:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Opinie i felietony, Berezowski Kiecz (Chyże) - zdjęcie, fotografia
14/04/2018 14:48


Kiecz (albo Chyże, kietz) oznaczała w miastach pomorskich, niewielki, zwarty obszar miejski zamieszkały przez zasiedziałą od pokoleń ludność, niestanowiący jednak formalnej jednostki administracyjnej. Pierwotnie tą nazwą określano średniowieczne osiedla ludzi usługujących u dworu, przeważnie pochodzenia słowiańskiego. Często były to osiedla rybackie, położone niedaleko cieków wodnych, jak np. Berlin-Köpenick. Pojęciu „Kietz“ przypisuje się słowiańskie pochodzenie od „chyża“ (chata, dom), najczęściej były położone na obrzeżu obszaru miejskiego. Długo po zaniku mieszkańców słowiańskich wiele takich osiedli zachowało swoją odrębność nawet w XIX i XX wieku. W Lubuszy została wchłonięta przez miasto w roku 1810, w Berlinie-Köpenick w roku 1897. O słowiańskim kieczu w okolicy ul. Kaszubskiej (dawniej ulica Kiecz) w rejonie Szczecinek-Chyże przypominać nikomu w Szczecinku nie trzeba.

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest Jan Piskorski: Die brandenburgischen Kietze – Eine Institution slawischen Ursprungs oder ein Produkt askanischer Herrschaft? (Brandenburskie kieze – instytucja pochodzenia słowiańskiego czy skutek panowania askańskiego?) w: Zentrum und Peripherie in der Germania Slavica: Beiträge zu Ehren von Winfried Schich, hrsg. von Doris Bulach, Stuttgart 2008, S. 181–202. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

Reklama

K.Berezowski: Kiecz (Chyże) komentarze opinie

 • gość 2018-04-15 21:05:27

  Ja rozumiem, że ludności napływowej na te tereny trudno przychodzi przyjąć, że Pomorze to przede wszystkim Kaszubi. Od Gdańska po Szczecin. Kiedy w wydaniach naukowych / książkowych woj. zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie spotyka się określenie tego narodu Pomorzanami to już woj. pomorskie z siedzibą w Gdańsku w wydaniach naukowych określa ich Kaszubami. Kaszubi to dumny naród i zna swoją historię i wartość. Niektórzy nawet usiłują dyskutować nad tym, czy Kaszubi posługują się gwarą czy językiem. Otóż wyjaśniam Kaszubi posługują się językiem nie gwarą a na dowód tego polecam zbiory Uniwersytetu Jagiellońskiego w których zachował się słownik polsko-kaszubski. Panie Berezowski u Pana na temat Kaszubów zamieszkujących Kiecz bliżej do Berlina niż do Gdańska, a o Kaszubach tyle co nazwa ulicy w artykule! No gratuluję wiedzy. Pozdrawiam

 • Gość - niezalogowany 2018-04-16 09:49:06

  I teraz riposta bronxa i zaczyna się.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-16 09:54:50

  Ja z artykułu wyczytałam, że Słowianie byli i w Berlinie. Więc chyba strzał w płot z powyższym komentarzem.

 • gość 2018-04-16 11:25:38

  Pan z pierwszego postu, to obraża nas Polaków. Kości moich przodków leżą w tej ziemi, tu się urodziłem. Tu mam dzieci. Moi dziadkowie walczyli tutaj z Niemcami, nie ze swojego wyboru w Lud. Wojsku Polskim. Starczy tych Niemieckich Pomników. Starczy tego obrażania. Pan Berezowski organizuje wydarzenia patriotyczne. To faktycznie on sprawił, że będzie rondo ks. Lisa. Przywrócił jego pamięć. A za Szczecinem drogi panie, to co już nie było Kaszubów, Pomorzan, czy jak Pan chce nazywać tych Słowian- Polaków? Artykuł jest dobry, ja go rozumiem, to stanowisko prof. Piskorskie ze Szczecina o pochodzenia słowa kiecz. Ma pan problem z polskością? Pedagogika wstydu. A przeprosił Pan już za Katyń? Pan z pierwszego postu, to obraża nas Polaków z polskiego Szczecinka!!! Wracaj na portal wizjonerów!

