:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
powietrze B. dobre
Kandydaci na debacie w radiu Koszalin. Długo i z kartek
Temat Szczecinecki 12/10/2018 14:38

Dziś w Polskim Radiu Koszalin odbyła się debata przedwyborcza kandydatów na burmistrza Szczecinka. Udział wzięła cała piątka startujących. To pierwsza i raczej jedyna debata z kandydatami szczecineckimi, która będzie miała miejsce przed wyborami samorządowymi 21 października. Całość prowadziła Aleksandra Kupczyk.


Jak według kandydatów powinna wyglądać polityka senioralna miasta? Jak pomagać seniorom na co dzień? Szczecinek przyjazny seniorom?


Wiesław Suchowiejko: Po to idziemy do wyborów, by ten sposób sprawowania władzy zmienić. Dla mieszkańców, w tym także dla seniorów. Chodzi o lepszy słuch społecznych władzy, o tworzenie rad seniorów. Zamierzamy stworzyć forum, na którym władza powinna dzielić się pomysłami. Z tych spotkań powinny się rodzić projekty, które będą realizowane. Rozmawiamy z seniorami. Wsparcie dla nich jest konieczne.
Krzysztof Berezowski: Szanowni państwo, odwiedziłem znaczna część z was w domach. Spotkałem osoby, które pracują i jednocześnie opiekują się niepełnosprawnymi członkami rodziny lub swoimi starszymi rodzicami przez 24h na dobę. Dlatego chcemy wprowadzać mieszkania wytchnieniowe. Chcemy poszukiwać fundacji, organizacji, które by to działanie sfinansowała. Są długie kolejki na warsztaty terapii zajęciowej do DPS. Musimy wykorzystać jak najwięcej dofinansowania z PFRON właśnie na te cele.
Daniel Rak: Stworzyliśmy 8 pakietów, w których jest też polityka senioralna. Ofertę dedykowaną seniorom podzieliliśmy na 2 części. Pierwsza – dla osób aktywnych – połączona byłaby z ofertą SAPiK-u. Druga, dla tych którzy sobie słabiej radzą. Tu np. znalazłby się przycisk życia, zabezpieczenie mieszkań wspomaganych i chronionych poprzez wykonanie budynku, w którym w każdym obiekcie na parterze byłyby realizowane takie mieszkania.
Joanna Pawłowicz: Chcemy powołać dom seniora oraz skorzystać z programu rządowego Senior Plus. W takim domu seniorzy mogliby liczyć na pomoc prawną i psychologiczną. Dotarcie z informacją o ofertach pomocy dla seniorów to priorytet. Mogą oczekiwać na pomoc opiekuńczą choćby w miejscu zamieszkania. Na pewno trzeba te problemy diagnozować…
Marcin Bedka: Polityki senioralnej nie można rozpatrywać tylko przez pryzmat jednej. Są 2 aspekty. Jeden – długoterminowy polega na tym, aby dzieci pozostawały w mieście, a ci, co wyjechali, wrócili. Nie ma lepszej polityki senioralnej niż młodzi ludzie opiekujący się dziadkami, rodzicami. Wtedy problem wymierającego starzejącego miasta zniknie. Do tego trzeba dołożyć różne programy. Dawać seniorom szansę funkcjonowania w tanim mieście. Nie możemy ich obciążać dodatkowymi kosztami. Cel to „obtanić” im życie.

Jak chcą państwo sprawić, by w Szczecinku rodziło się więcej dzieci, by młodzi ludzie chcieli tu mieszkać, by miasto było bogate swoimi mieszkańcami?


