:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Jan Gulczewski z Miejskiej Komisji Wyborczej: To była długa niedziela

O wyborach, przepisowych metodach na zwiększenie szans na obecność w radzie, długim liczeniu głosów, procedurach, głosach ważnych i nieważnych oraz 30-godzinnej pracy i przebiegu wyborów w Szczecinku. Gościem radia Szczecinek, Tematu Szczecineckiego, jest Jan Gulczewski, zastępca Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Szczecinku. Rozmawia Maciej Gasiul.

to uproszczona wersja rozmowy. Pełna w nagraniu wideo oraz audio

Pańska niedziela była wyjątkowo długa, zdaje się…

 • Długa była niedziela, ale cóż tu narzekać. To są wyzwania społeczne. Od niedzieli od 17.00 do poniedziałku do 11.00. 30 godzin. To taka misja troszeczkę.

Pan jest też z zamiłowania triathlonowcem, to pan sobie dał radę…

 • Tak, człowiek powinien być z żelaza, twardy. Jak jest akcja, wyzwanie, to po prostu trzeba stawać do boju i swoją rolę wypełnić.

A reszta komisji też sobie dała radę?

 • Też sobie dała radę. Kobietki, jak to się mówi, z większym wysiłkiem, ale zawsze na poziomie, przygotowane i gotowe do pracy komisji. Jednak bardzo formalna komisja, oficjalna, która musi te swoje wyzwania prawnie spełniać tak, jak się należy.

 • Te kilkadziesiąt godzin i spotkań powoduje, że czasem są momenty na uśmiech i drobny żart, natomiast nigdy nie dochodziło do sytuacji, w której pojawiały się napięcia czy jakieś ostre różnice zdań. Raczej każdy tonuje swoje wypowiedzi, chociaż może mieć różne poglądy i je ma. W naszym przypadku było to godnie realizowane.

Jak przebiegły tegoroczne wybory w Szczecinku?

 • Z punktu widzenia Miejskiej Komisji Wyborczej, na wyraz spokojnie. Niesprawiedliwe by było gdybym powiedział, że to tylko komisja miejska w tym składzie oficjalnym nad tym pracuje. Bez pomocy służb miejskich nie moglibyśmy funkcjonować. Wydział Ewidencji, w którym na bieżąco trzeba było sprawdzać sprawy meldunkowe, nawet w dniu wyborów, informatyk… Nie dalibyśmy sobie sami rady.

 • Moje spojrzenie na te wybory jest takie. Ci, którzy są sprawni, zorganizowani i obecni na tym rynku politycznym już od wielu lat… To się na sukces przekłada. Pojawiły się takie sytuacje, że przez to tylko, że dany komitet wyborczy nie znał wszystkich przepisów wyborczych, sam dokonywał, jak to się mówi popularnie, strzału w stopę.

Samozarorania.

 • Tak, jak mówi pan redaktor. Była taka możliwość, w przypadku dwóch komitetów wyborczych, gdzie wycofali się kandydaci lub zostali wycofani. Konsekwencją tego było, że cała lista wypadła z wyborów. Żeby dany komitet mógł zafunkcjonować w podziale mandatów, musiał mieć uzyskanych 700 głosów na listę. Wycofanie kandydata powodowało, że cała lista wypadała, w związku z tym mniejsze szanse na przekroczenie tego progu wyborczego powodowało, że czy to komitet pana Bedki, czy KWW Krzysztofa Berezowskiego czy komitet lewicy nie uczestniczył w podziale tych mandatów.

 • Nie jest rolą urzędników podpowiadać i mieć wpływ na taktykę wyborczą. Wystarczyło kilka dni później wycofać tą kandydaturę, wtedy lista nie wypadała, wykreślana była tylko ta osoba, która zrezygnowała z wyborów. Ta lista mogła być, ale trzeba było sprawdzić dokładnie w jakich terminach, w jakim okresie można tę osobę wycofać.

Czyli listy mogły przeżyć?

 • Listy mogły być. Ja nie mówię, że te listy by coś uzyskały. Ale jeżeli zabrakło tym komitetom wyborczym po 200 głosów do udziału w podziale mandatów, no to szanse były. Duże.

Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Rolą urzędników jest też wręczanie tej gorzkiej pigułki...

 • I to niestety jest smutne. Bo to nie jest bardzo przyjemne, kiedy przychodzi pełnomocnik danego komitetu wyborczego i przynosi tą rezygnację, albo że my podejmujemy decyzję o skreśleniu z listy.

 • Jeśli w danym okręgu jest do podziału pięć czy sześć mandatów, to każdy komitet wyborczy ma obowiązek zgłosić minimum tyle osób, ile jest mandatów, plus dwie osoby.

Do zabezpieczenia.

 • Niezgłaszanie siedmiu lub ośmiu kandydatów też powoduje, że automatycznie odbieramy sobie tą szansę, żeby lista uzyskała większy wynik, bo każdy może zdobyć ileśdziesiąt czy...

Oddano 15532 ważne głosy. Było 219 nieważnych głosów. Czyste karty, więcej niż jeden znak “x”. Jedna karta była nieważna, ponieważ była “inna niż urzędowo ustalona”. Przypomina pan sobie tą sytuację?

