:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C bezchmurnie

Jak wygląda patriotyzm?

Żołnierze Wyklęci, poczty władców, znanych ludzi, hasła takie jak „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Patriotyczne murale mnożą się jak grzyby po deszczu. Szczecinek pod tym względem wcale nie jest wyjątkiem. Naścienne malunki, które w ostatnich dniach pojawiły się na garażach znajdujących się przy ul. Kołobrzeskiej, sprowokowały mieszkańców do dyskusji.

Z jednej strony pojawiają się pytania typu: czy w Szczecinku takich dowodów przywiązania do Polski powinno przybywać? Czy jest to tylko chwilowa moda? Gdzie leży granica pomiędzy patriotyzmem i nacjonalizmem? A z drugiej – czy symbole narodowe powinny być malowane na garażach? Czy to już jest krok w stronę profanacji?

Autorem najnowszych „garażowych” murali i całego zamieszania, jakie po powstaniu malunków, zostało wywołane, jest znana w mieście grupa Patriotyczny Szczecinek. Chcący uchodzić za anonimowych twórcy jakiś czas temu wykonali murale m.in. przy kościele Ducha Świętego czy na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. Ale nie tylko. Za każdym razem informacja o nowym pomyśle i lokalizacji najnowszego malunku wzbudza mnóstwo emocji. I dobrze. Chyba każdy, kto patrzy sobie na te wszystkie dzieła, może chociaż przez chwilę się zastanowić: Widzę mural, myślę – patriotyzm. Kiedy myślę patriotyzm – to…?

Patrzę na biało-czerwony mural i na znane każdemu Polakowi patriotyczne słowa. Lajk. Ale właściwie za co? Bóg? Honor? I jeszcze Ojczyzna? Chodzi o to, by tylko nacieszyć oczy, wkleić coś na Fejsie? Ile z tych moich lajków wykorzystają politycy, biznes? Czy to czas, by pójść do kościoła? Zakupić patriotyczne koszulki? Zagłosować na tych z prawej? Dlaczego nie? Który krok w tę stronę będzie już drogą do nacjonalizmu, faszyzmu?

– Gdyby na tym muralu był emblemat ONR, uznałbym, że to już za daleko – wyjawia mój rozmówca. – Wtedy powiedziałbym nie. Granica pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem jest dla niektórych ciężka do rozpoznania. Ale dlaczego mielibyśmy odbierać sobie możliwość z wyrażania dumy z bycia Polakami? Przecież jesteśmy z tego dumni.

Ale czy nie ma godniejszego miejsca na tego typu patriotyczne murale? Takie garażowisko… Orzeł wystający z ziemi „niczym zakopana do połowy kura”? Co to ma być? Fresk rodem z czasów PRL? Po takiej fali krytyki autorzy muralu postanowili za swoje dzieło… przeprosić. „Przepraszamy za zniszczenie tak schludnie wyglądającej elewacji wszystkich, którym świat zawalił się po pojawieniu się tego murala.

"Bijemy się w pierś przyznając racje": garaże to nie miejsce na patriotyzmy i inne flagi! "K***y, ch**e i inne k******y to było to, co nadawało okolicy ul. Kołobrzeskiej uroku” – przyznają członkowie grupy Patriotyczny Szczecinek.

- Zgadzam się z chłopakami – przytakuje mój rozmówca. – Że niby PRL? Przecież nikt tego nie zrobił w czynie społecznym, to inicjatywa oddolna. Że garaże? A gdzie taki patriotyczny mural mógłby powstać? Na budynku, w którym mieści się biuro posła? Na sypiącej się kamienicy? Ktoś coś zrobił i od razu trzeba to skrytykować.