 • gość 2018-04-16 13:42:59

  W Europie, od podziału Cesarstwa Rzymskiego, istniała idea odtworzenia Rzymu. Odtwarzany jest on na różne sposoby. Germanie chcieli go odtworzyć w formie cesarstwa germańskiego, tyle tylko, że jest to oparte o modłę zachodnią. Co genialnego miała I RP? Otóż była odtworzeniem tradycji całego Rzymu - wschodniego i zachodniego, ponieważ prawosławie przeżyło tylko w I RP. (...) Dziedzicem Bizancjum stał się Kijów (...). Czym była I RP? Demokracją rzymską po stronie Korony i państwem bizantyjskim po stronie Rusi i Litwy - mówił podczas wykładu w ramach V Forum Polonijnego w amerykańskiej Częstochowie Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

 • gość 2018-04-16 14:26:05

  Szanowni Państwo. Tu nie chodzi o obrażanie kogokolwiek. W pierwszym poście jak ktoś umie czytać ze zrozumieniem napisano, że to prastare tereny kaszubskie. A Kaszuby sięgały aż po Szczecin a może i dalej, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że na zachodzie oficjalnie od Odry byli Wieleci też Słowianie aż pod Łabę a może i dalej łącznie z Berlinem, bo znowu ktoś się czepi słów niedopowiedzianych. Komentator z pierwszego postu słusznie zauważył, że publikacje szczecińskie nazywają z tych terenów Kaszubów Pomorzanami a publikacje Gdańskie Kaszubami. Uważam, że to post Gościa z 2018-04-16 11:25:38 napełniony jest niezrozumieniem i dalej obrazą. Gość z pierwszego postu raczej upomina się o Polskich rdzennych Kaszubów z tych terenów. Dlaczego w artykułach jak ten u góry (komentowany) eliminuje się ich Kaszubów i stosuje zamienniki skoro tutejsze tereny zamieszkiwali od stuleci od dawien dawna Kaszubi. Niemcy przybyli na te tereny setki lat później. Proponuję poczytać naukową lekturę gdańską o Kaszubach nie szczecińską.

 • Z. Cechowicz - niezalogowany 2018-04-16 15:41:26

  Widać, że temat historii stał się w tym roku bardzo popularny. Czyja to zasługa? Pan Berezowski regularnie pisze i przybliża w krótkich tekstach historię Szczecinka. Główna jego działalność to akcje społeczne, co widać co chwilę. Akcje pana Berezowskiego bardzo popieram, przybliżanie historii też. Może jak osoby z tytułami naukowymi same zajmą się tym co do nich należy, czyli przybliżaniem POLSKIEJ HISTORII REGIONU, to ani Temat Szczecinecki, ani pan Berezowski nie będzie musiał pisać o historii. Berezowski ma swój styl, który mi się podoba. Polecanie komuś przeczytania książki, kiedy ktoś ma tak dużą wiedzą jak pan Berezowski (byłem na jego prelekcjach, które są bardzo fajne) uważam za nietakt. Podobnie jak anonimowe komentowanie osoby używającej imienia i nazwiska.

 • gość 2018-04-16 15:54:50

  bo znowu ktoś się czepi słów niedopowiedzianych - a sam się czepiasz pseudointeligencie!

 • gość 2018-04-16 16:09:52

  Ja protestuję! Dlaczego profesorowie gdańscy mają być lepsi niż szczecińscy?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

PRZYJMĘ DO PRACY Pracownik

Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych. Praca w Szczecinku. Dobre warunki wynagrodzeniowe.


Zobacz ogłoszenie

LAMINIARZ prdukcja łodzi

Hansvik Poland producent łodzi motorowych . Obecnie dla naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: LAMINIARZ MONTER ( ORAZ OSOBY DO..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy magazynowi

Work Balance jest agencją z doświadczeniem, która specjalizuje się w usługach z zakresu leasingu pracowniczego (inaczej leasingu personalnego)...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

SYNDYK sprzeda mieszkanie w

Syndyk masy upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości lokalowej w Szczecinku przy ulicy Polnej 20/1. Lokal 2-pokojowy o powierzchni..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"