:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Hospicjum w Szczecinku ponownie złoży ofertę NFZ. Czy tym razem się uda otrzymać kontrakt?

Hospicjum w Szczecinku ponownie złoży ofertę NFZ. Czy tym razem się uda?

Kiedy hospicjum w Szczecinku będzie gotowe na przyjęcie pierwszych podopiecznych? Tak jak informowaliśmy, na razie placówce nie udało się podpisać kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak stowarzyszenie zajmujące się organizacją opieki hospicyjnej nad Trzesieckiem nie zamierza póki co rezygnować ze starań o uzyskanie refundacji świadczeń. Jak zapowiedział prezes Hospicjum im. Świętego Franciszka z Asyżu w Szczecinku, ks. Marek Kowalewski, kolejna oferta zostanie złożona już w maju.


Przypomnijmy. 9 lutego Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs ofert na rok 2018 i lata następne na Opiekę Paliatywną i Hospicyjną w zakresie świadczeń w Oddziale Medycyny Paliatywnej lub Hospicjum Stacjonarnym. Jedyna oferta złożona przez hospicjum w Szczecinku została jednak odrzucona. Jak poinformował nas zachodniopomorski NFZ, powodem było niespełnienie wymagań koniecznych do udzielania świadczeń hospicyjnych. 
Podczas gali rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego „Mocarz Gospodarczy Powiatu Szczecineckiego” ks. Marek Kowalewski przypomniał, że z różnymi problemami hospicjum musiało się już mierzyć wcześniej. Zaznaczył też, że „jak ma być rewia, to muszą być też schody”.


- Poza siostrami albertynkami nie ma na razie w hospicjum tych, dla których ten dom został zbudowany – powiedział ks. Marek Kowalewski. – Myśleliśmy, że od marca już będą.


- Tak analizując te lata, odkąd zawiązało się stowarzyszenie, historia lubi się powtarzać. Historia naszego hospicjum jest podobna do hospicjum puckiego i śp. ks. Jana Kaczkowskiego. Spotkało się na początku z betonem ze strony duchowieństwa i ks. biskupa. Podobnie i myśmy się spotkali, żeby biskup wyraził zgodę na budowę. W 2010 roku starosta w osobistej rozmowie przekonał ks. biskupa, mówiąc, że będzie pomagał i rzeczywiście tego słowa dotrzymuje – wyjawił prezes zarządu szczecineckiego hospicjum. I dodał: 


- Później też spotkaliśmy się ze „schodami”. Przekształcenie terenu i planu zagospodarowania przestrzennego. Potem przez praktycznie rok trzeba było przerabiać projekt. Później budowa. No i teraz, kiedy myśleliśmy, że już 15 marca otrzymamy ofertę z funduszu, nie wyszło. Zbytnio nie byłem załamany. Bo skoro ma być rewia, to musza być schody. Nasza oferta została odrzucona. Ale myślę, że w połowie maja złożymy nową. Szkolenia trwają. 


Warto nadmienić, że łącznie w hospicjum w Szczecinku ma się znajdować 15 łóżek. Założenie zarządu było takie, by NFZ sfinansował pobyt 10 osób. 5 pacjentów musiałoby przebywać w hospicjum na zasadach komercyjnych. O tym, czy drugie podejście do podpisania kontraktu z NFZ będzie dla zarządu hospicjum pomyślniejsze, przekonamy się już za kilka tygodni. 

 

foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


hospicjum szczecinek św. franciszek nfz chorzy budowa inwestycja - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się