:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Hotel na jeziorze u prokuratora. Mieszkańcy nie odpuszczają

Hotel na jeziorze u prokuratora na wniosek mieszkańców
Temat Szczecinecki 21/03/2019 14:03

Co dalej ze wstrzymaną budową hotelu Kronospanu? Obiekt miał pojawić się do końca roku 2018 tuż na brzegu Trzesiecka za stadionem miejskim. Już w roku 2017 prowadzone prace wzbudziły wątpliwości i kontrowersje. Przeciwko ich prowadzeniu protestowali mieszkańcy położonych nieopodal domów, którym z powodu wbijania na terenie budowy pali, miały między innymi pękać budynki i spadać dachówki. W efekcie protestów, budowa została wstrzymana, wszczęto postępowanie sprawdzające dokumentację.

 

Ponieważ zmieniono pozwolenie na budowę, prace mogły z powrotem ruszyć w listopadzie 2017.  Długo nie potrwały: w lutym 2018 roku Kronospan oficjalnie zrezygnował z budowy, jednocześnie ogłaszając, że będzie się domagał od protestujących mieszkańców zwrotu poniesionych nakładów, które określono na 3,7 mln zł.

Zdaniem Ewy Milewskiej, współwłaścicielki jednej z nieruchomości, poważne szkody powstały w czterech budynkach – osłabiona została konstrukcja dachowa, popękały ściany, a koszty napraw sięgają kilkuset tysięcy zł. Jej zdaniem, rozpoczęta przez Kronospan inwestycja prowadzona była nawet bez projektu palowania.

Jeszcze w grudniu 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Szczecinku rozpoczęła postępowanie w tej sprawie. Zawiadomienia o przestępstwie złożyli mieszkańcy. - Jestem stroną poszkodowaną – pisała Ewa Milewska.

- Znając pozycję Kronospanu i uniżoność lokalnych władz, spodziewam się umorzenia. Nie znaczy to, że na tym poprzestanę.

Prokurator Rejonowy w Szczecinku akta sprawy przedstawił w Prokuraturze Okręgowej w Koszalinie z prośbą, aby z postępowania wyłączyć prokuraturę szczecinecką.  Prokurator Okręgowy nie znalazł jednak do tego podstaw.

 • Uznał, że choć prokuratorzy w Szczecinku mogą być później posądzani o jakiś brak bezstronności, to jednak brak jest ku takiemu stwierdzeniu realnych podstaw - mówi Tematowi Ryszard Gąsiorowski z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. - Mimo to

na wniosek pokrzywdzonych mieszkańców, został wprowadzony nadzór prokuratorski. Czyli sprawa będzie prowadzona w Szczecinku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Prokuratorzy sprawdzają dokumentację budowlaną hotelu Kronospanu oraz reakcje ówczesnego Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dzisiejszej wiceburmistrz Szczecinka, Doroty Rusin-Hardenbicker.

Fakt potencjalnego zniszczenia budynków sąsiednich sprawia, że zastosowanie ma już nie tyle prawo budowlane, ale także Kodeks Karny

 • - chodzi o przepis dotyczący niszczenia mienia (art.288 KK) - podkreśla prokurator Gąsiorowski. - Jest zalecenie, żeby iść w tym kierunku.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie oddziaływania budowy na budynki położone obok. Być może dojdzie do powołania biegłych, którzy przeprowadzą badania techniczne i wydadzą swoje opinie. Są jeszcze kwestie przesłuchania świadków, w tym przedstawicieli firm uczestniczących w budowie hotelu. A to oznacza, że sprawa na pewno nie zostanie rozstrzygnięta w ciągu kilku tygodni.

 

Czytaj też:

Z powodu protestów budowa wstrzymana: 
https://szczecinek.com/artykul/z-powoduprotestowbudowa/359831

Kronospan wycofuje się z budowy hotelu: 
https://szczecinek.com/artykul/kronospan-wycofuje-sie/389134

Budowa hotelu Kronospanu. Szatnie na stadionie trzeba będzie "przesunąć" https://szczecinek.com/artykul/budowa-hotelu-kronospanu/261842

 

foto: Wizualizacja projektu / Kronospan
Reklama

kronospan hotel budowa jezioro prokurator mieszkańcy dokumentacja - komentarze opinie

 • gość 2019-03-21 16:07:33

  Ale czasy - burmistrz niebawem będzie miał kłopoty bo wyrok się zbliża, a tu zastępczyni zaraz może do niego dołączyć. Smutne

 • gość 2019-03-21 16:45:42

  no ta ja jeszcze zapytam co tam z "torem kartingowym" czy tylko piasek na budowę był potrzebny?