Wiesław Suchowiejko: To wyzwanie cywilizacyjne. Tym problemem dotkniętych jest większość polskich miast polskich. Ale tak już jest. Kształcimy dzieci, by jak najlepiej zdały maturę i skończyły jak najlepsze studia. Trudno młodym ludziom to wszystko porzucić. Dlatego szansą dla Szczecinka jest to, aby miasto mogło być dla młodych ludzi „awansem”. Do tego potrzebny jest program Mieszkanie Plus, żłobki, szkoły, miejsca pracy, oczywiście dobrze płatne.
Krzysztof Berezowski: My razem z żoną po studiach wróciliśmy do Szczecinka. Po roku musiałem zmienić pracę i zostałem kierownikiem medycznym. Czy miasto zapewniło nam wystarczającą ilość miejsc w żłobkach? Chcemy się tym zająć. Chcemy, by każda mama mogła zostawić swoje dziecko w żłobku, aby miała taki wybór. Działki za 30 tys. zł dla wszystkich mieszkańców w Szczecinku to kolejny nasz postulat. Chcemy, aby burmistrz dbał o interesy mieszkańców.
Daniel Rak: Jak ten trend odwrócić? Stworzyć takich warunki, gdzie młodzież będzie miała pracę i będzie wiązać przyszłość z naszym miastem. Będziemy współpracowali z firmami i stwarzali warunki, będziemy rozwijali klaster meblowy, a zarobki będą coraz wyższe. Jeśli taka młoda osoba będzie dobrze zarabiała, będzie mogła na początek pomyśleć o wynajęciu mieszkania. Dlatego chcemy też zabezpieczyć miejsca w przedszkolu, zapewnić miejsca wypoczynku…
Joanna Pawłowicz: To dobre pytanie i największe wyzwanie. Aby zapewnić podstawowe potrzeby – chcemy wejść w program Mieszkanie Plus. Rynek pracy nie jest atrakcyjny, dlatego trzeba o to zabiegać, rozmawiać, trzeba wprowadzać doradztwo zawodowe. Trzeba myśleć o tym, jak zwiększyć dzietność. My zapewnimy mamom profesjonalną szkołę rodzenia, wyprawkę dla maluszka, zapewnimy żłobek, przedszkole, bezpłatne przejazdy KM dla dzieci i młodzieży, wejdziemy w rządowy program Maluch plus. Chcemy, by po pewnym czasie można było powiedzieć, że Szczecinek jest przyjazny mamom i rodzicom.
Marcin Bedka: Całkiem niedawno wprowadzono ustawę dotyczącą stref ekonomicznych. Cały Szczecinek powinien być taką strefą. Tylko to da szansę rozwoju przedsiębiorstwom na całym terenie. Tylko zwiększenie konkurencyjności firm może mieć przełożenie na wzrost wynagrodzeń. A wysokie zarobki mogą też przyciągnąć do miasta mieszkańców okolic, a oni mogliby zasilić Szczecinek swoimi ludźmi. Mieszkanie plus i pozostałe programy również są ważne. Ale trzeba też doprowadzić do tego, by przedsiębiorcy o nas konkurowali.


Jeśli chodzi o politykę inwestycyjno-finansową. Jaka jest recepta na rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Szczecinku i ile czasu dajecie sobie państwo na zrealizowanie swoich pomysłów? Co w zagadnieniach takich, jak: budownictwo socjalne, program tanich mieszkań, no i czy zamierzacie zrealizować program Mieszkanie plus? Konkretnie: tak, czy nie?


