:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Harcerki ze Szczecinka piszą do Prezydenta RP

Harcerki ze Szczecinka piszą do Prezydenta RP

„Polska naszym zdaniem to najlepszy z przebadanych przez nas krajów. Tutaj kobiety mogą swobodnie żyć; uczyć się, mieć własny biznes, wychodzić za mąż w dowolnym, wybranym przez siebie wieku…”. Takimi wnioskami: Ania, Angelika, Gabrysia i Hania – cztery młodziutkie harcerki z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku, podzieliły się w swoim liście, który został wysłany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Odpowiedź nadeszła szybciej, niż się spodziewały.
Dziewczynki wzięły udział w harcerskim projekcie „Spójrz Szerzej”, dedykowanym szczecineckim harcerkom i mieszkankom Szczecinka. Jego inicjatorką jest druhna Daria Dziadkowiak. Projekt miał na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi każda kobieta bądź dziewczyna spotyka się w codziennym życiu. Chodziło również o to, by przeanalizować mechanizmy i procesy funkcjonowania współczesnych kobiet na świecie, a także by zaproponować rozwiązanie kwestii problematycznych i wstydliwych.
Jednym z elementów projektu było wspólne przygotowanie listu do Prezydenta RP. Dziewczynki wcześniej przeanalizowały sytuację kobiet w Polsce i porównały ją z innymi krajami. Wnioski?
„Przebadałyśmy kwestię tego zagadnienia w kilku krajach na świecie. Chciałybyśmy powiedzieć, że Polska mimo tego, że przoduje pomiędzy krajami jakie przejrzałyśmy to apelujemy o to żeby polkom żyło się jeszcze łatwiej. Chciałybyśmy reakcji na wysoką przemoc wobec kobiet. Żeby w szpitalach panowała dobra opieka, na przykład dla kobiet po porodzie. Zwracamy uwagę na problem dzieci w domach dziecka, potrzebujemy w naszym kraju usprawnienia systemu adopcyjnego” – pisze w liście do Prezydenta Andrzej Dudy opiekunka projektu, Daria Dziadkowiak.


A oto pełna treść listu Ani, Angeliki, Gabrysi i Hani: 


„Prawa kobiet to temat ważny i potrzebny w codziennej dyskusji dlatego, że w niektórych krajach kobiety są źle traktowane, nie mają żadnych praw i mają utrudniony dostęp do szkoły. Zbadałyśmy trzy kraje; Polska, Indie, Etiopia. W Etiopii edukacja dla dziewczynek jest trudno dostępna i często niemożliwa ze względu na przymus szybkiego małżeństwa, które się odbywają mimo tego, że są już od kilku lat nielegalne. 
Dowiedziałyśmy się, że w Indiach mimo obowiązku edukacji jest ogromny procent analfabetyzmu w szczególności u kobiet. Małżeństwa w naszym wieku są normalną sprawą, mimo tego, że przyszłe żony mają dopiero 10 lat. Zdziwiło nas, że po śmierci męża wdowa nie ma żadnych praw lub wybiera śmierć wraz z mężem (często będąc palonymi na stosach). Kobiety często zajmują się często rolnictwem – zbieractwem, ciężką pracą w fabrykach musząc wychowywać przy tym dzieci. 
Polska naszym zdaniem to najlepszy z przebadanych przez nas krajów. Tutaj kobiety mogą swobodnie żyć; uczyć się, mieć własny biznes, wychodzić za mąż w dowolnym, wybranym przez siebie wieku (po uzyskaniu pełnoletności). Mogą startować w wyborach i zabierać głos w ważnych dla siebie sprawach. Dużo się napracowałyśmy nad powstaniem tego artykułu, ale wiemy, że może dotrzeć do chociaż kilku osób którym uświadomimy jak ważne są prawa dla kobiet i jak trudna jest sytuacja na świecie dla wielu z nich”.


