:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Jedno zdjęcie: Mało atrakcyjny widok

Historia, Jedno zdjęcie Mało atrakcyjny widok - zdjęcie, fotografia

Jest letnie niedzielne popołudnie. To jedyny dzień w tygodniu, kiedy można pospacerować sobie parkowymi alejkami i posiedzieć, patrząc na iskrzącą się w słońcu taflę Trzesiecka. 

Zdjęcie nieznanego autora jest jakby ponadczasowe. Mogło być zrobione w latach trzydziestych, ale z równym powodzeniem nawet trzydzieści lat później. Sądząc po kształcie przenośnej ławki parkowej, a także ubiorach odpoczywających spacerowiczów, bardziej prawdopodobne, że jest to już „polski” okres miasta. 

W tym czasie jezioro nie miało jeszcze betonowego koryta. Brzegi umacniano najbardziej trwałym, a i także ze wszech miar ekologicznym materiałem jakim była faszyna z drewnianymi palikami. Widok z parkowej ławeczki raczej mało atrakcyjny. Perspektywę na jezioro zamyka trzcinowisko i zwalista sylwetka wyblakłego od słońca i zacinającego deszczu, drewnianego hangaru, który był wykonany w takiej samej konwencji architektonicznej co pobliska plaża miejska. 

Przed wojną pod jego dachem chroniły się dwa wodne tramwaje – „Neuststettin”, przemianowany potem na „Adolf Hitler” i o wiele większy od niego „Hindenburg”. Wprawdzie tuż obok tak jak dzisiaj był pomost, do którego stateczki przybijały, ale ich rejsy rozpoczynały się na nieistniejącej już przystani przy ul. Parkowej. 

Drewniany, wąziutki pomost spełniał nie tylko rolę komunikacyjną. Zarówno gęste żerdzie, jak i palisada przy ścianie, świadczą o zabezpieczeniu ryb przed ich migracją w kierunku Niezdobnej. W tym czasie (mowa o okresie powojennym) jezioro służyło przede wszystkim celom gospodarczym. Rybackie sieci rozstawiano praktycznie w każdym jego zakątku. 

(jg)

Jedno zdjęcie: Mało atrakcyjny widok komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com