:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Opinie i felietony, Berezowski Niezłomni - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2
01/03/2018 13:44

Walka żołnierzy wyklętych to dramat pokolenia, które broniło Polski w 1939 roku, potem przez lata walczyło z NKWD i UB. W połowie lat 40-tych ubiegłego wieku myślano, że to jeszcze nie koniec wojny. Była nadzieja, że kolaborujący z Moskwą nie utrzymają się przy władzy. Działania żołnierzy wyklętych nazywane są antykomunistycznym powstaniem. Żołnierze wyklęci to osoby, które po 1945 roku działały w zbrojnym podziemiu antykomunistycznym.

Procesy pokazowe członków antykomunistycznego podziemia były esencją nienawiści, zakłamania i propagandy władz PRL wobec tych, którzy zdecydowali się zbrojnie walczyć z prosowieckim porządkiem w Polsce. Pod hasłem band dywersyjnych sądzono byłych członków AK i ich następców. Pozbawieni możliwości obrony, fałszywie oskarżani o zdradę – byli skazywani na śmierć lub długoletnie więzienie. Pamięć o nich na wiele lat wymazano z oficjalnej historii.

Przez dziesięciolecia obszar na tyłach Cmentarza Centralnego w Szczecinie, przywoływano jako domniemane miejsce pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez organa bezpieczeństwa. Nikt nie miał prawa się o nich upomnieć. Jak podaje J. Gasiul w Szczecineckim Temacie miejsce pochówku żołnierzy wyklętych z naszego regionu znała córka Adama Giedrysa - „Opiekowałam się tym miejscem, przynosiłam kwiaty i porządkowałam - opowiada Stefania Giedrys-Kalemba, której chrzestny, Zenon Łozicki leży w jednym z grobów. W tej samej grupie działał też mój ojciec Adam Giedrys. Stąd znajomość miejsca pochówku. Chciałam nawet postawić pomnik, ale kierownictwo cmentarza nie zgodziło się, bo w aktach nie mieli śladu, że ktoś tu w ogóle został zakopany.” - podawał Szczecinecki Temat. W 2009 dokonano ekshumacji i badania wskazały, że w bezimiennym grobie kaci z UB pochowali trzech mieszkańców Szczecinka. Wacław Borodziuk lat 23, Ryszard Kokotko lat 29 i Zenona Łozicki lat 20 zostali zastrzeleni przez UB podczas niekończących się przesłuchań. Strzelano w tył głowy bez ostrzeżenia. Zamordowani za działalności antykomunistyczną w Szczecinie w areszcie przy ul. Kaszubskiej młodzi szczecinecczanie byli żołnierzami Bojowego Oddziału Armii (BOA), formacji wojskowej Podziemia Niepodległościowego.

K. Berezowski

polskieradio.pl/żołnierzewyklęci

Bojowy Oddział Armii Tomasz Dźwigał, Łukasz Skubisz, IPN Szczecin

Reklama

K.Berezowski: Nasi Niezłomni komentarze opinie

 • gość 2018-03-01 18:59:00

  Część i chwała Bohaterom naszej ziemi!

 • gość 2018-03-01 20:14:05

  Nasi niezłomni to też Pieńkowski i Sosnowska

 • gość 2018-03-02 10:12:45

  O panu Pieńkowskim (ps. Kruk) było pod kamieniem, opowiadał p. Suchowiejko.

 • gość 2018-03-02 11:26:04

  Żołnierze Niezłomni wybrali najbardziej radykalną formę sprzeciwu, ale trzeba pamiętać, że często nie mieli wyboru podkreślił biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w homilii wygłoszonej podczas mszy w intencji żołnierzy wyklętych. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Bp Guzdek dodał, że stalinowski reżim skazał żołnierzy wyklętych na zagładę. "Wielu, i to wiele lat, spędziło w więzieniu, inni zaś nie wyszli żywi z ubeckich kazamatów" - przypomniał w homilii biskup polowy Wojska Polskiego. Podkreślił jednocześnie, że czyny uczestników antykomunistycznego podziemia zbrojnego "wychodzą z cienia zapomnienia", poszczególnym partyzantom jest przywracana tożsamość, organizowane są kolejne pogrzeby. Zdaniem bp. Guzdka, całe społeczeństwo ma obowiązek podejmowania wysiłku w dążeniu do prawdy o czasach sowieckiej dominacji w powojennej Polsce. "Mamy moralny obowiązek kontynuować prace w celu odnalezienia, zidentyfikowania i godnego pogrzebu wszystkich ofiar komunistycznego reżimu. Ponadto dokonane bezprawie woła o zadośćuczynienie i sprawiedliwość. Dlatego też potrzebne jest nam nadal rzetelne podejście do przeszłości, które niczego nie pokrywa milczeniem" - zaapelował hierarcha. Dodał, że świetle Słowa Bożego "przyczyną powojennych prześladowań było odejście od Boga i zdrada ewangelicznych wartości, niepohamowana żądza władzy i chęć narzucenia jarzma niewoli naszemu narodowi przez obce mocarstwa". Bp Guzdek zachęcił, by obecnie żyjące pokolenia przyjęły inną postawę. "Przylgnijmy więc do Boga i Jego przykazań, a świat odmieni swoje oblicze! Jedynie na fundamencie prawdy i ewangelicznych wartości oraz wzajemnego poszanowania, dialogu i zgody można budować przyszłość narodu i pomyślność ojczyzny, i dobrosąsiedzkie relacje". Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca począwszy od 2011 r. Upamiętnienia żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy po wojnie zbrojnie walczyli z sowiecką dominacją nad Polską.

