:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Opinie i felietony, Berezowski Kiecz (Chyże) - zdjęcie, fotografia


Kiecz (albo Chyże, kietz) oznaczała w miastach pomorskich, niewielki, zwarty obszar miejski zamieszkały przez zasiedziałą od pokoleń ludność, niestanowiący jednak formalnej jednostki administracyjnej. Pierwotnie tą nazwą określano średniowieczne osiedla ludzi usługujących u dworu, przeważnie pochodzenia słowiańskiego. Często były to osiedla rybackie, położone niedaleko cieków wodnych, jak np. Berlin-Köpenick. Pojęciu „Kietz“ przypisuje się słowiańskie pochodzenie od „chyża“ (chata, dom), najczęściej były położone na obrzeżu obszaru miejskiego. Długo po zaniku mieszkańców słowiańskich wiele takich osiedli zachowało swoją odrębność nawet w XIX i XX wieku. W Lubuszy została wchłonięta przez miasto w roku 1810, w Berlinie-Köpenick w roku 1897. O słowiańskim kieczu w okolicy ul. Kaszubskiej (dawniej ulica Kiecz) w rejonie Szczecinek-Chyże przypominać nikomu w Szczecinku nie trzeba.

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest Jan Piskorski: Die brandenburgischen Kietze – Eine Institution slawischen Ursprungs oder ein Produkt askanischer Herrschaft? (Brandenburskie kieze – instytucja pochodzenia słowiańskiego czy skutek panowania askańskiego?) w: Zentrum und Peripherie in der Germania Slavica: Beiträge zu Ehren von Winfried Schich, hrsg. von Doris Bulach, Stuttgart 2008, S. 181–202. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

Reklama

K.Berezowski: Kiecz (Chyże) komentarze opinie

 • gość 2018-04-15 21:05:27

  Ja rozumiem, że ludności napływowej na te tereny trudno przychodzi przyjąć, że Pomorze to przede wszystkim Kaszubi. Od Gdańska po Szczecin. Kiedy w wydaniach naukowych / książkowych woj. zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie spotyka się określenie tego narodu Pomorzanami to już woj. pomorskie z siedzibą w Gdańsku w wydaniach naukowych określa ich Kaszubami. Kaszubi to dumny naród i zna swoją historię i wartość. Niektórzy nawet usiłują dyskutować nad tym, czy Kaszubi posługują się gwarą czy językiem. Otóż wyjaśniam Kaszubi posługują się językiem nie gwarą a na dowód tego polecam zbiory Uniwersytetu Jagiellońskiego w których zachował się słownik polsko-kaszubski. Panie Berezowski u Pana na temat Kaszubów zamieszkujących Kiecz bliżej do Berlina niż do Gdańska, a o Kaszubach tyle co nazwa ulicy w artykule! No gratuluję wiedzy. Pozdrawiam

 • Gość - niezalogowany 2018-04-16 09:49:06

  I teraz riposta bronxa i zaczyna się.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-16 09:54:50

  Ja z artykułu wyczytałam, że Słowianie byli i w Berlinie. Więc chyba strzał w płot z powyższym komentarzem.

 • gość 2018-04-16 11:25:38

  Pan z pierwszego postu, to obraża nas Polaków. Kości moich przodków leżą w tej ziemi, tu się urodziłem. Tu mam dzieci. Moi dziadkowie walczyli tutaj z Niemcami, nie ze swojego wyboru w Lud. Wojsku Polskim. Starczy tych Niemieckich Pomników. Starczy tego obrażania. Pan Berezowski organizuje wydarzenia patriotyczne. To faktycznie on sprawił, że będzie rondo ks. Lisa. Przywrócił jego pamięć. A za Szczecinem drogi panie, to co już nie było Kaszubów, Pomorzan, czy jak Pan chce nazywać tych Słowian- Polaków? Artykuł jest dobry, ja go rozumiem, to stanowisko prof. Piskorskie ze Szczecina o pochodzenia słowa kiecz. Ma pan problem z polskością? Pedagogika wstydu. A przeprosił Pan już za Katyń? Pan z pierwszego postu, to obraża nas Polaków z polskiego Szczecinka!!! Wracaj na portal wizjonerów!