Harcerki po kilku dniach otrzymały odpowiedź. Wprawdzie nie od samego Andrzeja Dudy, ale od Joanny Kamińskiej, eksperta z Biura Dialogu i Korespondencji Zespołu Korespondencji Obywatelskiej Kancelarii Prezydenta RP. Oto treść nadesłanej korespondencji:

Dziękując za okazane zaufanie i przedstawienie efektów pracy najmłodszych harcerek – Ani, Angeliki, Gabrysi i Hani chcielibyśmy zapewnić, że prezentowane w  napływającej korespondencji uwagi, apele i postulaty są w Kancelarii Prezydenta RP wnikliwie analizowane, a traktowane jako istotny element dialogu społecznego – są w miarę możliwości brane pod uwagę w podejmowanych w Kancelarii działaniach i planowanych inicjatywach. Trzeba jednak zaznaczyć, że główne kierunki polityki państwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego kształtuje przede wszystkim Sejm i Senat – uchwalając odpowiednie ustawy, natomiast za jej bieżącą realizację odpowiada rząd i poszczególne ministerstwa.
Niemniej chcielibyśmy podkreślić, że Prezydent Andrzej Duda szczególnym szacunkiem darzy polską rodzinę, a jej bezpieczeństwo i rozwój jest jednym z istotnych obszarów Jego zainteresowania.  Dlatego też wspiera działania rządu i parlamentu zmierzające do  wzmocnienia roli i znaczenia rodziny w społeczeństwie – w tym także kobiet.
     Nawiązując do zasygnalizowanego m.in. problemu dotyczącego przemocy domowej, musimy podkreślić, że  jest on bardzo trudny do rozwiązania – zwłaszcza „raz na zawsze”.
Przemoc fizyczna jest częściej ujawniana ze względu na pozostawiane na ciele ślady, odgłosy awantur, bijatyk itp., natomiast przemoc psychiczna – nie mniej groźna – jest najczęściej  szczelnie skrywana „w czterech ścianach”. Osoba poddawana takiej formie przemocy jest zastraszona, często odcięta od kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi – nie skarży się, nie ma świadków.
Dużą rolę w ujawnianiu faktów przemocy powinna odgrywać rodzina, szkoła, najbliższe środowisko ofiary (np. sąsiedzi, współpracownicy, bezpośredni świadkowie aktów przemocy). Liczne kampanie społeczne i nagłaśnianie problemu w mediach nieco już poprawiło sytuację, między innymi przez uświadomienie ofiarom, że tak nie musi być, że nie tylko mają prawo szukać pomocy ale nawet powinny  jej szukać i uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem.

Nad rozwiązywaniem tej kwestii pracują także różne środowiska opiniotwórcze, instytucje i organizacje społeczne. Wydawane są broszury, książki i publikacje na temat przemocy w rodzinie zawierające porady dotyczące  zachowania się  w tej sytuacji i wskazujące możliwości uzyskania  pomocy oraz  konkretne adresy pod którymi można ją otrzymać.
     Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom, jakie Państwo podejmujecie, przejawy  dyskryminacji – we wszystkich jej formach i wobec różnych jednostek i grup społecznych – będą zjawiskiem rzadszym i coraz mniej dotkliwym. Serdecznie pozdrawiamy Panią Komendant i dzielne Harcerki.
 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


13 czarny szczep szczecinek harcerze zawisza czarny andrzej duda list spójrz szerzej - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-04-06 07:00:02

  Brawo dziewczyny!

 • gość 2018-04-06 07:20:41

  brawo Pani komendant. Szkoda, że swoją działalność rzadko prezentujecie w mediach. A dla harcerek wyrazy uznania.

 • Prawa Kobiet - niezalogowany 2018-04-06 12:02:05

  ...a odpowiedź... jak to odpowiedź. Dużo słów, mało treści, działań ...???. . PRAWA KOBIET!

 • Prawa Kobiet - niezalogowany 2018-04-06 12:03:22

  ...a odpowiedź... jak to odpowiedź. Dużo słów, mało treści, działań ...???. Jak te młodziutkie dziewczęta podrosną, zderzą się z czarna rzeczywistością.

 • gość 2018-04-07 06:59:03

  Zamiast na harcerstwie zajmować się surwiwalem, przygodą, wycieczkami itp to prawa kobiet i przemoc w rodzinie. Oddajcie tym dzieciom dzieciństwo i nie męczcie ich problemami dorosłych. Harcówka to powinien być azyl gdzie zapomina się o problemach w domu. Mamusiu jednej z dziewczynek nie przynoś problemów pracy zawodowej do domu.

Dodajesz jako: Zaloguj się