:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Będzie tak, jak chcemy

Ponoć niewolnictwo odeszło do historii co najmniej sto lat temu. To nieprawda. Niewolnikiem w dalszym ciągu i tak pewnie już zostanie do końca świata, jest każdy z nas. Jesteśmy niewolnikami posiadania. Różni nas jedynie to, co chcemy posiadać. A kiedy już nawet posiadamy, to pragniemy tego jeszcze więcej i nie ma tu znaczenia czy chodzi o miłość, bogactwo, wpływy, władzę, doświadczenie czy wiedzę. Pośród tysiąca ludzkich pragnień i żądz chyba najmniej ceni się wiedzę i to bez względu jakiej dziedziny dotyczy. 


Jako wspólnota pragniemy jak najlepszego dostępu do wielkich centrów gospodarczych, kulturalnych, a nawet stolicy. Uważamy to za okno na wielki świat i jedyny sposób na poszerzenie horyzontów. Robimy tak, aby pozbyć się etykiety „zaścianka”. Określenie „zaścianek” pojmujemy zupełnie opacznie, utożsamiając to z odległością do najbliższego teatru, filharmonii, a najczęściej firmowych sklepów lub wielkich galerii, ale (bądźmy szczerzy) tylko tych handlowych. Niestety, chyba najmniej pożądamy duchowych wpływających na kształtowane naszej wiedzy o świecie i tożsamości. 
Problem w tym, że to nie tylko połączenia drogowe i kolejowe decydują o poziomie naszego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjno-kulturowego, a raczej nasz stopień przywiązania do niewolniczego sposobu myślenia. Jedną z ważniejszych powinności niewolnika jest dbałość o bezwzględne podporządkowanie się swemu władcy. Robi to na przekór sobie, bo wie że ten nim pomiata, uważając go za wyjątkowego durnia. Co ważne, władca wcale swoich zapatrywań nie musi ukrywać. Niewolnik zna swoją rolę i co ważne, nawet nie chce zmiany swojej pozycji. Wychodzi z założenia, że lepszy swój wróg niż obcy. On pragnie, niczym roślina wody, utrzymania wszelkimi sposobami swego status quo. Innymi słowy - niechaj będzie tak, jak do tej pory. 
Z takim właśnie sposobem myślenia mieliśmy do czynienia przy wyborach samorządowych. I żeby była jasność. Nie miało znaczenia, ilu mieszkańców zajmuje wykreślony granicami administracyjnymi obszar. Tak było w stolicy, gdzie wybrano na prezydenta zblazowanego lowelasa. Tak było i u nas, w naszym zaścianku, bo kandydat ładnie się prezentował na bilbordach. To w zupełności wystarczyło. 
Różnica między stolicą a naszą leśną polaną jest tylko taka, że nasz samorząd – chodzi o jego edycję powiatowo-miejską, jest jakby bardziej rodzinny. Tu wujek, tam ojciec, a może już dziadek, ówdzie syn, a tam mąż, a nawet żona. Sami swoi, no jak to w rodzinie. Mylny jest pogląd, że przy 40. tysiącach mieszkańców wszyscy są ze sobą spokrewnieni, a nawet „tworzą jedno ciało”. 
Można się dziwić ignorancji wyborców i choćby elementarnej wiedzy o świecie, który nas otacza. Ale do niewolniczej mentalności w niezwykle sugestywny sposób przemawia, ładnie zawiązany krawat, kolor koszuli, czy bateria wodotrysków zresztą non stop obsługiwana przez PWiK bo się stale zapycha. Brak programu oraz wprowadzenie zmian tam, gdzie być muszą – podnoszony jest jedynie przez malkontentów. 
Choćbyśmy zostali obdarowani nawet dwiema dwupasmowymi obwodnicami, a także szlakami kolejowymi obsługiwanymi przez Pendolino, rozumowania, postrzegania, rozwagi, refleksji czy wielu innych przymiotów brakujących niewolnikom, nikt w paczce nie dostarczy. Trzeba o to samemu się postarać. Czasem wystarczy przyswojenie prostej informacji. Choćby takiej, że w przeliczeniu na głowę mieszkańca nasze miasto w wykorzystanie środków UE w rankingu znalazło się 171 pozycji na ogólną liczbę 262 miejsc. Albo z innej beczki. Zamożność per capita w zestawieniu GUS za ubiegły rok – 1545 pozycja.
Jak brzmiało wyborcze hasło zwycięzców? „Tempa nie zwolnimy”. Uwzględniając cały ten sytuacyjny kontekst, dla dobra całej wspólnoty, a nie rządzącej elity i jej klientów, wskazane byłoby, aby słowa jednak nie dotrzymali. 
W lokalnej polityce, zupełnie jak przy pokerze, naczelną zasadą jest brak zasad. Nawet jak złapią cię za rękę, udawaj że to nie twoja. Takie są po prostu reguły gry i trzeba mieć tego świadomość. Dlatego też niepomierne zdziwienie może budzić publicznie wyrażony przez tutejszego posła żal za niedotrzymanie przedwyborczej umowy koalicyjnej.
A przecież żadna to nowość, że ten kto ma najlepsze karty bierze wszystko. To nie skarbówka, która może zabrać tylko tyle, aby delikwent mógł przeżyć do następnej raty. Skąd zatem te dąsy i grymasy, że w grze poszczęściło się komuś innemu? No taki był układ talii. 
W tym przypadku grano na stanowiska i wpływy. Ponieważ większość za takim właśnie sposobem urządzania naszego mikroświata głosowała, to większość powinna być z takiego obrotu rzeczy zadowolona. Zgodnie z regułą o braku zasad, to większość może zadecydować, że jedna noga jest lepsza niż dwie, albo smród lepszy od czystego powietrza. 
Bardziej przejrzyste reguły panują jedynie w świecie zwierząt. Tam liczy się wyłącznie fizyczna tężyzna i długość kłów. I tylko to uprawnia do zastania samcem alfa. 
W naszym w świecie niewolników wykreowanie samca alfa należy do grupy najbardziej zainteresowanej takim a nie innym stanem rzeczy. Nie ma większego znaczenia sposób przeprowadzenia wyboru, czy drogą tajnego głosowania, losowania białych lub czarnych kulek a nawet poprzez aklamację. Tacy jesteśmy. 
                                                                                                                                     Jerzy Gasiul 

