:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

K.Berezowski: Kiecz (Chyże)

Opinie i felietony, Berezowski Kiecz (Chyże) - zdjęcie, fotografia


Kiecz (albo Chyże, kietz) oznaczała w miastach pomorskich, niewielki, zwarty obszar miejski zamieszkały przez zasiedziałą od pokoleń ludność, niestanowiący jednak formalnej jednostki administracyjnej. Pierwotnie tą nazwą określano średniowieczne osiedla ludzi usługujących u dworu, przeważnie pochodzenia słowiańskiego. Często były to osiedla rybackie, położone niedaleko cieków wodnych, jak np. Berlin-Köpenick. Pojęciu „Kietz“ przypisuje się słowiańskie pochodzenie od „chyża“ (chata, dom), najczęściej były położone na obrzeżu obszaru miejskiego. Długo po zaniku mieszkańców słowiańskich wiele takich osiedli zachowało swoją odrębność nawet w XIX i XX wieku. W Lubuszy została wchłonięta przez miasto w roku 1810, w Berlinie-Köpenick w roku 1897. O słowiańskim kieczu w okolicy ul. Kaszubskiej (dawniej ulica Kiecz) w rejonie Szczecinek-Chyże przypominać nikomu w Szczecinku nie trzeba.

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest Jan Piskorski: Die brandenburgischen Kietze – Eine Institution slawischen Ursprungs oder ein Produkt askanischer Herrschaft? (Brandenburskie kieze – instytucja pochodzenia słowiańskiego czy skutek panowania askańskiego?) w: Zentrum und Peripherie in der Germania Slavica: Beiträge zu Ehren von Winfried Schich, hrsg. von Doris Bulach, Stuttgart 2008, S. 181–202. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

K.Berezowski: Kiecz (Chyże) komentarze opinie

 • gość 2018-04-15 21:05:27

  Ja rozumiem, że ludności napływowej na te tereny trudno przychodzi przyjąć, że Pomorze to przede wszystkim Kaszubi. Od Gdańska po Szczecin. Kiedy w wydaniach naukowych / książkowych woj. zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie spotyka się określenie tego narodu Pomorzanami to już woj. pomorskie z siedzibą w Gdańsku w wydaniach naukowych określa ich Kaszubami. Kaszubi to dumny naród i zna swoją historię i wartość. Niektórzy nawet usiłują dyskutować nad tym, czy Kaszubi posługują się gwarą czy językiem. Otóż wyjaśniam Kaszubi posługują się językiem nie gwarą a na dowód tego polecam zbiory Uniwersytetu Jagiellońskiego w których zachował się słownik polsko-kaszubski. Panie Berezowski u Pana na temat Kaszubów zamieszkujących Kiecz bliżej do Berlina niż do Gdańska, a o Kaszubach tyle co nazwa ulicy w artykule! No gratuluję wiedzy. Pozdrawiam

 • Gość - niezalogowany 2018-04-16 09:49:06

  I teraz riposta bronxa i zaczyna się.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-16 09:54:50

  Ja z artykułu wyczytałam, że Słowianie byli i w Berlinie. Więc chyba strzał w płot z powyższym komentarzem.

 • gość 2018-04-16 11:25:38

  Pan z pierwszego postu, to obraża nas Polaków. Kości moich przodków leżą w tej ziemi, tu się urodziłem. Tu mam dzieci. Moi dziadkowie walczyli tutaj z Niemcami, nie ze swojego wyboru w Lud. Wojsku Polskim. Starczy tych Niemieckich Pomników. Starczy tego obrażania. Pan Berezowski organizuje wydarzenia patriotyczne. To faktycznie on sprawił, że będzie rondo ks. Lisa. Przywrócił jego pamięć. A za Szczecinem drogi panie, to co już nie było Kaszubów, Pomorzan, czy jak Pan chce nazywać tych Słowian- Polaków? Artykuł jest dobry, ja go rozumiem, to stanowisko prof. Piskorskie ze Szczecina o pochodzenia słowa kiecz. Ma pan problem z polskością? Pedagogika wstydu. A przeprosił Pan już za Katyń? Pan z pierwszego postu, to obraża nas Polaków z polskiego Szczecinka!!! Wracaj na portal wizjonerów!

 • gość 2018-04-16 13:42:59

  W Europie, od podziału Cesarstwa Rzymskiego, istniała idea odtworzenia Rzymu. Odtwarzany jest on na różne sposoby. Germanie chcieli go odtworzyć w formie cesarstwa germańskiego, tyle tylko, że jest to oparte o modłę zachodnią. Co genialnego miała I RP? Otóż była odtworzeniem tradycji całego Rzymu - wschodniego i zachodniego, ponieważ prawosławie przeżyło tylko w I RP. (...) Dziedzicem Bizancjum stał się Kijów (...). Czym była I RP? Demokracją rzymską po stronie Korony i państwem bizantyjskim po stronie Rusi i Litwy - mówił podczas wykładu w ramach V Forum Polonijnego w amerykańskiej Częstochowie Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

 • gość 2018-04-16 14:26:05

  Szanowni Państwo. Tu nie chodzi o obrażanie kogokolwiek. W pierwszym poście jak ktoś umie czytać ze zrozumieniem napisano, że to prastare tereny kaszubskie. A Kaszuby sięgały aż po Szczecin a może i dalej, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że na zachodzie oficjalnie od Odry byli Wieleci też Słowianie aż pod Łabę a może i dalej łącznie z Berlinem, bo znowu ktoś się czepi słów niedopowiedzianych. Komentator z pierwszego postu słusznie zauważył, że publikacje szczecińskie nazywają z tych terenów Kaszubów Pomorzanami a publikacje Gdańskie Kaszubami. Uważam, że to post Gościa z 2018-04-16 11:25:38 napełniony jest niezrozumieniem i dalej obrazą. Gość z pierwszego postu raczej upomina się o Polskich rdzennych Kaszubów z tych terenów. Dlaczego w artykułach jak ten u góry (komentowany) eliminuje się ich Kaszubów i stosuje zamienniki skoro tutejsze tereny zamieszkiwali od stuleci od dawien dawna Kaszubi. Niemcy przybyli na te tereny setki lat później. Proponuję poczytać naukową lekturę gdańską o Kaszubach nie szczecińską.

 • Z. Cechowicz - niezalogowany 2018-04-16 15:41:26

  Widać, że temat historii stał się w tym roku bardzo popularny. Czyja to zasługa? Pan Berezowski regularnie pisze i przybliża w krótkich tekstach historię Szczecinka. Główna jego działalność to akcje społeczne, co widać co chwilę. Akcje pana Berezowskiego bardzo popieram, przybliżanie historii też. Może jak osoby z tytułami naukowymi same zajmą się tym co do nich należy, czyli przybliżaniem POLSKIEJ HISTORII REGIONU, to ani Temat Szczecinecki, ani pan Berezowski nie będzie musiał pisać o historii. Berezowski ma swój styl, który mi się podoba. Polecanie komuś przeczytania książki, kiedy ktoś ma tak dużą wiedzą jak pan Berezowski (byłem na jego prelekcjach, które są bardzo fajne) uważam za nietakt. Podobnie jak anonimowe komentowanie osoby używającej imienia i nazwiska.

 • gość 2018-04-16 15:54:50

  bo znowu ktoś się czepi słów niedopowiedzianych - a sam się czepiasz pseudointeligencie!

 • gość 2018-04-16 16:09:52

  Ja protestuję! Dlaczego profesorowie gdańscy mają być lepsi niż szczecińscy?

Dodajesz jako: Zaloguj się