Wiesław Suchowiejko: Deklaracje co do przystąpienia do programu Mieszkanie plus już padły. Nie ma problemu. Według ostatnich danych, niektóre miasta z jakiś powodów nie wchodzą ten program. Szczecinek w to wejdzie. Oprócz tego, chcemy lepiej gospodarować zasobem, które się znajduje w mieście. Zdarzają się nieprawidłowości. Na pewno odbędzie audyt spółek, aby sprawdzić, która z nich działała w interesie mieszkańców.
Krzysztof Berezowski – Jesteśmy w ogonie województwa jeśli chodzi o budownictwo mieszkań. Dlatego zaprosimy deweloperów, przekażemy działki budowlane. Zadziała niewidzialna ręka rynku, która obniży cenę mieszkań. Dlaczego mieszkania w Szczecinku mają podobne ceny jak w Koszalinie? Cieszę się, że Jerzy Hardie-Douglas jest zainteresowany tym tematem i się do niego odnosi. Oczywiście chcemy też skorzystać z programu Mieszkanie plus. Przygotujemy działki i zaprosimy deweloperów, aby obniżyć cenę mieszkań.
Daniel Rak: Cały czas czekamy na takie programy, jak Mieszkanie plus. Chcemy najpierw, aby te programy miały precyzyjne przepisy wykonawcze. Ten program ewaluuje, a my będziemy czekali na kolejne kroki rządu. Oddaliśmy 25 lokali socjalnych, mamy projekt na kolejne 30 lokali. A wśród nich mieszkania wspomagane i chronione. Chcemy stworzyć warunki dla deweloperów. Mamy plany zagospodarowania przestrzennego, które dają możliwość rozwoju we wszystkim sektorach.
– Miasto nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych mieszkańców. Szkoda, że władze Szczecinka do tej pory nie weszły w program Mieszkanie plus. Moje ugrupowanie wejdzie w program Mieszkanie plus. To priorytet. Zadbamy o zasoby tych mieszkańców, którzy już mieszkają w ZGM. Lokatorzy są źle traktowani. Natychmiast wdrożymy programy oddłużeniowe, każdy przypadek powinniśmy rozważyć losowo. Chcemy uruchomić możliwość wykupienia lokalu na preferencyjnych warunkach. Chcemy pójść w stronę mieszkańców.
Marcin Bedka: – Oczywiście program Mieszkanie plus trzeba wdrożyć. Miasto powinno pomóc ten program wdrażać. On daje szansę takim miastom jak Szczecinek. Mamy XXI wiek, a od wielu lat burmistrz nie jest w stanie poradzić sobie z toaletami na klatkach… Od wielu lat burmistrz się tym nie interesuje. Teraz jego zastępca opowiada o pięknych planach. A potrzebne są efektywne działania.
Przedsiębiorczy Szczecinek. Jak widzicie państwo możliwość wspierania szczecineckich przedsiębiorców?
Wiesław Suchowiejko: – Mówimy o poprawie warunków dla przedsiębiorców. To m.in. miejsca pracy mają przyciągnąć mieszkańców. Przedsiębiorcy muszą też mieć dobre warunki funkcjonowania. Dlatego chcemy obniżyć podatek od nieruchomości, od transportu, wprowadzimy ulgi i preferencje, ofertę dla grup zagrożonych bezrobociem, choć dzisiaj to my potrzebujemy pracowników. Chcemy też zainteresować młodych ludzi różnymi instrumentami wsparcia i systemem poręczeń kredytowych…
Krzysztof Berezowski: Można sobie zadać pytanie, czy to jest miasto, czy miasteczko? Miasteczko tworzone jest przez układ, który broni interesów jednej grupy ludzi. Przez to nie może się rozwijać. Tak jak kamienica pana Gaszkowskiego. Ten przedsiębiorca przez tyle lat nie może oddać swojego budynku do użytku, a przecież ciągle musi spłacać kredyt, zarabiać, prowadzić firmę i dopłacać do tego, w co zainwestował. Przedsiębiorcy boją się inwestować w takim miejscu. Szczecinek jest przecież miastem, w którym możemy inwestować jako szczecinecczanie. Chcemy wprowadzić preferencje dla lokalnych firm,, wprowadzić klarowność przetargów. Chcemy zmienić miasto, by ludzie nie bali się tu inwestować.
Daniel Rak: Przez lata dawaliśmy sygnały, że Szczecinek jest przyjazny przedsiębiorcom. Kronospan, Elda, Telzas, Emet… Stworzyliśmy optymalne warunki. Wraz z powstaniem jednego miejsca pracy w dużej szczecineckiej fabryce, powstają 4 dodatkowe w małych firmach. Do tego strefa ekonomiczna. Mamy wolne przestrzenie w strefie, te tereny są uzbrojone i czekają. Sama strefa już zawiera szereg ulg, mamy też pom dla mniejszych przedsiębiorstw - de minimis. Od 4 lat nie zmienialiśmy podatków dla prowadzących działalność gospodarczą. Nie są to najwyższe podatki. Każda osoba która będzie realizowała inwestycje może korzystać z tych programów.
Joanna Pawłowicz: Miasto nie powinno konkurować z lokalnymi przedsiębiorcami – to po pierwsze. Trzeba tworzyć odpowiednie warunki i klimat dla przedsiębiorców. Promować nie tylko jeden zakład. Nie tworzyć konkurencji. Np. PGK handlował maszynami rolniczym, KM prowadziła sprzedaż rowerów, SAPiK prowadzi w zamku działalność hotelarsko-gastronomiczną. To niedopuszczalne. Trzeba współpracować z młodzieżą, którą już dzisiaj trzeba pod tym kątem odpowiednio edukować. Warto postawić na produkty regionalne, zachęcić, by ludzie je kupowali. By kupowali szczecineckie produkty. Chcemy też postawić na szczególny produkt lokalny – mini browar.
Marcin Bedka: – Już wspomniałem wcześniej o programie rządowym, którego głównym hasłem Polska całą strefą ekonomiczną. Dlatego, żeby trochę zmienić temat, zapytam pana wiceburmistrza, czy jeśli wygra wybory, to jego zastępcą będzie syn burmistrza – Jakub Hardie-Douglas? A wracając do pytania, jeśli do rządowego programu dołożymy obniżkę podatku od nieruchomości, podatku transportowego, to damy możliwość rozwoju firmom na terenie całego Szczecinka.


Jaka będzie państwa pierwsza decyzja dotycząca infrastruktury miejskiej? Jakie będą priorytety? Co powiecie swoim wyborcom pod koniec kadencji?


