:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Kartridże, tusze i tonery - kilka słów o tym, czego używamy do drukowania

Drukować możemy za pomocą drukarki atramentowej bądź laserowej. Kiedyś dostępne były również drukarki igłowe, jednak bez żalu odeszły w zapomnieniem. Chociaż w niektórych urzędach czy domach nadal z pewnością nadal można napotkać modele, które wciąż hałaśliwie drukują dokumenty. Skupmy się jednak na tym, co faktycznie posiadamy w domu, czyli drukarkach atramentowych na kartridże do drukarek.

Kartridże do drukarek – co to jest?

Chociaż nazwa bardziej nam się kojarzy z kultowym Atari i kartridżami do gier, to tutaj sprawa jest zupełnie inna. Czym jest kartridż do drukarki? Najprościej: są to pojemniki z tuszem, które umieszcza się drukarce. Czy kartridże do drukarki i wkłady to jedno i to samo? Owszem, chociaż lubią pojawiać się pod różnymi nazwami – kartridż do drukarki, pojemnik, nabój. Jednak jednego możemy być pewni: drukarki atramentowe drukują atramentem, czyli tuszem, który jest natryskiwany z pojemnika pod bardzo dużym ciśnieniem, tworząc raster – czyli układ mikroskopijnych kropeczek, które razem układają się w tekst lub obraz. Im drobniejszy raster, czyli im większa liczba kropeczek zmieści się na cal (dpi), tym lepsza jakość wydruku. Tym samym, tuszem lub atramentem nazywamy zarówno substancję, dzięki której powstaje wydruk, jak i sam pojemnik z atramentem, czyli kartridż przeznaczony do urządzenia drukującego.

tusze-do-drukarek.jpg

Co się znajduje w kartridżu do drukarki?

Wśród tuszy, które są umieszczone w kartridżu, możemy wyróżnić dwa rodzaje – tusze pigmentowe oraz rozpuszczalnikowe. Czym się różnią i do czego są najlepsze?

  • Tusze pigmentowe składają się ze stałych cząsteczek barwnych i wyróżniają się bardzo dobrym odwzorowaniem koloru oraz odpornością na wilgoć oraz światło. Jednak mają jedną poważną wadę. Wydruki wykonane za pomocą tego rodzaju tuszu są dosyć niskiej jakości. Jest to spowodowane specyfiką samego składu atramentu, który mieści się w kartridżu drukarki.
  • Zaś drugi rodzaj – czyli tusze rozpuszczalnikowe, mają skład oparty na bazie wody, która po wydrukowaniu wysycha, pozostawiając na powierzchni kartki wyłącznie barwnik. Tusze rozpuszczalnikowe pozwalają na wydruki o bardzo dużych rozdzielczościach, jednak nie są odporne na działanie warunków atmosferycznych i wydruki z czasem blakną.

Czym w takim razie jest toner?

Drugim rodzajem substancji drukującej jest toner. Tonerów używamy w drukarkach laserowych, a sam proces druku wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku drukarek atramentowych. Tonerem nazywamy zarówno kasetę drukująca, jak i sam proszek, który w niej się znajduje. Bywa on również nazywany suchym atramentem, gdyż faktycznie jest suchy, ma postać proszku, a utrwalany na papierze zostaje za pomocą wysokiej temperatury.

zamienniki-tuszy.jpg

Drukowanie za pomocą tonera odbywa się zupełnie inaczej niż w przypadku kartridży. W kasecie drukującej znajduje się proszek, który jest elektrostatycznie przenoszony na papier, a potem wygrzewany w wysokiej temperaturze i wprasowywany w powierzchnię papieru. Stąd wydruki wychodzące z drukarek laserowych zawsze są przyjemnie ciepłe.

Wszystkie rodzaje materiałów eksploatacyjnych, takich jak kartridże, tusze, tonery, a nawet zamienniki znajdziemy w sklepach internetowych, możemy się w nie zaopatrzyć bez wychodzenia z domu.

Artykuł opracowany przy pomocy specjalistów ze sklepu internetowego atramentowka.com.

 

 

Kartridże, tusze i tonery - kilka słów o tym, czego używamy do drukowania komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com