:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Jak radzić sobie z chorobami grzybowymi w kukurydzy?

Porady, radzić sobie chorobami grzybowymi kukurydzy - zdjęcie, fotografia

Choroby grzybowe to problem, który bardzo często dotyka uprawy kukurydzy. Bywa, że nawet 20% plonów jest zabieranych przez grzyby, co powoduje wiele strat. Na szczęście rozwojowi chorób grzybowych w kukurydzy można przeciwdziałać i tym samym uchronić plony przed zniszczeniem. Jakie są najczęściej występujące choroby grzybowe i jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze choroby grzybowe w kukurydzy

Choroby grzybowe to choroby, które są najgroźniejsze dla kukurydzy i mogą wywołać wiele szkód. Największym zagrożeniem są:

 • choroba szalonych wiech,
 • drobna plamistość liści kukurydzy,
 • głownia kukurydzy,
 • fuzarioza kolb,
 • rdza kukurydzy,
 • zgorzel korzeni,
 • zgorzel podstawy łodygi,
 • zgorzel siewek,
 • żółta plamistość liści kukurydzy.

Każda z tych chorób wywoływana jest przez grzyby, które atakują rośliny, gdy panują sprzyjające ku temu warunki atmosferyczne. Wszystkie z nich powodują, że pogorszeniu ulega jakość plonu, a jego część może nawet całkowicie obumrzeć. Brak podjęcia środków mających na celu wyeliminowanie występowania tych chorób może spowodować duże szkody w danym roku, a nawet i w latach kolejnych, ponieważ niektóre z grzybów wywołujących choroby może infekować jeszcze przez pewien czas, gdyż zagnieżdżają się w polu. Z tego powodu niezmiernie ważne jest, by chronić kukurydzę przed skutkami chorób.

Skuteczny sposób na zwalczanie chorób grzybowych w kukurydzy - fungicydy

Do niedawna niewiele mówiło się o chorobach grzybowych w kukurydzy, uważając, że jest ona rośliną odporną i niepodatną na chorowanie. Niestety jednak liczba chorób, jakie mogą dotknąć kukurydzę, jest długa, z tego względu zaczęto szukać rozwiązania. Okazały się nim fungicydy, które działają zapobiegawczo oraz interwencyjnie w przypadku wystąpienia chorób grzybowych. Środki te mogą sprawiać, że kukurydza stanie się odporna na choroby, ale także na skutki suszy oraz wysokich temperatur, które działają na plony niekorzystnie. Ponadto zapewniają wyższe i lepsze jakościowo plony, poprawiają wytrzymałość łodyg, korzeni oraz liści. Wynika z tego zatem, że fungicydy nie tylko chronią przed obumieraniem plonów, ale także wzmacniają odporoność kukurydzy na warunki atmosferyczne i wzmacniają jakość uzyskiwanych plonów.

Kiedy jest najlepszy czas, by stosować środki chroniące przed chorobami grzybowymi w kukurydzy?

Fungicydy można stosować w dwóch fazach rozwoju kukurydzy i na obu etapach można liczyć na doskonałe efekty.

 • Fungicydy stosowane we wczesnej fazie, czyli od 8. do 10. liścia kukurydzy

Zastosowanie fungicydów na tym etapie poprawia ogólną kondycję roślin i sprawia, że są zdrowe od łodyg po kolby. Zapewnia szybszy wzrost kukurydzy, sprawia, że jej system korzeniowy staje się silniejszy i większy, wzmacnia łodygi, poprawia zaziarnienie kolb i tym samym powoduje uzyskanie wyższych plonów. Przede wszystkim jednak chroni rośliny przed atakiem chorób grzybowych.

 • Fungicydy stosowane w późnej fazie, czyli od początku do końca kwitnienia

W tym etapie stosowanie fungicydów poprawia ogólną jakość uzyskiwanych plonów oraz obniża zawartość mykotoksyn. Zabezpiecza również kukurydzę przed infekcjami chorobami grzybowymi.

To, w którym etapie stosować fungicydy, jest właściwie zależne przede wszystkim od oczekiwanych efektów. Pierwsza, wczesna faza pozwala oczywiście na ochronę przed chorobami, a także na uzyskanie plonów wysokiej jakości oraz roślin odpornych na niekorzystne warunki, silnych i wysokich. Faza późniejsza to z kolei gwarancja lepszej jakości plonów oraz zabezpieczenie przed infekcjami grzybowymi. Dzięki stosowaniu fungicydów w późnej fazie można również zmniejszyć obecność w ziarnie mykotoksyn, które mogą powodować alergie, grzybice czy choroby układu oddechowego i pokarmowego u ludzi.

 

artykuł partnera serwisu