:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C rozproszone chmury

K.Berezowski: Piknik w Parsęcku

Kiedy: 2018-05-06 , godzina: 12:30 | Gdzie: Parsęcko

W niedzielne popołudnie przy kościele w Parsęcku odbył się piknik rodzinny. Na spotkanie z "Legendą o Krzywym Marcinie z Parsęcka" zostali zaproszeni mieszkańcy Parsęcka i gości ze Szczecinka. W czasie Mszy św. dokonano poświęcenia sadzonki dębu. We własnoręcznie wykopanym przez sołtysa wsi dołku w blasku kamer i fleszy najmłodsi mieszkańcy Parsęcka wraz z wójtem gminy Szczecinek Ryszardem Jesionasem posadzili dąb "Krzywy Marcin". Posadzenie dębu poprzedziła prelekcja Krzysztofa Berezowskiego z ruchu miejskiego Szczecinecczanie.org, lekarza ze Szczecinka. Krzysztof Berezowski przedstawił bogactwo odkryć archeologicznych pochodzących ze wsi Parsęcko i opowiedział legendę o "Słowiańskiej osadzie Parsęcko i Krzywym Marcinie" zawartą w książce S. Świrko "W krainie Gryfitów".

 

Piknik rodzinny zorganizowały dzięki przychylności ks. proboszcza Piotra Domarosa panie z zespoły folklorystycznego "Kumoszki". Stroje pań z "Kumoszek" nawiązują do strojów kaszubskich i kaszubskich tradycji we wsi Parsęcko. Parsęcko jest bowiem najstarszą miejscowością ziemi szczecineckiej. Dzięki przygotowanemu przez Krzysztofa Berezowskiego portretowi Krzywego Marcina, bohatera miejscowi legendy związanej z czasami napoleońskimi, mógł on ożyć w świadomości mieszkańców Parsęcka. Nie zabrakło również okolicznościowych dyplomów i balonów dla dzieci.

foto: Marzena Nowacka

parsęcko piknik słowiańska osada gryfici - komentarze opinie

  • K. Berezowski 2018-05-07 13:38:59

    Gratulację dla pań z zespołu folklorystycznego za oddolną inicjatywę i przygotowanie wszystkiego!

Dodajesz jako: Zaloguj się