Wiesław Suchowiejko: Porozumienie Samorządowe w tej sprawie mówi jasno: z mieszkańcami i dla mieszkańców. To dla nich będziemy działać, nie dla turystów lub dla tych, którzy być może kiedyś tu wrócą. Chcemy, by stosunek do pieniędzy publicznych był poważny, a nie taki jak teraz. Program Civitas Renaissance – okazało się, że trzeba było dopłacić do niego 700 tys. zł. Kurs języka angielskiego, w którym brali udział urzędnicy z ratusza – trzeba było zwrócić dotację. A „stajnia” na rynku? Wydano pieniądze na ten obiekt, a nikt w nim nie chce handlować. Bo nie było konsultacji z mieszkańcami. Chcemy to zmienić. Wprowadzić budżet obywatelski. Wprowadzić rozwiązania komunikacyjne, wielopoziomowe parkingi, chcemy też uporządkować park i utworzyć odrębne ciągi: piesze i rowerowe.
Krzysztof Berezowski: - Zrealizowano mnóstwo inwestycji, postawiono na turystykę. A ta kadencja na pewno będzie inna. Bo to człowiek będzie w centrum. Dość widowiskowych, rozbuchanych inwestycji. Inwestycja oznacza coś, co powinno się zwrócić. A jak jest w mieście? Opłaty w mieście są wysokie. Chcemy też uzdrowić miejskie spółki…
Daniel Rak: Pan Bedka z góry zakłada, że wygram te wybory, bo pyta o mojego zastępcę. To odpowiada prawidłowej ocenie sytuacji i tendencji mieszkańców. Odpowiem panu, że Jakub Hardie-Douglas nie będzie moim zastępcą. Koniec odpowiedzi. Wracając do pytania. Postawimy na drogi i miejsca parkingowe. Mamy 3 duże sypialnie – Marcelin, Raciborki, Trzesieka. Przed nami duża inwestycja na Dworcowej, Kolejowej, Wiśniowej. Trzeba rozwiązać problem deficytu miejsc parkingowych. Zbudujemy parkingi wielopoziomowe w centrum i przy szpitalu. Postawimy na sport i turystykę. Na inwestycję sportowe. Zbudujemy boisko pełnowymiarowe, zmodernizujemy basen, postawimy na mieszkalnictwo…
Joanna Pawłowicz: Priorytet to mieszkania. Dlatego pierwszym działaniem będzie uruchomienie w mieście programu Mieszkanie plus. Chcemy też wykorzystać propozycje rządowe do termomodernizacji budynków. Będziemy kontynuować modernizację ciągów komunikacyjnych, rozwiążemy problemy parkingowe w mieście. Zbudujemy tematyczne place zabaw. Jednym z elementów będzie też utworzenie mini browaru, powołanie domu seniora, zadbamy o miejsca rekreacji. Postawimy też na właściwą rewitalizację jeziora Trzesiecko. Chcemy wybudować tężnie solankowe, stadion piłkarski z podgrzewaną murawą…
Marcin Bedka: Zwrócę się do pana Daniela Raka. Nie słucha pan uważnie. Nie powiedziałem, że będzie pan burmistrzem. Ale co jeśli by się tak stało? Czy jak zakończy się sprawa, w której jest pan oskarżony, to czy nadal będzie pan pełnić tę rolę? Parkingi to priorytet. Musimy to zrobić. Bo ci włodarze, których mamy teraz, wyprzedają ostatnią działkę, na której jeszcze da się to zrobić. Poza tym ważne są zmiany w ZGM-TBS, trzeba zlikwidować toalety na klatkach…


O Szczecinku mówi się, że to jest „miasto przy drodze”. Jakie macie państwo pomysły na „Szczecinek nie przy drodze”? Jakie macie pomysły na turystykę? Rekreację?


