:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

Jan Nowicki wystąpił po raz kolejny

W piątek (18.10) w Szczecinku gościł jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w Polsce - Jan Nowicki. Nie była to pierwsza wizyta. Na początku tego roku aktor, utożsamiany przez szeroką publiczność z postacią Wielkiego Szu, spotkał się z mieszkańcami w miejskiej bibliotece. Tym razem Jan Nowicki wystąpił przede wszystkim w roli reżysera: w piątkowy wieczór na scenie kina Wolność można było obejrzeć jego spektakl teatralno - muzyczny, „Co może jeden człowiek”. To hołd, który Jan Nowicki wraz z przyjaciółmi jazzmanami (Cezarym Chmielem, Tomaszem Kudykiem i Markiem Stryszowskim) złożył papieżowi Janowi Pawłowi II.

Natchnieniem do powstania spektaklu była beatyfikacja Papieża Polaka w 2011 roku. Ale nie tylko. Każdy, kto uczestniczył w tym niepowtarzalnym wydarzeniu, mógł odnieść wrażenie, że Jana Nowickiego przepełnia głęboka fascynacja człowiekiem, który zmienił losy świata. Według Jana Nowickiego, Jan Paweł II to postać bardzo ludzka, bardzo związana ze swoją ojczyzną i jednocześnie surowa, traktująca kwestię wiary i Boga niezwykle poważnie. Reżyser cały ten podziw wyraził, sięgając po najważniejsze daty z życia Karola Wojtyły – począwszy od lat młodości, poprzez pamiętne konklawe, homilie, pielgrzymki, zamach, śmierć, aż po beatyfikację. Wszystko to zostało przeplecione słowami poetów: ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza, a także przejmującą muzyką i pieśniami, takimi jak „Mury” czy „Barka”, których w opowieści o Papieżu Polaku po prostu nie mogło zabraknąć.    

Niesamowita impresja stworzona przez poezję i muzykę dała odpowiedź na pytanie, które zostało postawione słowami Czesława Miłosza w tytule sztuki. Jeden człowiek może naprawdę dużo. Jest tylko jeden warunek: wcześniej musi zadziałać jakaś boska moc, odgórna, niepojęta siła. W spektaklu Jana Nowickiego Jan Paweł II został nią dotknięty w sposób trudny do wyobrażenia. Niezwykła emocjonalność i wrażliwość, którymi wręcz emanowała sztuka, najwyraźniej podbiły serca szczecineckiej publiczności. Spektakl, który w całej swej pozornej prostocie do najłatwiejszych w odbiorze nie należał, został nagrodzony gromkimi brawami. (red)

Jan Nowicki wystąpił po raz kolejny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com