:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

K.Berezowski: Bez orszaku Niedzieli Palmowej

K.Berezowski: Bez orszaku Niedzieli Palmowej
 • Fotka nr 0 z 1
24/03/2018 12:18
MAR 24
Szczecinek, kościół mariacki godz: 12:30

W tym roku nie będzie Orszaku Niedzieli Palmowej. Orszak był wyjątkowym wydarzeniem w skali kraju. Mówiło się już nawet o pięknej szczecineckiej tradycji. Właściciele pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych nie doczekali się jednak "najazdu" turystów na Szczecinek. W tym roku Wielki Post obchodzono w inny sposób. Jednak jak zawsze w takich przypadkach, Orszak może wrócić w przyszłym roku, a wszystko zależy od nas, mieszkańców Szczecinka...

 

Takich obchodów Niedzieli Palmowej nie ma nigdzie w Polsce! Wyciągnijmy z naszej kultury to, co jest piękne i polskie. Podobne orszaki były organizowane w XV, XVI wieku. W czasach zaborów ten zwyczaj zanikł - mówił dla Tematu Szczecineckiego podczas pierwszego Orszaku Niedzieli Palmowej ks. Marek Kowalewski w 2013 roku. Orszak Niedzieli Palmowej organizowany był na tydzień przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Podczas barwnego orszaku, w którym uczestniczyło nawet do 1500 osób odgrywano scenki biblijne. Zakończeniem orszaku był np. konkurs na najpiękniejszą palmę i koncert zespołu Swojacy. Niedziela Palmowa ropoczyna Wielki Tydzień - ostatni tydzień Wielkiego Postu przed Wielkanocą. W tym roku Wielki Post obfitował w wydarzenia mające nas przygotować do przeżywania Wielkanocy.

Sybiracka Droga Krzyżowa

Na początku Wielkiego Postu, z mojej inicjatywy wraz ze związkiem Sybiraków, przy wielkiej pomocy ks. proboszcza Bogusława Matusika zorganizowano Drogę Krzyżową Sybiraków w kościele św. Krzysztofa. W rozważania Drogi Krzyżowej wplecione zostały teksty z Drogi Krzyżowej Sybiraków z Pielgrzymki Sybiraków na Jasną Górę i słowa Jana Pawła II. W Łobzie co rok od ćwierć wieku odbywa się Droga Krzyżowa Sybiraków. Gromadzi ona zarówno wierzących jak i niewierzących, którzy chcą symbolicznie podziękować Sybirakom za ich cierpienie i wolną Polskę dzisiaj, za którą byli prześladowani. Duża ilość uczestników nabożeństwa daje nadzieje, że nie nie była to ostatnia Sybiracka Droga Krzyżowa w Szczecinku.

„24 GODZINY DLA PANA” - noc konfesjonałów w Szczecinku

Spowiednicy są wezwani do tego, aby byli zawsze i wszędzie, w każdej sytuacji i pomimo wszystko być znakiem prymatu miłosierdzia -  ta zachęta papieża Franciszka stała się zaczynem ogólnopolskiej inicjatywy. Odpowiadając na apel papieża Franciszka w naszym mieście odbyła się noc konfesjonałów „24 godziny dla Pana”. Czas od piątku, 9 marca, do soboty do godz. 15.00 był szczególną okazją do skorzystania ze spowiedzi. Przez 24 godziny kościele pw. NNMP księża ze szczecineckich parafii pełnili dyżur w konfesjonale, również w nocy! - Czasem młody człowiek wraca z imprezy, niekoniecznie zadowolony ze swojego życia. Może otwarte drzwi kościoła o tak nietypowej porze zachęcą do spotkania z Jezusem - powiedział nam jeden z księży.

Świeccy głosili rekolekcję

Przed Wielkanocą w parafiach odbywają się rekolekcję. W parafii św. Krzysztofa rekolekcję wielkopostne głosili świeccy! Przez całą niedzielę Małgorzata i Mirosław Topolscy głosili nauki przed niedzielnymi nabożeństwami. Szkolne rekolekcje wielkopostne w Szkole Podstawowej nr 6 przeprowadzili rodzice szóstki dzieci z Częstochowy Małgorzata i Mirosław Ciuraszkiewiczowie. Wierni nie kryli zaskoczenia nową formą rekolekcji. Świeccy do prowadzenia rekolekcji są starannie przygotowywani, uczestniczą też w serii spotkań i szkoleń. Są też specjalne dni skupienia skierowane do świeckich, którzy będą wygłaszać rekolekcję. Przedstawiając Dobrą Nowinę świeccy w kościele św. Krzysztofa wplatali w przesłanie konkretne sytuacje z codziennego życia swojej wielodzietnej rodziny.