\Wiesław Suchowiejko: Powinniśmy budować na tym, co mamy. Mamy park i jezioro. Jednym z punktów naszego programu jest „Piękny, zielony Szczecinek”. Chcemy, by wszystkim się tak kojarzył. Mamy już park, rzeczkę niezdobną. Dobrze by było, żeby zaczęła zdobić. Mamy pomysł, aby to miejsce przyciągało oczy. Chcielibyśmy rozdzielić ciągi piesze i rowerowe. Osoby starsze skarżą się, że jest za mało toalet w parku. Zrobimy to. Jest też postać Adama Giedrysa. Chcemy ją wypromować, zorganizować trwającą kilka dni imprezę „Gwiazdy nad Trzesieckiem”, na którą moglibyśmy zaprosić wiele znanych artystów, naukowców…
Krzysztof Berezowski: Przez 13 ostatnich lat dużo zrobiono w dziedzinie turystyki. Czas na zmiany. Czas postawić na człowieka. Na obywatelskość. Chciałbym, aby mieszkańcy mieli dostęp do burmistrza i do radnych. By Szczecinek był znany z tego, że mamy budżet obywatelski. Ale chciałbym, żeby to był taki budżet, który się nie znudzi, żeby nie było takiej sytuacji, że ludziom nie będzie się chciało głosować. Trzeba sprawić, żeby mieszkańcy zaczęli interesować się tym, co jest za ich oknem...
Daniel Rak: – Szczecinek to miasto wielu atutów. „Setki lat, tysiące możliwości” – musimy to wypełniać treścią. Podejść do tego tak, by wydłużyć sezony turystyczne. Mamy dobrą ofertę na letni sezon turystyczny. SzLOT pracuje właśnie nad grupami wędkarzy, by wydłużyć sezon. Moglibyśmy wzmocnić turystykę sportową. Mamy dobrze zorganizowane obiekty dla grup. Przystępujemy do kolejnego zadania na Górce Rynkowej. Wchodzimy w realizację wyciągu narciarskiego. Będziemy po raz kolejny pierwsi w regionie...
Joanna Pawłowicz: Jak przyciągnąć turystów? Pierwszym zadaniem powinno być zapewnienie czystego powietrza i wody. Nikt nie przyjedzie do miasta, gdzie występują problemy środowiskowe. Trzeba udrożnić korytarze ekologiczne. Pobudzić przestrzeń zieloną. Poza tym trzeba pomyśleć o modernizacji stadionu, który by spełniał standardy i przyciągał sportowców z innych terenów. Jeśli nam się to uda, chętnie przyjadą tu mieszkańcy z odległych miast. Atutem Szczecinka jest też żywność ekologiczna. Mamy takie produkty w niedalekim sąsiedztwie, są tam gospodarstwa, które taką żywność produkują. Mogłaby być ona wykorzystywana przez naszych restauratorów. Otworzymy Regionalny Ośrodek dla Młodzieży uzdolnionej...
Marcin Bedka: – Jak słyszę „Miasto przy drodze”, to przypomina mi się czas, kiedy jeszcze za rządów PO uczestniczyłem przy pierwszych pracach koncepcyjnych przy budowie obwodnicy. Dobrze, że za moment miasto rozwiąże cześć tych letnich problemów komunikacyjnych. Joanna Pawłowicz wspomniała o czystym powietrzu. Jest program rządowy, który powinien nam pomóc. To samo jeśli chodzi o jezioro. Wtedy będziemy mogli postawić na rozwój turystyki. Obecnie robimy infrastrukturę, a nie bardzo możemy znaleźć chętnych, którzy chcieliby z niej skorzystać. Niedługo powstanie obwodnica, będzie spokojniej i skończą się korki. A miasto będzie mogło być prawdziwą perełką turystyczną.


Autoprezentacja:


Wiesław Suchowiejko: Jeśli chodzi o wspomnianą przez pana Marcina Bedkę obwodnicę, to była decyzja poprzedniego rządu. Osobiście o to zabiegałem. Główna i największa firma w naszym mieście powinna płacić większą kontrybucję. Warto o to zadbać i my będziemy to robić. Jeden z kandydatów mówi o tym, by było więcej Szczecinka w powiecie. Ja nie wiem, czy tak trzeba. Powiedziałby raczej: więcej porozumienia w Szczecinku! To, co od kilku lat obserwujemy na sesjach Rady Miasta… Nie tak się buduje wspólnotę. Porozumienie - to jest nam potrzebne, a my umiemy to robić. Choć niektórzy nam zarzucają, że się umiemy się tylko „dogadywać”. A przecież trzeba umieć zawierać z innymi porozumienie. Stosunek do publicznych pieniędzy też powinien się zmienić. Widać to na przykładzie kruka. Gdzie ten kruk, który podobno jest mewą? Posłużę się cytatem z filmu: „My tym krukiem otwieramy oczy niedowiarkom. I to nie jest nasze ostatnie słowo”. Ja mam nadzieję, że właśnie ostatnie.
Krzysztof Berezowski: Potrzeba nam ludzi uczciwych, mądrych i kochających miasto, wrażliwych na krzywdę ludzką. Ludzie pytają mnie, Krzysztof, dlaczego startujesz. A ja odpowiadam, że wierze w Szczecinek. Możemy sprawić, że do naszego pięknego miasta będą przyjeżdżać ludzie z okolicznych miejscowości. Musimy też postawić na innowacyjne branże. Mamy olbrzymi kapitał ludzki. Musimy postawić na inwestycje na infrastrukturę, ale też na człowieka. Aby mieszkańcom dobrze się żyło w Szczecinku. Abyśmy nie stracili kolejnych 5 lat.
Daniel Rak: Wszyscy wiemy, że Szczecinek mocno się zmienił. To dobrze zorganizowane miasto. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia. Chcemy, aby to miasto było miastem naszych marzeń, by rozwijało się jeszcze szybciej i jeszcze dynamiczniej. Aby szczecinek nie zwalniał tempa. By realizowane były poszczególne inwestycje, my po prostu nie zwolnimy tempa. Bezpłatna komunikacja miejska, bogaty program dla seniorów… Zgadzam się w 100 proc. z panią Pawłowicz, że ekologia jest ważna. Chcemy dlatego dalej prowadzić konsekwentną politykę z Kronospanem. Tych tematów jest dużo więcej. Oddajcie na nas swój głos, a my nie zwolnimy tempa.
Joanna Pawłowicz: Co do kwestii ucywilizowania zakładu Kronospan. On zostanie wreszcie ucywilizowany dzięki wprowadzeniu ustawy o odpadach. To nasza 9-letnia praca. W ostatnim czasie, kiedy rząd PiS zaczął działać, zwróciliśmy się do Warszawy. Była mowa o tym, że działania ekologiczne obecnie są prowadzone. Nie wiem, czy są ekologiczne, bo mają na celu przede wszystkim zwiększenie produkcji… Ale wracając do sedna. 4 lata temu obiecywaliśmy tańsze miasto. Szczecinek jest miastem drogim. My proponujemy obniżenie podatków od nieruchomości. To wpłynie na ceny wody. Wejdziemy w program rządowy, który obniży ceny za posegregowane śmieci. Przestaniemy konkurować z lokalnymi przedsiębiorcami….
Marcin Bedka: W 2000 roku przyjechałem do Szczecinka do bardzo dobrze płatnej pracy. Ale dziś Szczecinek zgubił to, co kiedyś bardzo mi się w nim podobało. Za chwile moje dzieci dorosną. Chciałbym, aby mogły po studiach wrócić do Szczecinka… Kilka lat temu dzięki programowi „Blisko ludzi” do ekipy rządzącej przylgnęło hasło „Rodzina, praca, towarzystwo”. Wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia szkoleń z języka angielskiego. Dość władzy tej partii z butą i arogancją wobec nas, zwykłych szczecinecczan. Nie będę obiecywał państwu czegoś darmowego, co będzie realizowane i tak z waszych pieniędzy. Ale stawiamy na bilet rodzinny, na politykę senioralną, na strefę ekonomiczną w całym mieście, na więcej parkingów. Szczecinek silny rodziną!
 