 • gość 2018-04-16 13:42:59

  W Europie, od podziału Cesarstwa Rzymskiego, istniała idea odtworzenia Rzymu. Odtwarzany jest on na różne sposoby. Germanie chcieli go odtworzyć w formie cesarstwa germańskiego, tyle tylko, że jest to oparte o modłę zachodnią. Co genialnego miała I RP? Otóż była odtworzeniem tradycji całego Rzymu - wschodniego i zachodniego, ponieważ prawosławie przeżyło tylko w I RP. (...) Dziedzicem Bizancjum stał się Kijów (...). Czym była I RP? Demokracją rzymską po stronie Korony i państwem bizantyjskim po stronie Rusi i Litwy - mówił podczas wykładu w ramach V Forum Polonijnego w amerykańskiej Częstochowie Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

 • gość 2018-04-16 14:26:05

  Szanowni Państwo. Tu nie chodzi o obrażanie kogokolwiek. W pierwszym poście jak ktoś umie czytać ze zrozumieniem napisano, że to prastare tereny kaszubskie. A Kaszuby sięgały aż po Szczecin a może i dalej, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że na zachodzie oficjalnie od Odry byli Wieleci też Słowianie aż pod Łabę a może i dalej łącznie z Berlinem, bo znowu ktoś się czepi słów niedopowiedzianych. Komentator z pierwszego postu słusznie zauważył, że publikacje szczecińskie nazywają z tych terenów Kaszubów Pomorzanami a publikacje Gdańskie Kaszubami. Uważam, że to post Gościa z 2018-04-16 11:25:38 napełniony jest niezrozumieniem i dalej obrazą. Gość z pierwszego postu raczej upomina się o Polskich rdzennych Kaszubów z tych terenów. Dlaczego w artykułach jak ten u góry (komentowany) eliminuje się ich Kaszubów i stosuje zamienniki skoro tutejsze tereny zamieszkiwali od stuleci od dawien dawna Kaszubi. Niemcy przybyli na te tereny setki lat później. Proponuję poczytać naukową lekturę gdańską o Kaszubach nie szczecińską.

 • Z. Cechowicz - niezalogowany 2018-04-16 15:41:26

  Widać, że temat historii stał się w tym roku bardzo popularny. Czyja to zasługa? Pan Berezowski regularnie pisze i przybliża w krótkich tekstach historię Szczecinka. Główna jego działalność to akcje społeczne, co widać co chwilę. Akcje pana Berezowskiego bardzo popieram, przybliżanie historii też. Może jak osoby z tytułami naukowymi same zajmą się tym co do nich należy, czyli przybliżaniem POLSKIEJ HISTORII REGIONU, to ani Temat Szczecinecki, ani pan Berezowski nie będzie musiał pisać o historii. Berezowski ma swój styl, który mi się podoba. Polecanie komuś przeczytania książki, kiedy ktoś ma tak dużą wiedzą jak pan Berezowski (byłem na jego prelekcjach, które są bardzo fajne) uważam za nietakt. Podobnie jak anonimowe komentowanie osoby używającej imienia i nazwiska.

 • gość 2018-04-16 15:54:50

  bo znowu ktoś się czepi słów niedopowiedzianych - a sam się czepiasz pseudointeligencie!

 • gość 2018-04-16 16:09:52

  Ja protestuję! Dlaczego profesorowie gdańscy mają być lepsi niż szczecińscy?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Ekipa 6-8 betoniarzy,

Szanowni Państwo Poszukujemy pilnie 6-8 osobowej grupy pracowników do pracy w Niemczech okolice Dusseldorf. Praca na produkcji/prefabrykacja..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Opel Zafira 1.9 CDTI, 120KM,

Sprzedam Opla Zafirę z 2008 roku po lifcie w kolorze Panacotta (beżowy metalik). Silnik 1.9 CDTI o mocy 120 KM, 7-mio osobowy. Auto zakupione w..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"