:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  22°C bezchmurnie

K. Berezowski: Ostatki, czyli przed Wielkim Postem w dawnym Szczecinku

Kiedy: 2018-02-13 , godzina: 08:30 | Gdzie: Szczecinek

K. Berezowski: Ostatki, czyli przed Wielkim Postem w dawnym Szczecinku

Na Łużycach mieszkają do dzisiejszego dnia Słowianie, którzy zachowali swoją odrębność kulturową. Ich zwyczaje kończące karnawał mimo braku łączności z Polską pokrywają się ze staropolskimi ostatkami. Jak bawiono się przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w średniowiecznym Szczecinku?

Karnawał świętowano hucznie, głośno i wesoło, jako że potem powszechnie przestrzegano reguł Wielkiego Postu, a zatem czasu postu, jałmużny i modlitwy. Nie świętowano wyłącznie na szczecineckim zamku, czy w kamienicach przy rynku. Przy darciu pierza, przędzeniu czy innych wspólnotowych pracach młode dziewczyny śpiewały, żartowały i uczyły się ludowych pieśni od "kantorek" czyli starszych kobiet. W okolicy Tłustego Czwartku do izby wpadali mężczyźni i porywali dziewczęta na tańce. Tańce te trwały do Środy Popielcowej. W czasie zapustów odbywały się niezwykle barwne korowody. U Słowian Łużyckich przebierano się za dwojniaka (umarłego niosącego żywego), jeźdźca na siwym koniu, bociana czy niedźwiedzia. Zbierano podarki, z których organizowano ostatkową ucztę. Przed północą podawano podkurek - postny posiłek podawany przed północą w ostatni wtorek przed Popielcem. W północnej Wielkopostne, której wpływy sięgają aż do granic ziemi szczecineckiej ostatki zwane są podkoziołkiem. Na stole stawiano wyciętą np. z brukwi głowę koziołka. Panny musiały wykupywać się od robiącym ich żarty młodzieńców. Oo północy do karczmy, gdzie zwykle zabawiała się młodzież, wchodziła osoba odziana w łachmany, ze śledziem w ręku — personifikacja Środy Popielcowej (inaczej Wstępnej Środy) — i do niej odnosi się prawdopodobnie to przysłowie: "a powiedzcie wstępnej środzie, niech zaczeka na ogrodzie".

Z kolej bogaci patrycjusze, dworzanie księcia, pomorska szlachta organizowała bale maskowe. W XVII wieku śpiewano, że na zapusty "nie chcą państwo kapusty; wolą sarny, jelenie i żubrowe pieczenie". Organizowano starannie zaplanowane (od dworu, do dworu) kuligi z pochodniami. Sanie z uczestnikami kuligu zapowiadał we dworze Arlekin. Tańce trwały do białego rana, kiedy to potomkowie pomorskich rycerzy udawali się... do kolejnego dworu. Tak bawiono się cały tydzień. Dworskie intrygi, konflikty i niesnaski starym obyczajem odkładano na bok i przed rozpoczęciem Wielkiego Postu bawiono się do upadłego. Jak wyglądali dworzanie księcia następnego dnia w kościele św. Mikołaja przy rynku, gdzie Henryk Natzebant (pierwszy znany z imienia i nazwiska szczecinecki proboszcz) posypywał głowy popiołem? "Zwiędła jak panna w wstępną środę" - podpowiada staropolskie porzekadło.

K. Berezowski

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest na "Dzieje Szczecinka" red. Radosław Gaziński. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


berezowski ostatki wielki post szczecinek średniowiecze słowianie karnawał - komentarze opinie

 • gość 2018-02-14 11:13:06

  Szczecineckie Peło ma ostatki do jesieni. Hulaj dusza piekła nie ma, a potem... Posypmy głowy popiołem, to podłe, że nas nie wybrali. Wyborcy to świnie! Odciągnęli od koryta...

 • gość 2018-02-14 11:16:00

  Daniel Rak kandydat na burmistrza z PO z zarzutami za czasów PO-PSL. Pawłowicze hulają za 20 tyś. Do dopiero zabawy muszą być!

 • gość 2018-02-14 12:44:26

  Jak ktoś, kto ma zarzuty, może kandydować. Nikt nie szanuje mieszkańców! Ale do czasu...

 • gość 2018-02-14 12:56:13

  Ten puchar z foty to za mały jak dla Daniela;)

 • gość 2018-02-14 13:43:29

  Pogonić darmozjadów, za nasze się bawią. A jakie nagrody były!

 • gość 2018-02-14 15:30:19

  ludzie! Czy wy jesteście normalni! Temat o historii a Wy o swoich ansach.

 • gość 2018-02-14 15:35:19

  "Swego czasu wracałem autobusem - siedziało tak ze 15 urządniczek - wrcacły ze szkolenia w hotelu klasy SPA. Pytam - czemu tak drogo z podatków? Na to one - no bo MUSIAŁYŚMY wydać kasę." Tylko czemu nie na zamku, który i tak jest z publicznych środków trzymany???

 • gość 2018-02-14 17:23:01

  no właśnie, na zamku jak widac najlepsze imprezy bywały.

 • gość 2018-02-14 19:16:33

  Temat o historii a Wy o swoich ansach. - historia nauczycielką życia

 • gość 2018-02-15 11:32:44

  "Swego czasu wracałem autobusem - siedziało tak ze 15 urządniczek - wrcacły ze szkolenia w hotelu klasy SPA. Pytam - czemu tak drogo z podatków? Na to one - no bo MUSIAŁYŚMY wydać kasę." Tylko czemu nie na zamku, który i tak jest z publicznych środków trzymany??? prawda

 • gość 2018-02-16 08:49:55

  Henryk Natzebant (pierwszy znany z imienia i nazwiska szczecinecki proboszcz)

Dodajesz jako: Zaloguj się