:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Hospicjum w Szczecinku poświęcone, choć jeszcze nieczynne

Hospicjum w Szczecinku poświęcone, choć jeszcze nieczynne

W niedzielę (11.02), jak co roku obchodzono Światowy Dzień Chorego. W tym roku właśnie w tym dniu, z udziałem ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. bp Edwarda Dajczaka, odbyło się poświęcenie szczecineckiego hospicjum. Termin nie był przypadkowy, choć hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu nie ma jeszcze podpisanego z NFZ kontraktu na świadczenie usług. W kościele katolickim ten dzień obchodzony jest wyjątkowo uroczyście. Z tej też okazji w niektórych świątyniach podczas mszy św. udzielany jest sakrament chorych. 


Zarówno na zewnątrz jak i w środku hospicjum prezentuje się wyśmienicie. Zwraca uwagę nowoczesne wyposażenie i doskonałe warunki w jakich będą tutaj przebywać chorzy. Przy wejściu w holu, pomiędzy krucyfiksem a rozwieszonymi na ścianach aniołkami czytamy: Anioły ciche lekkie latają, ruchliwe dobre ze skrzydłami zatroskane… białe, czyste...
Jeszcze przed poświęceniem odbyła się msza św. której przewodniczył ordynariusz diecezji. Mimo bardzo ważnego, nie tylko dla parafii ale i całego miasta wydarzenia, uczestników było tylu, ilu na zwykłej mszy niedzielnej. W uroczystości, oprócz poseł Małgorzaty Golińskiej, uczestniczył m.in. starosta Krzysztof Lis, wójt gminy Ryszard Jasionas, a także władze zgromadzenia sióstr Albertynek z Krakowa i Poznania, które będą hospicjum obsługiwać.  
- Hospicjum powstało dzięki ludzkiej miłości, która przyczyniła się na to wielkie wydarzenie związane zarówno z poświęceniem, jak i zakończeniem inwestycji - powiedział ks. Marek Kowalewski, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. 
- Wielu z nas pyta, ile to kosztowało? Tego się nie da wyliczyć. Ten dom  budowany był Bożą obecnością, a także Bożą miłością – uważa ks. M. Kowalewski.-  Kiedy 5 lat temu były już mury (piwnic) podeszła do mnie jedna z niewiast, ale nie ze Szczecinka mówiąc, że wie co to znaczy choroba nowotworowa, co to znaczy hospicjum i troska o ludzi. Niech to będzie dar nie tylko ode mnie, ale także od mojego zmarłego męża. Zdjęła z palca obrączkę. Pod względem finansowym obrączka znaczy niewiele, ale jest w niej miłość. Dlatego ten dom też powstał z miłości. Powstał dzięki wam.  Dziękuję także wszystkim wolontariuszom, którzy włączyli się w „Pola nadziei”, którzy nie rozgłaszają o swoich darach,  ale składają swoją wielką miłość. 
Jak powiedział na początku mszy św. ks. bp E. Dajczak, msza św. odbywa się za osoby, które do tej pory wsparły budowę hospicjum jak również za te, które będą tu pracować. - To dzieło jest bez wątpienia dziełem ludzi. Jednocześnie bez wątpienia Bogu dziękuję za księdza proboszcza i za to, że się tego podjął.  
 