Zapis dźwiękowy debaty na stronie radia Koszalin
http://www.prk24.pl/39417403/kolejna-debata-wyborcza-za-nami-tym-razem-rywalizowali-kandydaci-o-fotel-burmistrza-szczecinka

Reklama

debata wybory burmistrz szczecinka kandydaci radio - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-10-12 15:32:53

  Debata powinna być na żywo i z publicznością.

 • Piotr - niezalogowany 2018-10-12 15:40:46

  Najlepiej wypadł Pan Bedka, ale mimo to mój głos pójdzie do Pani Joanny.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-12 15:58:23

  Najbardziej merytoryczna i konkretna była pani Pawłowicz.Program który przedstawiła jasny i klarowny.Przekonała mnie do oddania głosu na Prawicę.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-12 16:28:28

  Seniorzy seniorzy i seniorzy A ja młody aby utrzymać mieszkanie te tanie musze pracować gdzie ??? Poza Szczecinkiem hura

 • gość 2018-10-12 18:00:48

  Rak wypadł dobrze, reszta fatalnie. Pawłowicz te same frazesy od lat powtarza

 • gość 2018-10-12 18:19:18

  cieszę się,że jest młody człowiek który chce powalczyć o fotel burmistrza.To daje nadzieję nam starszym na bezpieczną przyszłość. Tylko wykształcona młodzież szczecinecka zapewni dobrą przyszłość naszemu miastu.

 • XYZ - niezalogowany 2018-10-12 18:39:43

  A ja zagłosuje na Berezowskiego, bo chce działkę za 30 tys., na Renatę Rak, bo chce zobaczyć jak rezygnuje z posady wicedyrektora w mechaniku na rzecz radnej powiatowej i na Jacka Lesiuka, bo przecież to radny na medal!

 • Gość - niezalogowany 2018-10-12 18:46:56

  Dla mnie Pawłowicz i Suchowiejko. W sumie to każdy jest lepszy niż Rak.

 • gość 2018-10-12 18:58:31

  Piotr - porażająca logika

 • gość 2018-10-12 19:08:00

  Pani Pawłowicz i Pan Bedka najlepsi.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-12 19:14:42

  Głosuje na Joannę Pawłowicz. Pragram PiS nie posiada żadnych fajerwerków, ale jestem pewny, że zostanie zrealizowany. Cenię ludzi, którzy dotrzymują słowa. Niecierpliwie czekam na tężenie solankowa, ktore pomoże mieszkańcom miasta w klopotach z drogami oddechowymi. PiS z pewnością obniży podatki i zredukuje problemy mieszkaniowe.