 

tekst ukazał się w 921 numerze Tematu Szczecineckiego
jedynego tygodnika ze Szczecinka

Reklama

niewolnictwo bogactwo wpływ władza wiedza doświadczenie - komentarze opinie

 • gość 2018-11-30 17:00:05

  Tu wujek, tam ojciec, a może już dziadek, ówdzie syn, a tam mąż, a nawet żona. Sami swoi, no jak to w rodzinie. Pewnie na mysli mial Pan dzisieszy rzad.Jezelichodzi Panu o tego lowelasa z W-wy,to pewnie by byl lepszy wg.Pana ten co odroznia Pragi w W-wie od Pragi w Czechach,ten co chce cos zrobic,co juz jest zrobione,albo jest juz w realizacji itd.

 • gość 2018-11-30 18:10:08

  Do gościa 17:00:05 Chyba mieszkasz w Czeresiece albo w kosmosie, skoro nie widzisz nepotyzmu w szczecineckim wydaniu.

 • gość 2018-11-30 18:21:33

  Bardzo dobry felieton. Gratulacje panie Jerzy.

 • gość 2018-11-30 18:25:08

  takie statsy najlepiej pokazują skalę nieudolności tego miasta, bidę popolerowaną jedynie paroma inwestycjami z czego połowa bez sensu. Tu po prostu ŚMIERDZI. Ale jak 1/2 placówek w mieście to budżetówka, to co się dziwić "wyborom".

 • gość 2018-11-30 19:51:21

  Do goscia gość 2018-11-30 18:10:08 Ty chyba mieszkasz w kosmosie,jezeli widzisz nepotyzm w Sz-ku,a nie widzisz nepotyzmu rzadzacej partii.Przyklad idzie z gory.

 • gość 2018-11-30 21:21:13

  Tak ma pan rację rodzinka na swoim.

 • gość 2018-11-30 22:38:07

  Gratulacje za felieton dla pana Jerzego!

 • gość 2018-12-01 06:35:59

  Do 1/2 placówek budżetówki w mieście należy dodać też pracowników krono z ich rodzinami i znajomymi. Reszta nie ma wpływu na to co się dzieje w tym mieście, stanowimy jak na razie mniejszość.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-01 08:55:28

  Świetny artykuł!!! Zostało tylko rozgoryczenie!!! Żal i poniekąd wściekłość..a propos jestem z budżetówki wraz z rodziną

 • gość 2018-12-01 10:02:40

  felieton wyraźnie narzucający punkt widzenia, o narracji nauczycielskiej, jakim prawem, wyraźnie Pisowski, od kiedy to temat chce być nauczycielem jedynie słusznych poglądów, felieton beznadziejny!

 • gość 2018-12-01 12:02:14

  Cały Szczecinek to wielka rodzina. Przez cement w spółkach i interesikach wygrywa sie wybory. I tak będzie do końca świata, chyba że wejdą słuzby i przyjdzie oprzytomnienie. Dobry tekst i jak zawsze trochę daje do myslenia

 • gość 2018-12-01 20:28:11

  Poglądy poglądami ale ten tekst jest obrazoburczy dla głosujących inaczej

 • gość 2018-12-02 22:38:46

  a jak mialo wygladac to lepsze

 • Erin Brockovich 2018-12-03 11:13:32

  Niestety, ekipa Raka potrafiła się lepiej "sprzedać" niż ich konkurenci i trzeba im przyznać, że w ogłupianiu ludzi i przedstawianiu własnych porażek jako sukcesów doszli do perfekcji. Jak widać po wynikach wyborów "prawda nie obroni się sama". Społeczeństwo jest tak ogłupione przez Programy Samorządowe i dostarczaną każdemu pod drzwi gazetkę, że nie wie już komu wierzyć. Ludzie cieszą się z każdej nowej drogi lub chodnika jakby rządzący robili im prezent lub wielką łaskę, że naprawią dziurawą drogę, a przecież jest to ich obowiązek. Właśnie na to płacimy podatki, a nie na kolorowe kruki, tramwaje, gondole, obserwatoria, wyciągi i Bóg wie jeszcze co.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Choinki Jodłowe Czarnobór

Choinki Jodłowe prosto z plantacji w Czarnoborze. Przystępne ceny. Wybór i wycinka według życzenia Klienta. Tel. 660-729-014


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam koła 195/65 R15

Mam do sprzedania koła z oponami zimowymi 195/65 R15. Opony Polaris. 2 mają bieżnik ok. 4,5 mm, dwie następne 5 mm. Stan widać na zdjęciach. Koła..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista poszukuje pracy zdalnej. Doświadczenie w pracy biurowej. Posiadam w pełni wyposażone stanowisko komputerowe ( drukarka, skaner )...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"