:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  25°C lekkie zachmurzenie

Jezioro Wierzchowo jest czyste. Można się kąpać i wędkować

Jezioro Wierzchowo jest czyste

Jak informowaliśmy, jezioro Trzesiecko zmaga się ze skutkami przyduchy. Co ciekawe, w innych okolicznych akwenach tego problemu na razie nie ma. Tak jest np. w znajdującym się pod auspicjami Gminy Szczecinek jeziorze Wierzchowo. Po ostatniej kontroli stwierdzono, że wody jeziora są wolne od toksycznych sinic. Są za to przebogate w różnego rodzaju gatunki ryb.


- W dniu 5 sierpnia przeprowadzony został terenowy monitoring środowiskowy jeziora Wierzchowo

– informuje Marek Cieślikowski.

- Przy okazji Gminna Społeczna Straż Rybacka skontrolowała wędkujących na tym akwenie. Komendant SSR Pan Kazimierz Harasym wraz ze strażnikiem, Andrzejem Papirnykiem (prywatnie sołtysem Starego Wierzchowa) sprawdzili wędkarzy i okazało  się, że wszyscy wędkujący w tym dniu łowią zgodnie z regulaminem oraz posiadają wymagane dokumenty.  


- Wśród złowionych ryb dominowały okonie i płocie, rzadziej w sadzykach można było zobaczyć szczupaki czy leszcze. Przy plaży w Orawce i w okolicach wyspy ichtiolog pobrał próbki wody. Badania laboratoryjne nie wykazały w nich obecności toksycznych sinic, chociaż mogą się one pojawić w najbliższym czasie, jeśli utrzymają się tak rekordowo wysokie temperatury. Stwierdzono natomiast liczne występowanie okrzemek i zielenic, które stanowią cenne ogniwo w łańcuchu pokarmowym ekosystemu jeziora, jednak przy tak wysokich temperaturach wody (miejscami 29 ºC) mogą być zagrożeniem w przypadku masowego obumierania. Wtedy w wodzie powstają deficyty tlenowe, doprowadzające do lokalnych śnięć ryb i innych organizmów tlenowych. Zooplankton był reprezentowany głównie przez wrotki i duże gatunki wioślarek – dodaje Marek Cieślikowski.

 

źródło / foto: 
Urząd Gminy Szczecinek

trzesiecko jezioro wierzchowo czystość sinice przyducha - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się