 • gość 2018-10-12 20:08:31

  Suchowiejko i Bedka, mimo że Bedka jakby z kartki czytał, może dlatego wiedział dokładnie, co mówi i o co mu chodzi.
  I zgadzam się z poprzednikiem, każdy ! tylko nie Rak. Potrzebujemy zmian, zmian w spółkach miejskich. Ludzi z kwalifikacjami na stanowiska prezesów, a nie znajomych królika, bez wykształcenia, z zerowymi kompetencjami, vide prezes - kurczak

 • gość 2018-10-12 20:39:55

  Głos mój oddam na pana Raka......konkretnie i bez ściemniania.Pani Pawłowicz i pan Suchowiejko odpada bo to ze zgrupowania PIS a im właśnie nie wierzę ....kłamią,oszukują i nie mają szacunku dla ludzi=wyborców.Panowie dalsi to nabytek którzy nie znają mieszkańców i ich problemów.Dla mnie pan RAK najlepszym kandydatem.Wybory pokarzą komu mieszkańcy Szczecinka zaufają.

 • gość 2018-10-12 20:57:17

  Suchowiejko i Berezowski po równo za brak konkretów. Plus dla Bedki za odwagę w mówieniu jak jest. Rak i Pawłowicz najwięcej konkretów. Niestety, na pana z zarzutami głosować nie będę.

 • gość 2018-10-12 22:43:58

  Danielek Ty burmistrzem nie zostaniesz bo jesteś umaczany.W d...mam takiego kandydata jak TY.Żałosny jesteś koleś

 • gość 2018-10-12 23:01:13

  Panie Rak jak tam wasz kolega marszałek i Stachu? Dalej z nimi trzymacie? Sami sobie strzeliliście samobója.... Na tych orlikach sami będziecie grali tylko, ze w ZK. Oj tam ich nie budowaliście....

 • Gość - niezalogowany 2018-10-13 06:32:20

  Berezowski i Bedka najlepsi. Reszta wypadła marnie. PO i Porozumienie Suchiwiejko to dla mnie to samo i nie wierzę w ani jedno ich słowo.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-13 06:37:38

  XYZ radny na medal?Serio? Tylko szkoda że radbym już nie będzie a Twój głos powiększy szanse Bały i Dudź bo więcej radnych wbtym okręgu na 100% PO mieć nie będzie.

 • gość 2018-10-13 07:04:20

  A ktoś obniży podatki?

 • Gość - niezalogowany 2018-10-13 07:39:37

  Rak i Suchy najgorsi.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-13 07:40:41

  Co się z Polakami porobiło... W porządnej demokracji cień nieuczciwości dyskwalifikował polityka, także lokalnego. A w kronomiasteczku... Kandydat umoczony w sójki, wzgórza, kursy itd. I w peletonie burmistrzów. Zdziadzienie moralne.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-13 08:50:21

  Dotychczasowi politycy zawiedli. Pojawił się ktoś nowy więc na niego głosuję. Gorzej przecież być nie może. Stąd wybór Berezowskiego. Nie rozumiem jak można oddać głos na Raka będąc od dekady zatruwanym przez Krono i z tak idiotycznymi pomysłami jak wyciąg do nart pod czyimś balkonem.

 • gość 2018-10-13 09:14:35

  Głosując na raka głosujecie na komisarza z PIS bo jak rak dostanie wyrok to rząd powoła komisarza Myśliciele że komisarz będzie z PO nie będzie z PIS i wtedy dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębów

 • gość 2018-10-13 09:22:18

  Do gościa -Gość - niezalogowany 2018-10-13 06:37:38 - szanse Bały i Dudź powiększa przede wszystkim. Beznadziejna kampania PIS - Ten Bedka w tydzień zrobił więcej kampanii niż wy w miesiąc jak drugi tydzień będzie maił taki skuteczny a wy taką porażkę ,to nie gadajcie na chłopa tylko sami się w piersi walnijcie . Daliśmy ciała na całej linii

 • gość 2018-10-13 09:32:14

  Krzysiek B. Klawiatura ci się grzeje od tego chwaleniu siebie. Szkoda że nie powiedziałeś w debacie że wspierasz PO a swoje głosy w 4 przekazałeś na Ogrodzińskiego z PO

 • Goś - niezalogowany 2018-10-13 10:05:56

  A ja bym oczekiwał konkretów. . Ile za pomost piętrowy? Ile za górkę do nart ? Ile za darmowa komukacje? Ile za działkę za 30 tys zł. .? Rozdawać wszystkich gotówkę to każdy umie? Pytanie brzmi jak ja zrobić. .większość inwestycji to jest skarbonka która bierze ale nie daje..wedkuje i co to znaczy wydłużyć sezon wędkarski co pogodę zmienić bo za chwilę nam to obiecaja ze maj będzie w grudniu. .herezje..ściągać podatki każdy umie i je wydawać ..prowadzę działalność i w Szczecinku mi się nie opłacało bo za tyle samo wynajmuje lokal w Świnoujściu gdzie turystów jest masa i większość z Niemiec. .to chore...nie płacę tu podatku tylko do innej lokalizacji..a co do wędkarstwa po było sypać ten siarczan skoro można dziś podejść nad wodę i zobaczyć jaka jest zielona..

