:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?K. Berezowski: Złoty rydwan Jana III Sobieskiego w Radaczu k/ Szczecinka

K. Berezowski: Złoty rydwan Jana III Sobieskiego w Radaczu k/ Szczecinka
 • Fotka nr 0 z 1
2018-03-01 godz: 12:00 Radzacz

W Radaczu na ziemi szczecineckiej jest osiemnastowieczny kościół. Do ostatniej wojny była przechowywana w nim osobliwa pamiątka po wielkim królu polskim, Janie Sobieskim.

Według legendy rozpowszechnianej przez miejscowy ród: W roku 1683, po wyprawie Jana III pod Wiedeń, stolica Austrii chciała wyrazić królowi polskiemu swą wdzięczność za uratowanie miasta od pogromu tureckiego i ofiarowała mu wspaniały rydwan zwycięstwa na pozłacanych kołach. Na froncie widniał napis: Currus Triumphalis Johannis Sobiesky Regis Polorwrum. Wóz triumfalny był ozdobiony godłem Królestwa Polskiego oraz herbem rodowym Sobieskich, Janiną, a także postaciami alegorycznymi i złoceniami. (za Stanisławem Świrko)

Po II Wojnie Światowej ambonę w Radaczu zabezpieczono dzięki staraniom lekarza Edmunda Łuczaka. Doktor Łuczak w czasie wojny ratował obywateli polskiech pochodzenia żydowskiego za co otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Szczecinku po wojnie był organizatorem szpitala, a później jako ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego koordynował powstawanie izb porodowych w regionie. Lekarz Edmund Łuczak był w swoim czasie znanym i cenionym mieszkańcem Szczecinka wskazał w Głosie Koszalińskim Sławomir Miara z Archiwum Państwowego w Szczecinku. Edmund Łuczak zmarł w Kaliszu w Wielkopolsce.

Jak podaje Łukasz Chmielewski (Bronx) ze Szczecineckiego Portalu Historycznego szczecinek.org: "Elementy karet zdemontowane w 1945 roku były przechowywane w Szczecinku, żeby ok. 1960 roku trafić do Wilanowa (ówcześnie Muzeum Narodowe w Warszawie). W 1966 roku zostały wypożyczone do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i były tam wystawiane do 1983 roku. Aktualnie są w posiadaniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ale podróżują po Polsce na wystawy czasowe. Ostatnio (zdaje się rok temu) widziałem je w Muzeum Narodowym w Szczecinie." 

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka...". Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

Aktualizacja obejmowała uwagi Bronxa oraz dodanie fragmentu o lekarzu E. Łuczaku, który przyczynił sie do zachowania cennej pamiątki po Janie III Sobieskim. 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

radacz sobieski kościół pamiątka - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-03-03 10:01:47

  oddawać rydwan

 • gość 2018-03-03 17:02:20

  Jesteśmy tylko dostarczycielem eksponatów dla koszalina i innych metropolii

 • gość 2018-03-03 17:46:37

  karetka Sobieskiego w Radaczu!

 • gość 2018-03-03 19:28:10

  Wysłać jajca do Słupska po rydwan!

 • bronx - niezalogowany 2018-03-03 22:47:13

  Jakieś stare i zupełnie mijające się z prawdą źródło zostało tu użyte. 1. Ambona tak na prawdę miała w sobie elementy trzech karet. 2. Nie były one efektem wdzięczności cesarza Leopolda I (polecam badania Wrzesława Żurawskiego w tym temacie). 3. Karety nie znajdują się w Słupsku. Elementy karet zdemontowane w 1945 roku były przechowywane w Szczecinku żeby ok. 1960 roku trafić do Wilanowa (ówcześnie Muzeum Narodowe w Warszawie). W 1966 roku zostały wypożyczone o Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i były tam wystawiane do 1983 roku. Aktualnie są w posiadaniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ale podróżują po Polsce na wystawy czasowe ostatnio (zdaje się rok temu) widziałem je w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

