:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

K.Berezowski: Rondo przy cmentarzu im. księdza Jana Lisa. 700 podpisów. I jest rondo

25 kwietnia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego została opublikowana uchwała Rady Miasta Szczecinek o nadaniu nazwy księdza Jana Lisa dla dużego ronda przy cmentarzu. Uchwała i mapka w załączeniu.

 

Ks. Prałat Jan Lis (1922-1979) żołnierz AK, kawaler Virtuti Militari, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Szczecinku (1973-79) wieloletni proboszcz parafii MB od Wykupu Niewolników w Okonku. Wzór kapłana, przewodnika, społecznika, gospodarza, organizatora, przyjaciela. Poza szczególnym miejscem w sercach swoich parafian ks. Jan Lis pozostawił po sobie wiele namacalnych śladów: razem ze swoimi parafianami odbudował spalony kościół w Skórce, wyremontował wszystkie kościoły parafialne i filialne, w których pracował, wybudował plebanię w Okonku. Poza tym wyposażył kościoły w nowe tabernakula, dzwony, ogrzewanie, konfesjonały, granitowe ołtarze, instalacje głośnikowe, posadzki, przeołowił witraże oraz zakupił naczynia i szaty liturgiczne do wszystkich kościołów. Z jego inicjatywy na rozstajnych drogach postawiono wiele krzyży przydrożnych i kapliczek. Nie zdołał jedynie dokończyć budowy plebanii w Szczecinku. Zmarł śmiercią tragiczną podczas wypadku w czasie jej budowy. Jego pogrzeb zgromadził tłumy wdzięcznych za jego posługę wiernych. Potrafił jednoczyć ludzi w trudnych czasach komunistycznych.

Petycję pod rondem im. ks. prałata Jana Lisa podpisało ponad 700 osób. 

K. Berezowski, Ruch Miejski Szczecinecczanie
 

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


rondo cmentarz dziennik urzędowy szczecinek jan lis - komentarze opinie

 • Krzysztof Serafiński 2018-05-12 18:33:15

  Ruch Szczecinecczanie utożsamia się z tą inicjatywą lub ją popiera, że widnieje w podpisie pod materiałem? Jeżeli tak - to czy znaczy to, że stawia siebie po stronie opcji katolickiej tzn. tej samej co PiS i RN?

 • Gość - niezalogowany 2018-05-12 19:31:08

  Ks. prałat Jan Lis był żołnierzem Armii Krajowej. Odznaczony orderem Virtuti Militari. Nienawidzisz katolików, to chociaż szanuj bohaterów związanych ze Szczecinkiem. Czy Towarzysz Serafinski naszego miasta też nienawidzi?

 • Krzysztof Serafiński 2018-05-12 20:13:28

  Niezalogowany "gościu", co wstydzisz się podpisać nawet nazwiskiem. Szacunek musi działać w obie strony. Mój stosunek do ks. Lisa jest taki sam, jaki byłby stosunek ks. Lisa do mnie. AK była formacją proliberalną i prodemokratyczną. Co tam robił ktoś taki jak Lis?

 • gość 2018-05-12 20:32:59

  Co masz przeciwko ks. Lisowi Serafiński? Wiele osób w mieście ma serdecznie dość twoich antyklerykalnych i pełnych nienawiści słów. Tym bardziej, że JHD oficjalnie cie pochwalił na portalu wizjonerów. W czym zawinił ci ks. Lis, Serafiński?

 • gość 2018-05-12 20:36:10

  Nie wiem, czy wiecie, ale PIS popiera bardzo wielu niewierzących. A PO organizowało rekolekcje i dni skupienia w klasztorach dla swoich członków. Kościół nie jest partią polityczną, ale wspólnotą wiernych. A ludzie wierzący głosują i na PO i na PIS. A Tow. Serafiński niech nie zabiera głosu jako były kleryk w sprawie kościoła, bo jest uprzedzony.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2018-05-13 00:49:45