 • gość 2018-03-02 12:57:56

  Oj tam, żołnierze wyklęci walczyli o wolność. Teraz ją mamy, więc im dziękujmy.

 • gość 2018-03-02 13:43:33

  Cześć i chwała bohaterom!

 • gość 2018-03-02 14:33:16

  Młodzi ludzie jako pierwsi podjęli próbę przywrócenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych - powiedział dziś szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan J. Kasprzyk podczas prapremiery filmu "Gurgacz. Kapelan Wyklętych" w warszawskim kinie Atlantic. Wspomniał o graffiti, grach komputerowych czy odzieży patriotycznej. Dziś odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” dla młodzieży szkolnej. Przed pokazem zorganizowano dyskusję z udziałem m.in. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana J. Kasprzyka. Polska (...) przez lata, była pod jarzmem komunistycznym, ale po latach można też powiedzieć śmiało, że to pokolenie Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych zwyciężyło. Dlaczego? Dlatego, że to młode pokolenie (...) znalazło w tamtym pokoleniu swój punkt odniesienia. Swoje źródło siły - powiedział szef UdsKiOR Jan J. Kasprzyk. Przypomniał, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca po raz ósmy, ale wcześniej "to młodzi ludzie, jako (...) pierwsi, podjęli próbę przypominania o Żołnierzach Wyklętych poprzez graffiti, gry komputerowe, koszulki - tego typu rzeczy, które do młodego człowieka bardziej docierają". W ocenie Kasprzyka popularność żołnierzy II konspiracji wśród współczesnej młodzieży to "zwycięstwo tamtego pokolenia po latach". To jest naprawdę prapremiera filmu w obecności młodego pokolenia. To niezwykle symboliczne i niezwykle ważne. W przeszłości tkwi zrozumienie współczesności i tkwią pomysły na przyszłość. Dlaczego? Bo tamto pokolenie, pokolenie wyklętych było - tak jak wy jesteście - bezkompromisowi, odważni, dzielni i chcący poświęcić wszystko w imię wyższych wartości. Ja wierzę, że pokolenie wasze - urodzone już w wolnej Polsce - takie jest - mówił Kasprzyk, zwracając się do młodych ludzi na sali kinowej. Ta prawda o fenomenie Wyklętych mocno musi uwierać wiadome środowiska medialne, które przez ostatnie ćwierć wieku promowały "pedagogikę wstydu" i wybielały komunistów. A przy okazji robiły wszystko, by oczernić lub zatrzeć pamięć o żołnierzach antykomunistycznego powstania. Przekaz ten był kierowany głównie do młodych ludzi - na szczęście, jak widać, bezskutecznie.

 • gość 2018-03-02 20:51:55

  Nie ma wolności bez jednostek walczących o wolność w najgorszych czasach.

 • gość 2018-03-03 10:03:20

  Bóg Honor Ojczyzna

 • gość 2018-03-03 17:03:51

  całe społeczeństwo ma obowiązek podejmowania wysiłku w dążeniu do prawdy o czasach sowieckiej dominacji w powojennej Polsce. "Mamy moralny obowiązek kontynuować prace w celu odnalezienia, zidentyfikowania i godnego pogrzebu wszystkich ofiar komunistycznego reżimu.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

LAMINIARZ prdukcja łodzi

Hansvik Poland producent łodzi motorowych . Obecnie dla naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: LAMINIARZ MONTER ( ORAZ OSOBY DO..


Zobacz ogłoszenie

Oprawa halogenowa led gu10

Sufitowa oprawa halogenowa Oprawa sufitowa do żarówek led, dzięki którym w bardzo łatwy, prosty i szybki sposób stworzymy eleganckie oświetlenie w..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"