:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Jedno zdjęcie: Orkiestra w śniegu

Historia, Jedno zdjęcie Orkiestra śniegu - zdjęcie, fotografia

Datowanie tego zdjęcia, wykonanego przez nieznanego autora, jest dość trudne. Z pewnością zostało wykonane podczas bardzo ważnej uroczystości, o czym świadczy zarówno miejsce oraz tak liczny udział wojska na czele z orkiestrą. 

Uroczytość miała miejsce na placu Przyjaźni (wcześniej pl. Poznański) przy d. Urzędzie Pocztowym nr 3. Na zdjęciu widać zabudowę dz. ul. Piłsudskiego, a wtedy Bydgoskiej przemianowanej później na Janka Krasickiego. 

To właśnie tam znajdował się biały, ceglany obelisk z czerwoną gwiazdą oraz godłem Związku Sowieckiego. Obelisk mial upamiętniać żołnierzy Armii Czerwonej - zdobywców Neustettin’a i przypominać polskim mieszkańcom, kto tu był pierwszy i komu należy się za to „wieczna pamięć”.   Pomnik został zniesiony z powierzchni ziemi w połowie 1996 r. przy wielkim oburzeniu postkomunistów. Wbrew upowszechnianej przez nich legendzie, nikogo tam nigdy nie pochowano. A owszem, upamiętniał z imienia i nazwiska kilkunastu czewonarmiejsców zmarłych w Szczecinku już po przejściu frontu. 

Został wybudowany rękoma polskich robotników z przywiezionego przez sowietów z pobliskiego Bornego Sulinowa materiału budowlanego. O jego powstaniu pisaliśmy na tych łamach cytując wypowiedź ówczesnego urzędnika odpowiedzialnego za tę budowę. 

Pamiątkowe zdjęcie z pewnością zostało wykonane 28 lutego, a więc podczas uroczystości związanej z rocznicą zdobycia miasta – wyzwolenia, przebywających tutaj robotników przymusowych i jeńców. Mało prawdopodobne, aby zdjęcie wykonano podczas odsłonięcia pomnika. Pierwsza polska jednostka liniowa w Szczecinku (w koszarach przy ul. Kościuszki) – nie licząc kompanii sztabowej 4 pułku rolno-gospodarczego stacjonującego od 1945 r. w Czarnoborze, pojawiła się dopiero w 1949 r. (jg)

13895_18336.jpg

Jedno zdjęcie: Orkiestra w śniegu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com