  Od jakiegoś czasu obserwuje wzmożoną aktywność pana k Berezowskiego niby to dziennikarz niby społecznik . Raz pisze z sensem raz bez, a dzisiaj widząc jego podpis” Krzysztof Berezowski, Ruch Miejski Szczecinecczanie” i to o czym napisał stwierdzam że to zwykły karierowicz który tuż przed wyborami próbuje na szybko zaistnieć na lokalnej scenie politycznej. Raz jako fałszywy dziennikarz innym razem jako udawany społecznik a tak naprawdę gość robi sobie darmową kampanie wyborczą na Burmistrza . Panie Kamilu proszę napisać wprost o tym że będzie pan kandydował ze Szczecinetczan na Burmistrza. Proszę się nie krygować przyznać to otwarcie bo mam wrażenie że ma nas Pan za naiwniaków którzy się nie zorientują co z pana za ptaszek . Dodatkowo teraz trzeba inaczej popatrzeć na pana osiągnięcia, stawiam że jest pan 5 kolumną lokalnej PO. Takie sukcesy bez kryszy JHD albo Danielka to prawie nie możliwe . A patrząc w jaki elektorat panu uderza to myślę że plan jest taki aby zabrać lokalnej opozycji odrobinkę . Więc jako mieszkaniec proszę aby pan ogłosił publicznie że jest pan kolejnym kandydatem na Burmistrza ,a nie ściemniać na że dziennikarzem . Jeżeli pan nie ma cywilnej odwagi to zrobię to za pana . Pan Kamil Berezowski jest kolejnym kandydatem na Burmistrza Miasta Szczecinek.

 • gość 2018-05-13 09:40:52

  Jak to co zawinił? Mówił po Polsku - tak samo jak Trynkiewicz, Pękalski i Jaruzelski... a sorry - ten ostatni był ok. ;D

 • gość 2018-05-14 04:50:29

  WSPANIAŁY CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKO, CO ROBIŁ, ROBIŁ DLA INNYCH (SAM CHODZIŁ W POŁATANEJ SUTANNIE). I CHYBA TEGO NAJBARDZIEJ NIE MOGĄ ZNIEŚĆ I ZROZUMIEĆ CI, KTÓRZY SĄ OD LAT PRZY SZCZECINECKIM KORYCIE...

 • gość 2018-05-15 22:12:45

  Żołnież AK czyli zabijał Niemców jak Niemcy Polaków, większość krajów opanowanych przez chrześcjaństwo twierdzi, że bóg jest z nami i tak się tłuką między sobą w imię boga. Wyprawy krzyżowe zniknęły z podręczników tak dla przypomnienia, kto ZABIŁ najwięcej niewiernych(poganie) ten był badziej święty(chodzio czywiście o rycerzy). Jak dla mnie to ksiądz spadł z rusztowania, dawno, dawno temu, a teraz wynoszony jest na pierestał.

 • gość 2018-05-16 07:50:19

  Wzór kapłana, przewodnika, społecznika, gospodarza, organizatora, przyjaciela. Poza szczególnym miejscem w sercach swoich parafian ks. Jan Lis pozostawił po sobie wiele namacalnych śladów: razem ze swoimi parafianami odbudował spalony kościół w Skórce, wyremontował wszystkie kościoły parafialne i filialne, w których pracował, wybudował plebanię w Okonku. Poza tym wyposażył kościoły w nowe tabernakula, dzwony, ogrzewanie, konfesjonały, granitowe ołtarze, instalacje głośnikowe, posadzki, przeołowił witraże oraz zakupił naczynia i szaty liturgiczne do wszystkich kościołów. Z jego inicjatywy na rozstajnych drogach postawiono wiele krzyży przydrożnych i kapliczek. Nie zdołał jedynie dokończyć budowy plebanii w Szczecinku. Zmarł śmiercią tragiczną podczas wypadku w czasie jej budowy. Jego pogrzeb zgromadził tłumy wdzięcznych za jego posługę wiernych. Potrafił jednoczyć ludzi w trudnych czasach komunistycznych.

 • gość 2018-06-11 17:43:29

  Juz jest tablica.

Dodajesz jako: Zaloguj się