:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Ilość szkół w Szczecinku będzie się zmniejszać

Aktualności, Ilość szkół Szczecinku będzie zmniejszać - zdjęcie, fotografia

Po ostatniej sesji Rady Miasta powszechna stała się informacja o tym, że od września tego roku szkolnego w Szczecinku funkcjonować będzie 5 szkół podstawowych, a nie 4 jak to wcześniej zarekomendowała Miejska Rada Oświaty. Decyzję radnych w tej sprawie będzie musiał jeszcze poprzeć kurator oświaty.

Tylko, że jest to rozwiązanie „na teraz”. Co czeka szczecineckie szkoły w niedalekiej przyszłości? Demografia jest bezwzględna. Dzieci w miejskich szkołach wcale nie przybywa. Wręcz przeciwnie: część wyjeżdża z rodzicami za granicę i tam realizuje obowiązek szkolny, inne trafiają do szkół prywatnych. Jak się okazuje, właśnie ze względu na coraz mniej liczne roczniki w przyszłości i tak trzeba będzie wrócić do tematu likwidacji którejś z podstawówek.

Potwierdza to Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych. - Prognozy demograficzne są jakie są – przyznaje w rozmowie z „Tematem” dyrektor. - W tym roku mamy 392 potencjalnych pierwszoklasistów. Z tego jakiś procent dzieci nam na pewno odpadnie, choćby dlatego, że mogą realizować obowiązek szkolny poza granicami miasta, np. w Irlandii czy Norwegii. Jakiś procent tej populacji odejdzie nam również do placówek niepublicznych. I z tych 392 już się robi znacznie mniejsza liczba. 

A jakie są prognozy demograficzne dla szczecineckich szkół podstawowych na przyszłe lata? Jak wyjawił Tomasz Czuk, w 2018 roku do pierwszych klas w Szczecinku statystycznie powinno pójść 370 dzieci; w 2019 – 316, w 2020 – 347, w 2022 – 293, a w 2023 – 302.

Mówi Tomasz Czuk: - Na podstawie tych prognoz demograficznych będziemy musieli podjąć decyzję, czy rzeczywiści potrzebnych jest nam 5 szkół podstawowych. Musimy też poważnie zastanowić się nad zredukowaniem ilości szkół tego szczebla do liczby 4. Ale to temat na przyszłość. Na razie funkcjonujemy tak, jak to zaplanowaliśmy. Poza tym, w świetle nowych przepisów oświatowych wcale nie będzie tak łatwo jakąkolwiek szkołę zamknąć. 

Przypomnijmy. Reforma oświaty związana z likwidacją gimnazjów spowoduje utworzenie nowej siatki szkół w Szczecinku. Od września mają już funkcjonować publiczne, ośmioletnie podstawówki: SP1, SP4, SP5 (przekształcona z Zespołu Szkół), SP6 (po wchłonięciu G1) oraz SP7 (po wchłonięciu G3). 

 

Ilość szkół w Szczecinku będzie się zmniejszać komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com