 • Nie oglądałem tej karty, znam tą sytuację ze statystyk. To była karta nieopieczętowana, czyli któraś z komisji wydała kartę wyborczą, nieostemplowaną, i tam dokonano skreśleń. Wyborca wrzucił kartę do urny, ale ta karta nie spełniała wymogów.

 • Z zestawień wynika, że było 520 głosów nieważnych. Albo zakreślano wszystkich kandydatów, albo wkładano kartki czyste, bez żadnego zakreślenia.

Dlaczego tak długo trwało liczenie głosów? To pytanie sobie zadaje teraz każdy.

 • Wczoraj o godzinie 11.00 wieczorem sędzia Marek Mazur, komisarz wyborczy z Koszalina, postawił pieczątkę na druku który mogłem wziąć do ręki i ze spokojem pojechać do domu, bo była to informacja że listy kandydatów na burmistrza i radnych w mieście Szczecinek są przyjęte bez uwag i spełniają wszystkie wymogi. Czyli że procedura przebiegła bez uchybień. Ale: podczas tych wyborów były tzw. zmiany dzienne i nocne. Długi jest proces przekazywania całej dokumentacji, urny, wypisywania protokołu, przekazania między zmianami.

Czy to tylko dlatego?

 • Często są to osoby w komisjach niedoświadczone. Trafia się osoba, która uczestniczyła w wyborach, ale te dokumenty są inne, obróbka strony formalnej jest wg innych zasad niż w poprzednicha latach. Nie jest problemem samo liczenie głosów, chociaż jeśli jest na przykład tysiąc tych karteczek czy dwa, to wymaga pewnej procedury. Natomiast wypełnianie dokumentów, wprowadzanie tego w system informatyczny, wygenerowanie protokołu, dostarczenie do komisji miejskiej, to jest długi tok. Jeśli pojawi się jakiś błąd, a system komputerowy go od razu weryfikuje i zadaje pytania, to trzeba od razu pisać wyjaśnienia. Długa ścieżka. Odpowiedź na wyjaśnienia musi być też konkretna, skonstruowana niemal językiem prawnym. Często komisja miejska musiała cofać taki protokół z powrotem do komisji obwodowej, ponownie musiał być edytowany protokół…. I takich przypadków było naprawdę sporo. Albo że ktoś zapomniał złożyć podpisu.

W przypadku, kiedy dobrze szła ta praca w obwodówce, ile trwała taka poprawna procedura?

 • Około godz. 12 w nocy pojawiła się już (pierwsza) wprowadzona baza głosów oddanych, został oddany protokół. Ostatnia komisja, która oddała protokół i zakończyła swoje działanie na terenie Szczecinka, trafiła do nas na korekty o godzinie 15 - 16.00 w poniedziałek.

Czy cisza wyborcza to przeżytek?

 • Cisza wyborcza jest pozorna. To życie polityczne w tej nocy “przed” jest zintensyfikowane, pulsuje takim swoim cichym rytmem. Myślę, że to nie ma większego wpływu. Ważne jest przede wszystkim godne zachowanie się wszystkich komitetów w zakresie walki politycznej. Myślę że wszystko powinno się rozgrywać na uczciwej, czystej walce. Już dziś widzimy, jadąc przez Szczecinek, że jest cisza, że wizerunek się zmienił, jakoś ładniej się zrobiło. Są miasta, które są bardziej uregulowane w zakresie form prezentacji wizualnej banerów. Też się pewnie do tego dojdzie, chociaż to są formy rywalizacji. Raz na cztery - pięć lat można to przeżyć.

Wersja audio rozmowy: https://soundcloud.com/radioszczecinek/jan-gulczewski-zastepca-przewodniczacego-miejskiej-komisji-wyborczej-w-szczecinku

Reklama

jan gulczewski wybory miejska komisja - komentarze opinie

 • gość 2018-10-23 20:36:08

  9 na 10 ludzi mówi że trzeba zmiany i potem 1 na 2 oddaje głos na to co było. Czy to nie DZIWNE?

 • gość 2018-10-28 20:53:22

  Brawo ! Powiem jeszcze więcej - rozmawiając z ludźmi mówią , że nie będą głosować na pana Raka bo mają dość Jego machlojek ,a potem okazuje się ,że pan Rak otrzymuje ponad 7 tys. głosów. Czy to nie jest zastanawiające ? A może ludzie są szantażowani ,albo zastraszani ? Coś jest na rzeczy.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista poszukuje pracy zdalnej. Doświadczenie w pracy biurowej. Posiadam w pełni wyposażone stanowisko komputerowe ( drukarka, skaner )...


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Choinki Jodłowe Czarnobór

Choinki Jodłowe prosto z plantacji w Czarnoborze. Przystępne ceny. Wybór i wycinka według życzenia Klienta. Tel. 660-729-014


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam koła 195/65 R15

Mam do sprzedania koła z oponami zimowymi 195/65 R15. Opony Polaris. 2 mają bieżnik ok. 4,5 mm, dwie następne 5 mm. Stan widać na zdjęciach. Koła..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"