:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C lekki deszcz

Inka i bohaterowie wyklęci. Spotkanie w szczecineckiej RDLP

W środę (12.04) do siedziby RDLP w Szczecinku przybyli wyjątkowi goście. Prof. kpt. Jerzy Grzywacz, uczestnik Powstania Warszawskiego ps. „Tapir”, harcerz Szarych Szeregów, Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz por. Włodzimierz Mikuć, ps. „Wiś” i „Jarema”, żołnierz I Wileńskiej Brygady AK, uczestnik operacji „Ostra Brama”, świadek „procesu szesnastu”, więzień w Łubiance i łagrach, Prezes Okręgu Wileńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK – w towarzystwie m.in. szczecineckich leśników, posłanki Małgorzaty Golińskiej oraz Stowarzyszenia Brygada Inki obejrzeli film Jacka Frankowskiego pt. „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”. 

 

 

Projekcję poprzedziła krótka inscenizacja przygotowana przez gimnazjalistów z Zespołu Szkół im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Czarnem. Przedstawienie nawiązywało do tragicznych losów „Inki”, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK zamordowanej przez funkcjonariuszy UB. – To swego rodzaju modyfikacja inscenizacji przygotowanej przez uczniów na okres przed Bożym Narodzeniem – podkreśliła opiekunka młodzieży, nauczycielka j. polskiego, Barbara Dąbrowska-Jaworska. – To taka nasza tradycja, że co roku przygotowujemy Wigilię Patriotyczną. Była już Wigilia na Syberii, Wigilia w czasie okupacji, w tym roku przygotowaliśmy natomiast Wigilię Żołnierzy Wyklętych.

 

Inka i bohaterowie wyklęci. Spotkanie w szczecineckiej RDLP from temat.szczecinecki on Vimeo.

 

 

Po krótkiej przerwie, uczestnikom wydarzenia zaprezentowano wspomniany film. Jak podkreślił zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, Tomasz Skowronek, film o bohaterskiej córce leśników zrealizował człowiek, który także jest leśnikiem. - Ten film ma na celu głębsze podtrzymywanie pamięci i wartości, które są nam wszystkim bliskie – dodał z kolei rzecznik prasowy RDLP, Marek Stasiuk. - Ma on również wymiar edukacyjny, bowiem chodzi również o pokazywanie autorytetów. Lasy Państwowe bardzo chętnie włączają się w wiele akcji społecznych. Stąd pomysł na takie artystyczne wydarzenie. 

Spotkanie w siedzibie Lasów Państwowych zakończyły rozmowy ze świadkami historii – prof. kpt. Jerzym Grzywaczem oraz por. Włodzimierzem Mikuciem. 

Inka i bohaterowie wyklęci. Spotkanie w szczecineckiej RDLP komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się