Przypomnijmy, że budowa hospicjum rozpoczęła się  16 maja 2011 r. Pisaliśmy wówczas w Temacie: Wbrew początkowym obawom, że budowa w tym roku zakończy się na etapie piwnic jest nadzieja, że już w październiku będzie również gotowy parter budynku. Na posiedzeniu wyjazdowym zarządu powiatu przyznano dotację na budowę hospicjum w wysokości 60 tys. zł. Proboszcz ks. Marek Kowalewski wystąpił do burmistrza o pozwolenia na przeprowadzenie na rzecz hospicjum w dniu Wszystkich Świętych kwesty. Podczas tej pierwszej kwesty na rzecz hospicjum na cmentarzach w powiecie szczecineckim zebrano ok. 45 tys. zł. 
Projekt hospicjum wykonał inż. Roman Pawelski - mieszkaniec Osiedla Leśnego już w grudniu 2009 r. Jak wtedy pisaliśmy: Przyszłe hospicjum będzie miało dwie kondygnacje i stanie ma działce, której właścicielem jest parafia pw. św. Franciszka z Asyżu. Pozwolenie na budowę zostało wydane przez Starostwo Powiatowe 15 kwietnia. Proboszcz tutejszego kościoła, ks. Marek Kowalewski, bo to on składał dokumenty w urzędzie, pozwolenie otrzymał z rąk samego starosty szczecineckiego Krzysztofa Lisa. 
Drzewa wykopywane były z korzeniami i przewożone przez ekipę z PGK na cmentarz komunalny. Zgodnie przepisami unijnymi, hospicja nie mogą liczyć więcej niż 15 łóżek. Tak też ma być przy ul. Bukowej. Dwukondygnacyjny obiekt zajmie cały wolny teren pomiędzy kościołem, a boiskiem. Jego ściana szczytowa oddalona będzie od kościoła zaledwie o trzy metry. Projekt przewiduje wykonanie parterowego budynku ze stromym dachem. W podpiwniczeniu znajdą się pomieszczenia socjalne oraz magazyny. Na parterze (zainstalowana ma być winda osobowa) znajdą się dwuosobowe pokoje chorych, gabinety lekarskie i izolatka. Zgodnie z przepisami, w tego rodzaju ośrodku musi być kaplica. Szczecineckie hospicjum swoim standardem nie będzie odbiegać od podobnych obiektów w Pile i Koszalinie.
4 października 2009 r. plac budowy poświęcił ks. bp. Paweł Cieślik. - Wbrew początkowym obawiam, że budowa w tym roku zakończy się na etapie piwnic jest nadzieja, że już w październiku będzie również gotowy parter budynku. Na posiedzeniu wyjazdowym zarządu powiatu przyznano dotację na budowę hospicjum w wysokości 60 tys. zł
Wykopy pod budynek rozpoczęto  1 sierpnia 2011 a wiecha nad kalenicą zawisła dokładnie 20 stycznia następnego roku. Na początku lipca tego roku wstawione zostały wszystkie okna, a miesiąc potem rozpoczęto prace instalacyjne. W końcu sierpnia 2013 r. zakończono prace związane z zagospodarowaniem terenu. 30 sierpnia 2016 zakończono prace budowlane. W lipcu tegoż roku minęło pięć lat od chwili rozpoczęcia budowy. Tyle samo lat liczy sobie stowarzyszenie Hospicjum Domowe, dysponujące kadrą pielęgniarską, lekarską i przede wszystkim wolontariuszami. Teraz przed stowarzyszeniem najbardziej kosztowana część inwestycji – wyposażenie obiektu. Według bardzo pobieżnych szacunków na wyposażenie obiektu trzeba będzie ok. 0,5 mln zł.
Jednorazowo będzie tu mogło przebywać 15 pacjentów w pokojach dwuosobowych, każdy z niezależnym węzłem sanitarnym. W obiekcie znajdzie się m.in. duża kuchnia z pełnym zapleczem, izolatka, pokoje pielęgniarek z dyżurką. Ponadto na poddaszu są już przygotowane pomieszczenia dla stałej obsługi. Taką opiekę nad pacjentami przejmą siostry Albertynki 
Od tego czasu niemalże do ostatniej chwili trwały prace związane z wyposażeniem obiektu. 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

hospicjum szczecinek św. franciszek nfz chorzy budowa inwestycja biskup poświęcenie marek kowalewski - komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Opel Zafira 1.9 CDTI, 120KM,

Sprzedam Opla Zafirę z 2008 roku po lifcie w kolorze Panacotta (beżowy metalik). Silnik 1.9 CDTI o mocy 120 KM, 7-mio osobowy. Auto zakupione w..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Ekipa 6-8 betoniarzy,

Szanowni Państwo Poszukujemy pilnie 6-8 osobowej grupy pracowników do pracy w Niemczech okolice Dusseldorf. Praca na produkcji/prefabrykacja..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"