Wielkopostne Czuwanie Młodych

Po raz 10. w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbywały się Wielkopostne Czuwania Młodych. Młodzież była zaproszona do wspólnej modlitwy przy Krzyżu aż w jedenastu miastach diecezji. Tegoroczne spotkania nosiły tytuł "Woda i Ogień". W sobotę, 3 marca, w kościele NNMP odbyło się czuwanie dla młodzieży, pod przewodnictwem ks. biskupa. 

Najmłodsi dla starszych - Jałmużna Wielkopostna Caritas

"Bardzo bym chciał, żeby jałmużna stała się dla wszystkich prawdziwym, autentycznym stylem życia. Bardzo bym chciał, abyśmy, jako chrześcijanie, brali przykład z apostołów i widzieli w możliwości dzielenia się z innymi naszymi dobrami konkretne świadectwo komunii, jaką żyjemy w Kościele" - napisał papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2018. - Naszą jałmużną dla osób starszych może być nie tylko pieniądz złożony do wielkopostnej skarbonki, ale też czas poświęcony dla osób starszych. Miłosierne spojrzenie na bliźnich, to nie tylko pokonywanie ubóstwa, ale też pokonywanie samotności, jaka dotyka wiele osób. Rozmowa, wysłuchanie osoby starszej jest też jednym ze sposobów na przeżycie Wielkiego Postu - powiedział nam jeden ze szczecineckich księży. W naszej diecezji udało się rozdać 40 tyś. skarbonek Jałmużny Wielkopostnej Caritas. „Skarbonki miłosierdzia”, będą składane w Wielkim Tygodniu i zostaną zaniesione do ołtarza w procesji z darami w Wielki Czwartek. Skarbonki napełniane też dobrymi uczynkami względem potrzebujących.

Katedra w Koszalinie zamknięta!

Z powodu remontu koszalińskiej katedry uroczystości Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia odbywać się będą w różnych kościołach naszej diecezji. W Niedzielę Palmową w "dużym" kościele pw. NNMP tradycyjne błogosławieństwo palm przed kościołem o godz. 9.30. Tej Mszy św. będzie przewodniczył bp Edward Dajczak. Po Mszy św. o 11:00 odbędzie się konkurs na najładniejszą palmę. Najważniejsze wydarzenia Wielkiego Tygodnia - uroczyste nabożeństwa Wielkiego Czwartku (z obrzędem mycia stóp), Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty (z Liturgią Ognia i tradycyjnym rozpalaniem ognia przed kościołem) przed nami.

Reklama

niedziela palmowa orszak szczecinek - komentarze opinie

 • gość 2018-03-25 15:40:09

  orszaku nie było. A pogoda taka piękna. mam nadzieję, że za rok będzie

 • gość 2018-03-25 20:16:55

  A kto organizował orszak co roku tak w ogóle? I czemu teraz nie ma?

 • gość 2018-03-25 21:39:47

  no dobra, ale jak jest naprawdę z tymi orszakami?

 • gość 2018-03-26 09:02:35

  aż biskupi przyjechał sprawdzić dlaczego nie ma orszaku... ha, ha

 • gość 2018-03-26 09:22:48

  Trzeba samemu się zaangażować i orszak przygotować.

 • gość 2018-03-26 11:04:56

  Ostatnio nawet był osiołek pamiętam. Szkoda. że nie było

 • gość 2018-03-26 17:30:19

  W Szczecinku ciężko jest coś przygotować. Ludzie są aktywni, tylko jeśli chodzi o mądrzenie się. Gdyby wszyscy co tutaj napisali "szkoda" skrzyknęli się, to Orszak by poszedł. We Gwdzie Wlk. był jarmark, można było dobrze zjeść, kupić za półdarmo ciasta i potrawy świąteczne. Nie będę chwalił wójta, bo zaraz usłyszę, ale była bardzo dobra organizacja. Pogoda była akurat na wycieczkę do Gwdy. Tylko ludzi zabrakło. I tak jest zawsze. I to nie jest tak, że komuś kościół przeszkadza. Debili, co chcieli być księżmi, a potem im odbiło jak tow. Serafin to pojedyncze osoby,, tylko są głośni. To z nami jest coś nie halo. ;/ Ludzie ruszcie się wreszcie!

 • gość 2018-03-26 21:43:29

  A co mamy zrobić? Ostatni Zajazd na Litwie?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Przestronne mieszkanie na

Mieszkanie odnowione. Salon połączony z kuchnią - zabudowa kuchenna, podłoga terakota/panele, ściana glazura i gładź. Przedpokój - trzy szafy..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"