:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C rozproszone chmury

K. Berezowski: 3 Maja? Tego nie wiesz o Konstytucji 3 Maja

Kiedy: 2018-05-03 , godzina: 12:00 | Gdzie: kościół NNMP

Opinie i felietony, Berezowski wiesz Konstytucji - zdjęcie, fotografia


Konstytucję 3 Maja wydrukowano na papierze z papierni w Jeziornej (dziś Konstancin-Jeziorna pod Warszawą). Król August Poniatowski posiadał tam udziały w wysokości 300 zł. I zarządził wszystkie dokumenty urzędowe drukować na papierze z Jeziornej. Historia papierni w Jeziornej sięga roku 1760. Ale za założyciela papierni uważa się niejakiego barona Kurtza. Baron Kurtz był aktorem scen wiedeńskich. Cesarz po jednym ze spektakli, gdzie odgrywał rolę barona zakrzyknął: brawo baronie! Sprytny aktor poprosił o urzędowe potwierdzenie. Potwierdzenia przyszło pocztą w najbliższych dniach! Baron namówił króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na lokalizację papierni w Jeziornej, aby biedota miała zatrudnienie przy zbieraniu szmat. Ze szmat bowiem wówczas produkowało się papier. I tak spółka aktora z królem dostarczyła papieru na Konstytucję 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja, była pierwszym takim dokumentem w Europie. Reformowała nasze państwo i stanowiła wyraz wielkiej dojrzałości polskich elit. Doniosły w naszej historii dokument został przyjęta jednak fortelem. Wykorzystano nieobecność na obradach przeciwników konstytucji i późną Wielkanoc (24.04.1791).

W banku nad jeziorem w Szczecinku w 200 rocznicę przyjęcia Konstytucji można była kupić okolicznościową monetę. W wielu szczecineckich domach jest jeszcze ona przechowywana. W Szczecinku jest też ulica 3 Maja, ulica bardzo krótka, ale jakże urocza i pełna zabytków.

W "dużym" kościele pw. NNMP Msza św. w intencji ojczyzny, o godz. 12:00. Na tę Mszę św. zapraszono tradycyjnie poczty sztandarowe, przedstawicieli władz i organizacji pozarządowych.

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


K. Berezowski: 3 Maja? Tego nie wiesz o Konstytucji 3 Maja komentarze opinie

  • gość 2018-05-04 09:36:39

    też mam taką monetę

Dodajesz jako: Zaloguj się