traktowane jako istotny element dialogu społecznego – są w miarę możliwości brane pod uwagę w podejmowanych w Kancelarii działaniach i planowanych inicjatywach. Trzeba jednak zaznaczyć, że główne kierunki polityki państwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego kształtuje przede wszystkim Sejm i Senat – uchwalając odpowiednie ustawy, natomiast za jej bieżącą realizację odpowiada rząd i poszczególne ministerstwa.
Niemniej chcielibyśmy podkreślić, że Prezydent Andrzej Duda szczególnym szacunkiem darzy polską rodzinę, a jej bezpieczeństwo i rozwój jest jednym z istotnych obszarów Jego zainteresowania.  Dlatego też wspiera działania rządu i parlamentu zmierzające do  wzmocnienia roli i znaczenia rodziny w społeczeństwie – w tym także kobiet.
     Nawiązując do zasygnalizowanego m.in. problemu dotyczącego przemocy domowej, musimy podkreślić, że  jest on bardzo trudny do rozwiązania – zwłaszcza „raz na zawsze”.
Przemoc fizyczna jest częściej ujawniana ze względu na pozostawiane na ciele ślady, odgłosy awantur, bijatyk itp., natomiast przemoc psychiczna – nie mniej groźna – jest najczęściej  szczelnie skrywana „w czterech ścianach”. Osoba poddawana takiej formie przemocy jest zastraszona, często odcięta od kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi – nie skarży się, nie ma świadków.
Dużą rolę w ujawnianiu faktów przemocy powinna odgrywać rodzina, szkoła, najbliższe środowisko ofiary (np. sąsiedzi, współpracownicy, bezpośredni świadkowie aktów przemocy). Liczne kampanie społeczne i nagłaśnianie problemu w mediach nieco już poprawiło sytuację, między innymi przez uświadomienie ofiarom, że tak nie musi być, że nie tylko mają prawo szukać pomocy ale nawet powinny  jej szukać i uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem.

Nad rozwiązywaniem tej kwestii pracują także różne środowiska opiniotwórcze, instytucje i organizacje społeczne. Wydawane są broszury, książki i publikacje na temat przemocy w rodzinie zawierające porady dotyczące  zachowania się  w tej sytuacji i wskazujące możliwości uzyskania  pomocy oraz  konkretne adresy pod którymi można ją otrzymać.
     Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom, jakie Państwo podejmujecie, przejawy  dyskryminacji – we wszystkich jej formach i wobec różnych jednostek i grup społecznych – będą zjawiskiem rzadszym i coraz mniej dotkliwym. Serdecznie pozdrawiamy Panią Komendant i dzielne Harcerki.
 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

13 czarny szczep szczecinek harcerze zawisza czarny andrzej duda list spójrz szerzej - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-04-06 07:00:02

  Brawo dziewczyny!

 • gość 2018-04-06 07:20:41

  brawo Pani komendant. Szkoda, że swoją działalność rzadko prezentujecie w mediach. A dla harcerek wyrazy uznania.

 • Prawa Kobiet - niezalogowany 2018-04-06 12:02:05

  ...a odpowiedź... jak to odpowiedź. Dużo słów, mało treści, działań ...???. . PRAWA KOBIET!

 • Prawa Kobiet - niezalogowany 2018-04-06 12:03:22

  ...a odpowiedź... jak to odpowiedź. Dużo słów, mało treści, działań ...???. Jak te młodziutkie dziewczęta podrosną, zderzą się z czarna rzeczywistością.

 • gość 2018-04-07 06:59:03

  Zamiast na harcerstwie zajmować się surwiwalem, przygodą, wycieczkami itp to prawa kobiet i przemoc w rodzinie. Oddajcie tym dzieciom dzieciństwo i nie męczcie ich problemami dorosłych. Harcówka to powinien być azyl gdzie zapomina się o problemach w domu. Mamusiu jednej z dziewczynek nie przynoś problemów pracy zawodowej do domu.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Choinki Jodłowe Czarnobór

Choinki Jodłowe prosto z plantacji w Czarnoborze. Przystępne ceny. Wybór i wycinka według życzenia Klienta. Tel. 660-729-014


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam koła 195/65 R15

Mam do sprzedania koła z oponami zimowymi 195/65 R15. Opony Polaris. 2 mają bieżnik ok. 4,5 mm, dwie następne 5 mm. Stan widać na zdjęciach. Koła..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista poszukuje pracy zdalnej. Doświadczenie w pracy biurowej. Posiadam w pełni wyposażone stanowisko komputerowe ( drukarka, skaner )...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"