:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C pochmurno z przejaśnieniami

Jak wybrać idealny projekt domu jednorodzinnego?

Porady, wybrać idealny projekt jednorodzinnego - zdjęcie, fotografia

Projekt domu to punkt wyjścia do realizacji marzenia o własnym miejscu - właśnie dlatego przy jego wyborze powinniśmy zawsze dokładnie przemyśleć każdy szczegół. Błędy popełnione na tym etapie mogą być trudne lub nawet niemożliwe do naprawienia. Jak zatem wybrać idealny projekt domu jednorodzinnego?

Od projektu zależy nie tylko to, jak przyszły dom będzie się prezentował, ale również to, jak będzie się nam w nim mieszkało, a także jakie będą koszty związane z jego utrzymaniem. Wobec tego pod uwagę powinniśmy wziąć wiele czynników, aby mieć pewność, że podjęliśmy dobrą decyzję.

Podpowiadamy jak wybrać projekt domu, a także gdzie można go zamówić. Sprawdź nasz krótki poradnik i uniknij popularnych błędów związanych z doborem projektu domu jednorodzinnego!

Dopasowany do działki

Przede wszystkim odpowiedni projekt domu powinien być indywidualnie dopasowany do działki, na której ma się pojawić. Gdy mamy już działkę, wtedy dobieramy do niej plany domu. Gdy jednak działki jeszcze nie mamy, możemy na początku zapoznać się z różnymi ofertami projektów, a potem dobrać do tego wyselekcjonowanego odpowiednią działkę.

Warto pamiętać o tym, że przepisy ograniczają nas pod względem wielkości domu na działkę - musi być on odpowiednio oddalony od granic działki, aby nie w przeszkadzał sąsiadom. Zatem jeśli działka jest niewielka, mamy także mniejszy asortyment projektów. Zwróćmy też uwagę na lokalizację działki oraz na jej otoczenie, w tym między innymi na roślinność, na strony świata czy na wjazd na działkę.

Nie za duży i nie za mały

Jednym z często popełnianych błędów przy wyborze odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego jest jego zbyt duży metraż. W większości przypadków rodzina składająca się z trzech czy czterech osób nie potrzebuje sporego domu o metrażu przeszło 150 metrów kwadratowych. Najczęściej wystarczy wtedy metraż wynoszący około 100 metrów. Gdy zamierzamy mieszkać w domu w pojedynkę albo w dwójkę, możemy wybrać jeszcze mniejsze metraże.

Mniejszy dom to nie tylko niższy koszt związany z jego wybudowaniem, ale również z utrzymaniem. Jeśli zdecydujemy się na zbyt duży metraż, w takim przypadku musimy też liczyć się z sporymi kosztami, w szczególności w zimie, gdy pojawią się wydatki na ogrzewanie.

Parterowy, z poddaszem użytkowym czy z piętrowy?

Liczbę kondygnacji w projekcie domu powinniśmy dopasować zarówno do naszych oczekiwań względem jego metrażu, jak również do działki.

Przykładowo wtedy, gdy mamy do dyspozycji mniejszą działkę, ale zależy nam na tym, aby uzyskać większą przestrzeń do życia, warto zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym albo piętrowy, ponieważ wtedy budujemy się w górę. Na większej działce tańszy w realizacji może być projekt domu parterowego, ponieważ nie ponosimy wtedy kosztów takich jak budowa piętra, schodów.

Ważna technologia budowy domu

Nie możemy zapominać także o zwróceniu uwagę na technologię budowy domu. Warto skupić się przede wszystkim na rozwiązaniach energooszczędnych - taki projekt domu wcale nie będzie znacznie droższy w realizacji (zobacz ile kosztuje projekt domu), ale pozwoli nam jednocześnie na zmniejszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Domy energooszczędne wyróżniają się przede wszystkim zwartą bryłą, a także wykorzystaniem dobrze izolowanych materiałów i elementów, ponieważ wtedy możliwe jest uzyskanie najlepszej termoizolacji budynku. Pod uwagę bierze się również lokalizacje domu na działce, aby korzystać z dogrzewania pasywnego przez światło słoneczne.

Projekt gotowy czy indywidualny od architekta?

Bardzo ważną decyzją związaną z doborem projektu, jest także jego rodzaj. Aktualnie większość inwestorów decyduje się na gotowy projekt domu, który możemy zakupić nawet przez internet.

Gotowe projekty nie tylko są tanie, ale również możemy od razu zobaczyć je w całej okazałości wraz z wizualizacjami gotowego budynku, a nawet zdjęciami z realizacji inwestycji. Dodatkowo także możemy otrzymać go nawet w ciągu paru dni. Musimy jednak pamiętać, że po zakupie "gotowca" czeka nas adaptacja projektu.

Gdy wśród gotowych projektów nie znajdujemy tego odpowiedniego, warto pomyśleć o skorzystaniu z indywidualnej oferty biur architektonicznych.

 

artykuł partnera serwisu