- Czujemy się dumnym, silnym narodem, tylko nie wiemy, jak to wyrazić, żeby było „bezpiecznie” – odpowiada dalej mój rozmówca. – Jedni nie mają nic przeciwko profanowaniu symboli narodowych w imię tzw. sztuki, dla innych profanacją są garaże, a jeszcze innym podoba się, kiedy takie murale powstają za oknem… Przykładów, gdzie widać rozdźwięk, jest więcej. Była kiedyś afera o kije baseballowe z wizerunkiem powstańca. Amerykanie noszą bieliznę z flagą narodową. A my ciągle szukamy, gdzie jest ta granica.

No i? – Niech podobne murale powstają. Czemu nie. Myślę, że głupota się nie obroni. A temu, co naprawdę wartościowe, bez względu na taką czy inną modę, i tak uda się przetrwać.

Magdalena Szkudlarek-Szarkowska

patriotyzm, mural, kołobrzeska, garaże, partiotyczny szczecinek - komentarze opinie

 • gość 2017-05-18 08:04:29

  Patriotyzm, to także budowanie zgody i porozumienia, to szanowanie poglądów innych osób. Tymczasem - ten malunek, skłócił mieszkańców. Hasłem "patriotyzm" zaczyna się już "gęby wycierać". Autorzy widać zapomnieli o mądrym przysłowiu mówiącym, że "co za dużo to i ......"

 • 2017-05-18 08:18:34

  Pomysł trafiony a jeżeli ktoś będzie chciał to zawsze się można do czegoś przyczepić !!!

 • gość 2017-05-18 08:46:19

  Co autor ma na myśli pisząc o nacjonalizmie? Jakie hasło jest na murach, każdy widzi. Jakie symbole są też. To po co sobie dorabiać, że jakby było napisane ONR... jak nie ma. Dywagacje są tylko efektem wybujałej wyobraźni pani Szkudlarek. Na drugi raz radzę się skupić na faktach i je komentować. Garaż, mural, patriotyczne hasło i ewentualnie, że się podoba, albo nie. A jak pani strzeli przy okazji w głowie Che Guevara, to można napisać inny artykuł.

  IP: 84.205.26.142

 • gość 2017-05-18 10:58:32

  Pewnie tegesowi przeszkadza.

 • Gość - niezalogowany 2017-05-18 11:03:55

  Pomysł faktycznie trafiony, jednak nie trafione miejsce. Ściany garażowisk, to nie miejsce na tak eksponowane wyznania patriotyczne i nie miejsce na zakopywanie naszego godła. Ktoś wspomniał o nacjonalizmie i faszyzmie - proszę najpierw zapoznać się z definicją tych "zjawisk", a później powoływać się na nie. Honorowe symbole, które służyły patriotom do walki o wolność i suwerenność Polski, które widnieją na historycznych i współczesnych orderach, medalach, sztandarach dzisiaj są malowane na garażach, jakby nie było godniejszego miejsca - WSTYD. Przepraszam, ale przypomina to, wyznanie miłości na ścianie toalety publicznej. Pomimo krytycyzmu jestem zobowiązany uznać talenty artystyczne malujących - tak, tak, np. przykopany orzeł został wykonany w technice heraldycznej. I w tym momencie powstaje wiele pytań, np.: - Czy funkcyjni w mieście nie mogliby godnie wykorzystać zaangażowanie i artyzm tych młodych ludzi - przecież to artyści! A jak każdy młody artysta wymaga mecenatu - ONI RÓWNIEŻ !. - Czy w tym mieście prawie zawsze wszystko musi być robione w sposób mało funkcjonalny, np.: rondeczka, parkingi, ryneczek, itd. albo nieadekwatny do istniejących struktur architektonicznych, np. park, Plac Wolności, itd. Proszę pamiętać, że talenty i pomysły zawsze muszą być ukierunkowywane, żeby nie tworzyć artystycznych potworów. Proszę to przemyśleć - NA PEWNO WARTO, BO TO SĄ CENNE INICJATYWY .