 • K. Berezowski 2018-03-04 14:54:47

  Dzięki, że nestor szczecineckiej historii skomentował mój post. Wychowałem się na szczecinek.org więc jesteś dla mnie ważną postacią. Szkoda, że ostatnio prawie nie ma twoich artykułów. Moje wpisy są: krótkie, popularnonaukowe, prawie tabloidowe, błahe, ich celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta. Dziękuję więc za twoje zainteresowanie tematem. Notatka o popularnonaukowym na wpółtabloidowym charakterze wpisu jest pod każdym wpisem. Wspomniana przez ciebie Bronx Pani Teresa Żurawska o wersji przedstawionej we wpisie: "najstarszą znaną w prasie notatką na ten temat jest artykuł z prowincjonalnej gazety ” Neue Pommersche” z 1827 roku. Przedstawiała ona ambonę jako wóz triumfalny z 1683 roku. Informacja ta była rozszerzana lub tylko wzmiankowana w zależności od literackiego potencjału danego autora." Zatem nie widzę nic zdrożnego w przedstawieniu na wpół-legendarnej ambony w Radaczu w ten sposób. Przygotuję więc artykuł popularnonaukowy i na wpółtabloidowy o pani Teresie Żurawskiej - nie wiem, tylko czy kogoś on zainteresuje. Strzelam, że w Szczecinku z 10 osób kojarzy panią Żurawską. A najbardziej dociekliwych odsyłam do „Ambona z Radacza, czyli rzecz o karetach Jana Sobieskiego” – Biuletyn Historii Sztuki” R XLIII, nr 3, 1983 r. autorstwa wspomnianej przez bronxa pani Żurawskiej. Jej syn to Wrzesław (fajne imię). Pani Teresa była wieloletnim kustoszem Powozowni Zamkowej w Łańcucie i odkrycie dokładnego pochodzenia ambony z Radacza nazwała przygodą życia. Według moich informacji od 1945 roku właścicielem pozostałości ambony jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, co nie zmienia faktu, że ze Szczecinka zostały one wywiezione do Słupska i tam były wystawiane.

 • gość 2018-03-04 22:49:10

  Ciekawe ile by kosztowała pseudo rekonstrukcja tej ambony. Może zrzutka?

 • gość 2018-03-05 06:42:30

  Tabloidowo tzn. szybko i po łebkach, co nie powinno mieć miejsca w tematyce historycznej. Tu potrzeba rzetelności, a co za tym idzie, wielu godzin badań. Spełniając te kryteria mógłby pan napisać max . dwa artykuły w miesiącu. Wybór jest po między wielością artykułów, a dokładnością. Jedną z drugim nie idzie w parze.

 • A. Zych - niezalogowany 2018-03-05 08:48:24

  Czyli najlepiej nic nie robić. Jaki strach, że ktoś coś robi? A jeszcze może kogoś zainteresuje historią? Monopol władzy ma Douglas. A monopol historii bronx. Reszta do kąta. Proszę pisać i się nie zrażać. A dobre rady niech się podpisują nazwiskiem. W każdym artykule jest źródło.

 • gość 2018-03-05 09:17:38

  Ej, gościu żądający wielu godzin badań!, pod tekstem p. J. Gasiula napisałeś, że patrzmy w przyszłość. teksty historyczne nic nie wnoszą. To o co ci chgodzi? są wazne, czy nie są. czy tylko lubisz hejtować innych?

 • gość 2018-03-05 09:39:12

  Psy szczekają o karawana niech jedzie dalej. Sami możecie publikować. Facet ma łeb na karku i szybko kojarzy, byłem na jego wykładzie w Muzeum. Dla mnie jest ok.

 • bronx - niezalogowany 2018-03-05 11:08:38

  K. Berezowski: "nestor szczecineckiej historii" bój się Boga człowieku takie rzeczy pisać :D hehe no ale ok, cały wpis jest okay, moje zastrzeżenie dotyczyło jedynie zdania "Fragmenty karety znajdują się w Muzeum w Słupsku." bo jeszcze ktoś wsiądzie w samochód i będzie chciał je tam zobaczyć, a tymczasem ich tam już dawno nie ma. :) Wbrew temu co tu piszą w komentarzach, można pisać o historii tabloidowo i nawet trzeba. Nie zawsze trzeba robić gruntowne kwerendy archiwalne na źródłach pierwotnych żeby coś napisać. Można się posłużyć źródłami wtórnymi i coś wiarygodnego skleić. Ogólnie wg mojej oceny cały cykl tych notatek to dobra robota. A monopolu, jak ktoś tu zarzucił, na historię ja nie mam, tylko fakty się same bronią, bo coś albo miało miejsce albo nie, albo kareta jest w Słupsku albo jej nie ma, do faktów może każdy dojść nikomu przecież nie bronię :D cóż to za nonsens.

 • K. Berezowski 2018-03-05 11:43:26

  Dzięki bronx. To ważne, żeby mieć informacje zwrotną. To mogę ze spokojnym sumieniem działać dalej, skoro mistrz mi powiedział, że nie jest źle i nie deprawuję mieszkańców Szczecinka;) Pozdrawiam i wyrazy szacunku za twoją działalność!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"