:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

K. Berezowski: Bitwa o krowę w Świdwinie

W 1469 roku pomiędzy Świdwinem, a Białogardem doszło do bitwy, która była efektem sporu o krowę mieszkańców przygranicznych wiosek. Mieszkaniec Niemierzyna pożyczył, na okres zimy, krowę mieszkańcowi ziemi białogardzkiej. Ten jednak, na wiosnę nie spieszył się z oddaniem własności. Poszkodowany wraz z sąsiadami wtargnął do zagrody białogardzkiej, odebrał swoją krowę oraz kilka sztuk bydła więcej. W odpowiedzi chłopi białogardzcy napadli Niemierzyno i ukradli znaczną ilość bydła, na co Wójt Świdwina, poskarżył się Staroście białogardzkiemu. Ten skargę pozostawił bez odpowiedzi.

W efekcie za przyzwoleniem władzy świdwińskiej zorganizowano oddział złożony z chłopów i mieszczan, który wtargnął na ziemię białogardzką i zagarnął było znajdujące się na pastwiskach. Skłoniło to starostę białogardzkiego do zorganizowania wyprawy wojennej przeciwko Świdwinowi. Wieść o szykujących się do wojny białogardzianach dotarła do Świdwina. Kuba, wójt Świdwina postanowił wysłać znaczny oddział, pod przywództwem swojego syna Krzysztofa, naprzeciw nieprzyjacielowi. Świdwinianie i białogardzianie spotkali się pod wsią Łęgi i tam starli w bitwie.

Podobno poległo 300 Pomorzan, a 100 wzięto do niewoli. Zarekwirowano 50 wozów ze sprzętem wojennym, a sztandar mieszczan białogardzkich zawisł w świdwińskim kościele. Według legendy pierścień żelazny ukuty ze strzemion, których używał starosta Białogarardu zawisł nad przejściem w Bramie Kamiennej. Na pamiątkę tych wydarzeń corocznie organizowany jest turniej miast Świdwina i Białogardu o trofeum – krowie rogi. Impreza nosi nazwę Bitwa o Krowę i odbywa się pod koniec czerwca. Udział w konkurencjach biorą mieszkańcy miast, a rogi są pucharem przechodnim turnieju. (świdwin.pl)

 


K. Berezowski: Bitwa o krowę w Świdwinie komentarze opinie

  • gość 2018-04-18 15:39:45

    kiedy kolejna bitwa i impreza z Świdwinie? chętnie wybiorę się z dziećmi

  • Gość - niezalogowany 2018-04-18 21:06:13

    latem

  • gość 2018-04-23 12:32:14

    Od kiedy cytat pojawia się bez cudzysłowu i nosi nazwę bloga?Jak panu nie wstyd podpisywać się nazwiskiem w tytule wpisu? Ani jednego słowa od siebie! Wszystko żywcem przekopiowane ze świdwin.pl a w tytule K.Berezowski. Jedyną rzeczą jaką Pan zmienił jest spolszczenie bohaterów tej historii. Ciekawe po co? Kuba, wójt Świdwina to w rzeczywistości (oraz w tekście, który Pan skopiował) Jakob von Polenz, zaś jego syn to Christoph). Starosta białogardzki to Karsten Wopersnow (Karsten nie ma polskiego odpowiednika imienia, to pan je wykreślił?) Żałosne

Dodajesz jako: Zaloguj się