 • gość 2017-05-18 15:29:26

  Dziwi mnie, że tzw. patrioci to najczęściej dorośli chłopcy na utrzymaniu rodziców lub państwa. A jak widzę kiboli z napisem - śmierć wrogom ojczyzny - to wiem że raczej ta ojczyzna musi ich karmić a my cała reszta na ich socjal musimy pracować. Do roboty darmo...dy na rzecz Ojczyzny

 • gość 2017-05-18 15:51:12

  Te osoby , co najczęściej używają słowa PATRIOTYZM , nie mają z nim nic wspólnego. Nie ten jest Patriotą , co krzyczy, lecz ten co szanuje swój kraj, nie wykorzystuje innych. Co to za Patriota, co bierze zasiłek dla bezrobotnych, zasiłki socjalne, bo dają , to czego mam nie skorzystać? Czy Patriota zatrudnia ludzi na czarno, wyłudza ZUS. Państwo nie ma pieniędzy, to są pieniądze nas pracujących, ale większość myśli, że od Państwa dostaje, taki z nas patologiczny naród patriotów - katolików. Bóg, honor, ojczyzna strasznie się ostatnio zdewaluowały. Chcesz zasłużyć na szacunek, na miano Polaka, to rób, nie gadaj.

 • Magdalena Szkudlarek-Szarkowska 2017-05-18 17:22:06

  Dziękuję za komentarze! Skąd w tekście takie pojęcia, jak nacjonalizm? Wystarczy spojrzeć nieco szerzej: wiele osób zarzuca tym, którzy manifestują swoje przywiązanie do Ojczyzny tzw. zły patriotyzm. To zwykłe zwrócenie uwagi, że tego typu opinie również w społeczeństwie funkcjonują. Czy słusznie? Konkretnie co do muralu, uważam, że jest to coś jak najbardziej pozytywnego. Nawet, jeśli mural powstał na garażach. Ale to mój punkt widzenia. Nie trzeba się z nim zgadzać. Z osobami o innych poglądach mogę na ten temat podyskutować, jednak z pewnością, nie będę życzyć im, nawet anonimowo, by ktoś do nich strzelił w głowę! Zamiast tego chętnie poznam kolejne opinie: na temat muralu, patriotyzmu i pytań postawionych w tekście. (sz)

 • Gość - niezalogowany 2017-05-18 20:05:33

  Super pomysł , pięknie wykonany jak przejeżdzam obok mam ciary gdy patrzę. Więcej takich

 • Ewolucja - niezalogowany 2017-05-19 12:28:20

  GOŚĆ - niezalogowany pisał "Super pomysł , pięknie wykonany jak "przejeżdzam" obok mam ciary gdy patrzę." Ja też mam "ciary". Ciary ze strachu, co będzie dalej. Najwcześniej na murach pisali "Jolka daje za 20 zł". Potem było kibolstwo stadionowe z Wielimia powiązane z „Łazienkowską” i "Żyletą" itp. Czasy się zmieniły, decyzją ratuszową, Wielim przestał istnieć, nie ma jak pisać, ale chłopcy zostali. Świat nie lub pustki. Politycznie rzecz biorąc "pseudokibice" zostali wzięci pod ochronę PiS i wsiedli do pociągu do stacji "Polska", jadąc do dzielnicy "patriotyczna". Tylko to co robią ci patrioci, ma bardzo mało wspólnego z rzetelnością pracy, życzliwością wobec ludzi, wzajemnego szacunku wierzących i niewierzących, tolerancji dla innych wyznań i ponad wszystko - rozmowy gdy jest trudna sprawa. To są najcenniejsze walory współczesnego patriotyzmu, bo ten z XVIII - XIX ze sztandarami, kosami na sztorc i z szabelkami na koniu już nie ma zastosowania. Ten współczesny polski patriotyzm ma bardzo blisko do nacjonalizmu. A potem - to już z górki i mamy faszyzm.

Dodajesz jako: Zaloguj się