 • gość 2019-03-21 16:54:48

  A jak przyjechał biegły, żeby ocenić szody, to go nie wpuścili. Chcieli, żeby firma płaciła odszkodowanie tylko na podstawie ich oświadczenia, bez oględzin? Dobre. Ciekawe, że ta pani dopiero gdy hotel zaczął się budować, zgłosiła dom do rejestru zabytków, wcześniej jakoś nie widziała takiej potrzeby. Ciekawe też, że przy budowie piętrowego pomostu przy jeziorze też wbijano pale taką samą metodą i nie było szkód w okolicznych domach...

 • gość 2019-03-21 17:30:56

  2019-03-21 16:54:48

  zapomniałeś dodać, że inwestor wycofał się ze względu na dobrosąsiedzkie relacje.
  ten sam, który w ramach doborosąsiedzkich relacji nie wykonuje prawomocnego wyroku sądowego.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-21 17:39:45

  Biegły z krono. Ileż tych cudotwórców u nas już było?

 • gość 2019-03-21 17:55:18

  Gdyby to kto inny nie Kronospan wbijał ponad 300 pali bez dokumentacji od świtu do zmroku ciekawe czy pani obecna wiceburmistrz pozwoliła wbijać nadal i dała ponad miesiąc na zrobienie dokumentacji.Przecież to była zwykła samowolka budowlana jezeli nie było dokumentów każdemu innemu wstrzymanoby prace i ukarano.

 • gość 2019-03-21 19:56:04

  nie możliwe jest prowadzenie prac palowych bez dokumentacji przecież firma palowa musi wiedzieć co ma zrobić a tak poważna firma ja ars... nie poszła by na taka partyzantkę. w projekcie palowym jest wszystko opisane wyliczone jest rozmieszczenie pali itp.

 • gość 2019-03-21 19:59:18

  Przypomnijmy wypowiedź, dziś już byłego burmistrza JHD, jak publicznie, uroczyście ogłaszał, że oddaje plac Wolności z wytryskami do użytkowania mieszkańcom, i tu ważne - przed odbiorem technicznym. Doszło w tym miejscu do, chyba trzech nieszczęśliwych wypadków: dwa auta i dziecko. Oczywiście wina użytkowników, być inaczej nie mogło, "władza" nigdy nie przyzna się do popełnionych błędów. Czy nadzór budowlany przystąpił do czynności, ukarał burmistrza za nielegalne rozpoczęcie użytkowania? Dlaczego nielegalne? Bo gdyby prywatna osoba rozpoczęła użytkowanie przed odbiorem w tym państewku, miała by na karku ludzi typu dzisiejsza służebnica a ówczesna nadzorczyni budowlana z dziesiątkami tysięcy nałożonej kary. Czyj sprzęt budowlany pracował na tym placyku? Ptaszki na ten temat też śpiewały przy oświadczeniach majątkowych - Nowych "przedstawicieli" mieszkańców. Czy przedstawicieli?
  Prokuratura i nadzór budowlany milczeli wobec tragedii na placyku w związku z wygłoszonymi słowami JHD. W tej sytuacji nie podjęcie czynności przez nadzór budowlany to sprawa już dla prokuratury. Chyba, że przepisy budowlane w tej materii uznaje się za wadliwe.

 • gość 2019-03-21 20:15:02

  Włapko na cokół przed magistratem i przed placem recepcyjnym KRONO !

 • Gość - niezalogowany 2019-03-22 06:33:07

  Żal,że nie dopuszczono do powstania tego europejskiej kategorii,nowoczesnego,pięknego obiektu w naszym mieście.

 • gość 2019-03-22 07:09:50

  Ciekawe, że jakoś palowanie pomostów przez Miasto nikomu nie przeszkadzało, ani nie uszkodziło pobliskiego zamku i kamienic...
  Jak nie wiadomo, o co chodzi, Szanowni Państwo, chodzi zawsze o pieniądze...

 • gość 2019-03-22 07:32:15

  To co niemozliwe w Szczecinku jest mozliwe bo sam nadzór budowlany stwierdził brak odpowiedniej dokumentacji i dał ponad miesieczny termin na jej uzupełnienie nie wstrzymujac prac. I to jest pokazuje w pełni jak urzędnicy wykonują swoja pracę można tylko domniemywać ze albo są niekompetentni albo boja się komus narazać zamiast bronic zwykłych mieszkańców i ich majątek do czego są powołani a nie koncernów.

