:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać do domu?

Porady, kocioł centralnego ogrzewania wybrać - zdjęcie, fotografia

Kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe nadal są najpopularniejszym sposobem ogrzewania gospodarstw domowych i niewielkich zakładów produkcyjnych. Choć ich szkodliwość dla środowiska jest bardzo duża, to jednak nadal są najtańszym sposobem ogrzewania.

Tradycyjne kotły zasypowe

Wśród kotłów zasypowych rozróżniamy dwa ich rodzaje:

  • kotły spalania górnego,

  • kotły spalania dolnego.

Różnią się między sobą nie tylko techniką rozpalania, ale także ilością wydzielanych do środowiska zanieczyszczeń oraz wydajnością cieplną. Zdecydowanie najbardziej przestarzałe są kotły górnego spalania, w których rozpalony opał znajduje się na dole, a spaliny i znaczna część ciepła wydostają się do komina. Piece dolnego spalania są bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej wydajne. Opał rozpalany jest od góry, a spaliny muszą przejść przez warstwę żaru co powoduje, że są dokładniej spalane i straty ciepła są mniejsze. Mniej też szkodliwych substancji przedostaje się do atmosfery. Zaletą kotłów zasypowych jest ich niska cena oraz możliwość spalania różnych gatunków paliwa stałego, np. węgla, miału, brykietów, drewna, trocin.

Jak przypominają nam eksperci firmy Kotly-Bialek.pl, ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza jakie powodują kotły zasypowe (dwutlenek węgla, pyły zawieszone, substancje smoliste) od stycznia 2018 r. zostanie zaprzestana ich produkcja, a z półek sklepowych znikną w 2020 r.

 

 

Nowoczesne kotły przyjazne dla środowiska

Zmiany w ustawodawstwie proekologicznym wprowadziły nowy podział kotłów centralnego ogrzewania na klasę 3, 4 oraz 5. Większość kotłów zasypowych nie spełnia norm nawet klasy 3, najniższej, a tylko niewielka liczba kotłów z podajnikiem wymagania klasy 4.

Czołowi producenci kotłów centralnego ogrzewania zdążyli jednak już poszerzyć swoją ofertę o nowoczesne kotły 5 klasy. Kotły te w porównaniu z tradycyjnymi posiadają wiele zalet. Przede wszystkim wydzielają do 10% zanieczyszczeń wydzielanych przez kotły tradycyjne. Biorąc pod uwagę coraz częściej występujący smog, to ogromna korzyść w istotny sposób wpływająca na stan zdrowia mieszkańców. Mimo niewielkiego wpływu na zanieczyszczenie powietrza, w Krakowie od 2019 r. będzie obowiązywał całkowity zakaz używania kotłów na paliwa stałe, nawet tych spełniających normy klasy 5.

Kotły 5 klasy przynoszą także wymierne korzyści jego użytkownikom. Praktycznie są niemal bezobsługowe, całym procesem spalania skierowuje automatyczny sterownik. Wystarczy tylko raz na kilkanaście dni uzupełnić zasobnik na paliwo, które będzie odpowiednio dozowane. Choć kotły 5 klasy są znacznie droższe od dotychczas sprzedawanych, to ich koszt zawróci się już po kilku latach. Ich sprawność wynosi ok. 95% co oznacza, że dla uzyskania tej samej temperatury potrzeba znacznie mniej ekogroszku czy pelletu.

Wszystkie wyżej wspomniane rodzaje kotłów, z bezpośrednią możliwością zakupu znajdziecie tutaj: www.kotly-bialek.pl/grzewcze-weglowe-piece-kotly-co-sklep-internetowy/

 

artykuł partnera serwisu