 • Gość - niezalogowany 2018-10-13 12:05:56

  Tylko Daniel Rak.
  Reszta plecie trzy po trzy.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-13 12:35:21

  Zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość. Mieszkania, Żłobki, Dom Seniora, Wyprawka dla maluszka 1000 zlotych, bezplatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży.

  Rak jest niewiarygodny- jeszcze niedawno mówił że polityka prospołeczna PiSu to populizm a teraz sam chce wprowadzać programy socjalne. Kandydat PO nie jest wiarygodny w tym co mówi.

 • Gosiek - niezalogowany 2018-10-13 20:13:35

  Wszyscy zapomnieli o fabryce śmierci. A dzisiejszy poranek 13 października pokazał co po nocach emitują. Lys/Suchejajko/wRak=Austroszmalcownicy. Boże chroń nas przed tą zarazą.,,, ^-^,,,

 • gość 2018-10-13 22:45:00

  Pis my bedziemy bardziej Po nie my damy wiecej
  Pis-Po jedno zło . Jak to powiedział Bedka przekupstwo za nasze pieniądze

 • gość 2018-10-14 07:21:12

  Rak odpada, umoczony po uszy w układach, układzikach i grabieniu do siebie. Nikt już tego nie widzi ?
  Nikt niczego nie pamięta ? Posadki z układu, układzik z Krono, działki na Sójczym. Tu żona w radzie, tu tatuś w radzie nadzorczej. Rodzina na swoim.
  Żadne ugrupowanie nie wprowadzi tylu radnych, aby mogło rządzić samodzielnie. I bardzo dobrze. może skończy się podnoszenie łapek na raz, dwa, trzy.
  Kluczowy jest wybór burmistrza. Nie ma konkretnego kandydata. Wszyscy coś mają nie hallo.
  Wybór między dżumą, ospą wietrzną, a cholerą.
  Mój prywatny wybór to Suchy !

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 12:07:57

  To koniec kliki w Szczecinku. Rak na pewno nie wygra. Jak weźmiesz zaschniętą psią kupę i pokryjesz ją złotą farbą to nie oznacza to cennego samorodka. Prawdziwy obraz miasta jest jak woda w Trzesiecku - mętną i brudna.
  Jedyną osobą która jest w 100% nowa to Berezowski, a że mówi z sensem to na niego głosuję.

 • Delfin - niezalogowany 2018-10-14 12:25:29

  P. Rak, proszę oficjalnie oświadczyć, kto miałby być zastępcą w razie nie daj pańskiego wyboru?

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 15:32:36

  Suchowiejko jest najlepszy.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 16:52:13

  Suchowiejko ,,najlepszy''?!?
  Buhahhaha...
  że niby w czym?
  Bo na pewno nie jako KANDYDAT na burmistrza.

 • gość 2018-10-15 01:07:49

  Pan Rak potwierdził że zbudowano 25 słownie dwadzieścia pięć mieszkań socjalnych i czekają na ewolucja programu mieszkanie plus (może petenci zrezygnują). Przy budżecie 150 milionów a wciągu 10 lat to jest ponad miliard , można było dawno rozwiązać problem mieszkań z nawiązką . Rodziny wielodzietna gnieżdżą się malutkich wynajętych mieszkaniach czekając w kolejce bez końca na pomoc mieszkaniową ze strony miasta. Na nich trudno zarobić sprzedając im działki za 100 tysięcy.Nie będzie dużej liczby dzieci to kto wypracuje nam emeryturę.Ciekawe w czy stara władza nie zwolni tempa .Młodym wykształconym mieszkańcom nie wystarczy remont parkingu , trzeba w Szczecinku otworzyć okna i niech halny przewietrzy stęchłą atmosferę

 • gość 2018-10-15 19:41:22

  Rak miałby mój głos, ale NA PEWNO na niego nie zagłosuję po tym, jak obiło mi sie o uszy, że wiceburmistrzem ma być (w razie kadencji Raka)... Lubczykowa! Że co, kto...??? Lubczykowa??? O NIE. To chyba jakaś kpina. W takim razie, głosuję na kogo innego.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


ROLETY i MOSKITIERY na wymiar

ROLETY dzień noc, zaciemniające, termiczne, dachowe MOSKITIERY okienne, balkonowe Plisy/Żaluzje/Rolety zewnętrzne Produkcja na miejscu ->Sprzedaż..


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


REGULACJA OKIEN PCV -okres

REGULACJA OKIEN PCV - regulacja zacinających się okien - likwidacja przedmuchów - czyszczenie i konserwacja okuć - wymiana klamek


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"