 • gość 2019-03-22 09:50:08

  "europejskiej kategorii,nowoczesnego,pięknego obiektu"

  Dzień dobry Pani Beato!

 • Ewa Milewska - niezalogowany 2019-03-22 12:01:37

  Szanowni Goście,
  Dokumentacji wykonawczej nie było, nawet po terminie 1,5 miesiąca. Nie wiadomo gdzie jest teraz, ale to już problem Prokuratury.
  Pomysł wpisana do rejestru zabytków był pomysłem konserwatorów i był wcześniej niż zaczęło się palowanie. Odstąpiłam od wpisywania, ponieważ nie mam środków na odtworzenie elementów zabytkowych, które uległy zniszczeniu (m.in. duży ganek wejściowy rozpadł się na pół). Pozaklejam byle czym i byle jak i nic mnie już nie obchodzą żadne zabytki w Szczecinku.
  Wbijanie pali przy zamku było inną metodą niż zastosowane tzw. kafarowanie.
  Biegły z firmy ubezpieczeniowej Aartleffu został wpuszczony. Największe szkody są zresztą na zewnątrz widoczne gołym okiem.
  Prawdą jest, że nie wpuściłam Inspektora Nadzoru ze strony Kronospanu p. Łangowskiego, ponieważ podczas palowania odmawiał przyjścia do mojego domu, a kiedy już ostatniego dnia przyszedł to zachowywał się w sposób nie do przyjęcia i przede wszystkim kpił sobie ze starych domów i starych ludzi w nich mieszkających. Nie chciałam się narazić na dalsze tego typu zachowania.
  Zamierzam napisać sprostowanie do artykułu i mam nadzieję, że zostanie wydrukowane w następnym numerze.

 • Nikoś - niezalogowany 2019-03-22 13:56:05

  Ciekawe dlaczego nie popękały najbliższe budynki np.Osiru i inne !!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-03-22 14:30:48

  Życzę Pani wytrwałości i powodzenia

 • gość 2019-03-22 15:37:17

  Pani Łangowska nominowana na inspektora budowlanego, a mąż pan Łangowski z ramienia Krono "szacował" zniszczenia. Kiedy koniec koterii w Szczecinku?

 • gość 2019-03-23 07:00:26

  A skad Pan wie ze nie popekały budynki OSiRu? Prawda jest jednak taka ze gdyby OSiR a w zasadzie władze miasta wystapiły o jakiekolwiek odszkodowania to mogłyby
  stracić sponsora na kwoty wielokrotnie przekraczające wartość strat. Wystarczy zobaczyć że prawie każdą imprezę organizowana przez OSiR sponsoruję Kronospana i to znaczącymi kwotami.

 • gość 2019-03-23 09:04:30

  osir miałby protestować? ten sam, który ochoczo chciał burzyć na swoim terenie, by zrobić dobrze krono? jaja sobie robisz?

 • gość 2019-03-23 12:56:12

  Do gościa z 15.37
  Pani Łangowska jest jego córką. Oj wiele jest jego projektów przysporzyło nam, mieszkańcom trudności. Nazwisko może zmylić, gdyż jest starą panną.
  Na Kaszubskiej pan Urbaniak stawia blok,. Pale były wkręcane. Można - można.
  P.S. Sądzę, że nasze narzekania są urojone, w końcu mamy w powiecie koalicję Prawych i Sprawiedliwych. Mamy v-ce starostę i posłankę. Oni na pewno pomogą:(

 • gość 2019-03-24 12:03:01

  To zniszczą resztkę kopca, który istnieje w mojej świadomości od zawsze? Zepsują ten kawałek parku stawiając koszmarny "nowoczesny" budynek zasłaniający mieszkańcom widok na jezioro? Czy można wykupić dostęp do jeziora??? Dlaczego nie da się obejść jeziora dookoła tuż przy brzegu? Czy te wszystkie wille z zakazami wstępu są zbudowane prawnie?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SYNDYK sprzeda 1/2 mieszkania

SYNDYK masy upadłości ogłasza konkurs ofert na sprzedaż udziału do 1/2 w nieruchomości lokalowej mieszkalnej w Parsęcku 39/1 o powierzchni 83,50m2 (..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Decor Trends zatrudni

Firma Decor Trends zatrudni Mistrza zmianowego/Brygadzistę: Opis stanowiska: - organizacja i nadzór realizacji zadań produkcyjnych; -..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"