:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Jeden grosz za metr. Tyle będzie wynosił w Szczecinku podatek "balkonowy"

Aktualności, Jeden grosz będzie wynosił Szczecinku podatek

To zupełna nowość. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta pojawił się rodzaj podatku za zajęcie pasa drogowego, ale tylko dla tych właścicieli nieruchomości, którzy zechcą… ocieplić budynek lub zamontować balkon.    

- To jest novum dla nas, ale wynika z orzecznictwa sądowego dotyczącego zajmowania pasa drogowego - potwierdza nam wiceburmistrz Daniel Rak. Dobra wiadomość jest taka, że podatek będzie dotyczył elementów, które dopiero powstaną.  

Kwestia ustalenia stawki podatkowej, a nawet celowości jego pobierania, wywołała długą dyskusję podczas poniedziałkowej (21.11) sesji RM.  

- Musimy dostosować się obowiązującego prawa – tłumaczył radnym burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. My się z tą interpretacją nie zgadzamy uważamy. Jest absurdalna, żeby właściciel budynku musiał przykładowo płacić za to, że ocieplił styropianem budynek i ocieplenie wychodzi przykładowo 5 czy 10 cm poza dotychczasowy obrys budynku.  

- Obciążenia te będą znikome – zaznaczył burmistrz. - Należy się wyjaśnienie mieszkańcom, że te opłaty nie działają wstecz, a więc nie dotyczą budynków istniejących, będą dotyczyć budynków nowobudowanych. Wtedy opłaty za balkony jeśli wychodzą poza własną działkę wyniosą 1 grosz za 1 mkw.  

 - Do tej pory nie mieliśmy z tego typu podatkiem do czynienia - przyznała Anna Mista, dyrektorka Wydziału Komunalnego. - To dotyczy nowych obiektów. W tej chwili wydałam trzy decyzje na lokalizacje obiektów i urządzeń w pasie drogowym, w tym na łącznik nad ul. Boh. Warszawy oraz nawisów balkonów przy ul. Wyścigowej. Dla miasta nie są to żadne dochody. 

Zdaniem dyrektor, przy uwzględnieniu stawki w wysokości 2 gr, roczna opłata za zajęcie pasa przy ociepleniu budynku, wyniesie ok. 21 zł a przy stawce jednogroszowej ok. 11 zł za cały rok.  

Odmienny pogląd reprezentował radny Jacek Pawłowicz twierdząc, że  gmina nie musi ale może naliczać podatek. Jego wątpliwości nie podzielił obecny na sesji mec. Czesław Podkowiak.  

- Jaki chce pan być dobry dla mieszkańców – ironizował burmistrz. – Z punktu widzenia osób sprawujących władzę wykonawczą, jest to absolutnie niemożliwe. Jeśli posiadam informację, że powinienem naliczać, to są tylko dwa wyjścia: Albo będziemy naliczać wg stawek, które obowiązują w mieście, albo spróbujemy stworzyć katalog takich obiektów budowlanych, do których dostosujemy niższą stawkę symboliczną. Z jednej strony nie spowodujemy dodatkowych obciążeń dla mieszkańców a z drugiej będziemy zgodni z obowiązującym prawem. Trzeciej drogi nie ma.  

Ostatecznie radni przegłosowali stawkę jednogroszową. (jg)   


Jeden grosz za metr. Tyle będzie wynosił w Szczecinku podatek "balkonowy" komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com