:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C lekkie zachmurzenie

Kaczki w Niezdobnej nie jedzą resztek obiadu, owoców lub kapusty

Interwencje, Kaczki Niezdobnej jedzą resztek obiadu owoców kapusty - zdjęcie, fotografia
 • Podsmażane ziemniaczki
  Podsmażane ziemniaczki
 • kotlet mielony
  kotlet mielony
 • a do tego kapusta kiszona czy brukselka. Nie jest to niestety przykład obiadowego dania
  a do tego kapusta kis...
 • które mogłoby zostać zaserwowane na jednej ze szczecineckich stołówek
  które mogłoby zostać ...
 • ale produkty
  ale produkty
  +1

Podsmażane ziemniaczki, kotlet mielony, a do tego kapusta kiszona czy brukselka. Nie jest to niestety przykład obiadowego dania, które mogłoby zostać zaserwowane na jednej ze szczecineckich stołówek, ale produkty, którymi ktoś ostatnio… poczęstował pływające na Trzesiecku kaczki i łabędzie. Nadeszły mroźniejsze dni, a wraz z nimi mieszkańcy Szczecinka zaczęli dokarmiać wodne ptactwo. Tylko czy aby na pewno wszyscy wiedzą, jak robić to mądrze i z głową?


Choć generalnie tegoroczna zima jest wyjątkowo łaskawa dla szczecineckich kaczek i łabędzi, które bytują na jeziorze Trzesiecko, miasto zadecydowało o rozpoczęciu akcji dokarmiania. Na zlecenie ratusza zajmuje się tym PGK. Ptakom serwowane są ziarna. Od kilku lat szczecineckie kaczki i łabędzie, kiedy tylko nadejdą sążniste mrozy dokarmiane są pszenicą. 


A czym ptaków nie dokarmiać? - Resztki z obiadu ziemniaki to najgorsze co może być – podkreśla Bogumiła Rybińska, kierownik referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Szczecinku. - Przede wszystkim nie powinniśmy dokarmiać ptactwa wodnego chlebem, a jeśli już to w niewielkich ilościach. Najbezpieczniej jest karmić kaczki i łabędzie gotowanymi warzywami, ale bez soli. Najlepiej jakaś marchewka lub ziemniaki. Można to oczywiście pomieszać z ziarnami. To jest najbezpieczniejsze. Zwłaszcza dla łabędzi, bo one mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy. 


Czy wszyscy mieszkańcy Szczecinka wiedzą, co szkodzi kaczkom i łabędziom bytującym na Trzesiecku? Koło niezdobnej umieściliśmy tablicę informacyjną. Można więc łatwo sprawdzić, czym dokarmiać ptactwo, a czym nie. To miejsce jest najbardziej popularne, jeśli chodzi o dokarmianie przez mieszkańców.
A co z montażem w różnych miejscach nad jeziorem tzw. kaczkomatów, czyli urządzeń podających karmę odpowiednią dla łabędzi i kaczek. Taki pomysł podsunęła jakiś czas temu nasza Czytelniczka, która słusznie zwróciła uwagę, że miasto powinno jeszcze bardziej zatroszczyć się o wodne ptactwo, które nie tylko w sezonie turystycznym jest prawdziwą wizytówką Szczecinka. 
Od razu zapytaliśmy urzędników o możliwość montażu takiego urządzenia. Zapewniano nas wtedy, że to kwestia sprawdzenia, ile by to kosztowało i jak tego typu podajniki sprawdziły się w innych miastach. Pisaliśmy o tym pół roku temu: https://szczecinek.com/artykul/czy-w-szczecinku-pojawi/268289 . Do tej pory urzędnikom nie udało się niestety tego sprawdzić.
Jak się dowiedzieliśmy, koszt automatu to ok. 2 tys. zł. Kaczkomaty doskonale sprawdziły się m.in. w Warszawie, Gdańsku, Gorzowie, Ustroniu, Złotowie i w wielu innych miastach, o czym informują ogólnopolskie media.


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


dokarmianie kaczki łabedzie mróz resztki kapusta kiszona danie owoce - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-01-11 07:07:02

  Kaczki krzyżówki z naszego jeziora są przepyszne, gorąco polecam

 • gość 2018-01-11 10:12:40

  Jesteś chory.

 • gość 2018-01-11 10:13:47

  Ludzie przestaną dokarmiać kaczki i chodzić do parku. Nie wylewajcie dziecka z kąpielą.

 • Gość - niezalogowany 2018-01-11 21:26:16

  Kaczuszka ze śliwkami,paluszki lizać

 • gość 2018-01-12 08:36:44

  DURNE KOMENTARZE świadczą o mądrości piszących.

Dodajesz jako: Zaloguj się