:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

Katyńska Droga Krzyżowa. Mieszkańcy Szczecinka pamiętają

Katyńska Droga Krzyżowa. Mieszkańcy Szczecinka pamiętają

Mieszkańcy Szczecinka pamiętają o pomordowanych przez Sowietów w Katyniu. W piątek 13 kwietnia 2018 r. na os. Zachód wyrazili pamięć o poległych bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę. Na Kalwarii przy kościele pw. św. Rozalii w zadumie i z modlitwą na ustach mieszkańcy przeszli przez kalwaryjskie dróżki.

Rozważaniom Męki Pańskiej towarzyszyły teksty opowiadające o losach kwiatu polskiej inteligencji zamordowanych w Katyniu. Była to pierwsza szczecinecka Katyńska Droga Krzyżowa, upamiętniająca zbrodnię dokonaną przez Rosjan wiosną w 1940 r. Jako współorganizator Katyńskiej Drogi Krzyżowej chciałbym podkreślić, że 13 kwietnia przypadała 75. rocznica ujawnienia tej zbrodni.

- Mam nadzieje, że Katyńska Droga Krzyżowa wpisze się na stałe w kalendarz uroczystości patriotyczno – religijnych. To naprawdę budujące, że znalazły się osoby, które chcą pielegnować pamięć o naszej polskiej historii. W Szczecinku zostało kilkunastu byłych żołnierzy AK, Sybiraków jest kilkudziesięciu. To na młodym pokoleniu spoczywać będzie odpowiedzialność za pamięć o tych wydarzeniach. Dlatego tym bardziej dziękuję Konradowi Berezowskiemu, pomysłodawcy Katyńskiej Drogi Krzyżowej. Jestem bardzo wdzięczny ks. proboszczowi z kościoła pw. św. Rozalii za piękną oprawę tego nabożeństwa, za Mszę św. poprzedzającą Drogę Krzyżową - powiedział nie kryjąc wzruszenia Wacław Liniewicz, prezes Związku Sybiraków w Szczecinku.

Uczestnicy Katyńskiej Drogi Krzyżowej wyrażali nadzieje, że stanie się tradycją oddanie hołdu zamordowanym oficerom Wojska Polskiego choćby w taki sposób. Zebrani w zwartym szyku, podążając za krzyżem, który przemierzał kolejne stacje Drogi Krzyżowej, pokonując szlak szczecineckiej kalwarii, mieszkańcy wsłuchiwali się w odczytywaną przez młodzież historię polskiej elity pomordowanej w Katyniu. Gdy odczytywane były fragmenty o egzekucji bez przewodu sądowego i wyroku, czy o ciałach wpadających do dołów bez godnego pochówku w niejednym oku zakręciła się łza. Podczas Katyńskiej Drogi Krzyżowej wiele były milczenia przy każdej stacji. Milczenia, które było krzykiem pamięci o naszych rodakach potraktowanych w bestialski sposób.

 

katyń droga krzyżowa kalwaria św rozalia - komentarze opinie

  • gość 2018-04-14 14:24:00

    Wspaniała inicjatywa. Liczę, że naprawdę będzie to tradycja.

Dodajesz jako: Zaloguj się