:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C pochmurno z przejaśnieniami

K.Berezowski: Tron Maryi na Świątkach wypełni się pielgrzymami!

Kiedy: 2018-06-22 , godzina: 11:30 | Gdzie: Tron Maryi na Świątkach

Tron Maryi (klasztor) na szczecineckich Świątkach znów ożyje! Przed wiekami w dzień odpustu pielgrzymowano przed ołtarz klasztoru. Z Parsęcka czy innnych okolicznych miejscowości zdążano na Tron Maryi. Za sprawą jubileuszowej X Pielgrzymki Świętych Gór na wzgórzu klasztornym znów zrobi się gwarno. Czy w pobliżu miejsca po średniowiecznym klasztorze powstanie skansen będący atrakcją turystyczną? Wszystko przed nami.

Jerzy Gasiul kilka lat temu wykonał wyobrażenie o klasztorze na Tronie Maryi, będące ilustracją do niniejszego wpisu. Kilka lat temu na wzgórzu i w jego sąsiedztwie odbył się Piknik Rycerski. Rycerze znów zjawili się na szczycie wzgórza nad jez. Trzesiecko, jak za czasów ks. Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego. Ks. Elżbieta miała umrzeć w klasztorze Tron Maryi na szczecineckich Świątkach.

W piątek 22 czerwca o godz. 11:30 na wzgórzu Tron Maryi pod kapliczką na szczycie wzgórza pustelnik z Góry Polanowskiej - brat Janusz odprawi Mszę św.

marientron szczecinek wzgórze pielgrzymi skansen atrakcja turystyczna - komentarze opinie

 • gość 2018-06-22 09:03:23

  Czemu ta impreza jest tak słabo nagłośniona?

 • gość 2018-06-22 10:24:10

  W Polsce, bardzo dużo miast i miasteczek kładzie nacisk na historię swojego regionu, odbudowując częściowo mury obronne, bramy strzegące miasta, podnosi się fragmenty ruin zamkowych, czy wskrzesza się słowiańskie osady. Wszystko z myślą o turystyce i turytach. W Szczecinku dużo mówi się o turystyce, ale jak już turysta tu przyjedzie to zupełnie nie ma co robić. Dlaczego burmistrz Szczecinka oraz Starosta Powiatowy nic w tym kierunku nie rąbią? Mamy obecnie wielki bum na historię, trzeba to tylko umiejętnie wykorzystać. Niestety temat leży odłogiem i nie ma nikogo, kto chciałby się tym zająć. Może nowe władze miasta będą bardziej przychylnym okiem patrzeć na ten temat.

 • gość 2018-06-22 10:24:29

  Nic się nie uchowa przed zadeptaniem i nadaniem właściwej - a nie "jedynie słusznej" - wartości... To wzgórze to miejsce pogańskie, i z chrześcijaństwem miało związek jedynie w bardzo późnych i krwawych czasach, jak wiele innych miejsc.

 • Gość - niezalogowany 2018-06-23 09:08:20

  Pasja ciekawa i urzekajaca. Wole jednak obrazy przyszlosci. Nie trzeba na sile szukac korzeni. Wystarczy tu i teraz solidnie budowac fundamenty. Za sto lat one tez beda historia... Brak specjalistow w szpitalu jest waznieszy od praslowianskich legend. Jest tu, teraz i jutro ;)

 • gość 2018-06-23 18:04:41

  Obraz przyszłości: prywatyzacja upadającego szpitala. Burmistrz Rak powie, że to mniejsze zło. Prywatny podmiot ze Szczecinka kupuje szpital, żeby go odsprzedać z zyskiem zagranicznej sieci. Po kolejnych 10 latach zagraniczna sieć monopolizuje cały region i każe nam jeździć, żeby wyciąć kaszaka do Koszalina. Swoje żale proszę więc kierować do zarządzających szpitalem, a nie do ludzi, którzy działają w obszarach, w których nie działa nikt. Rozumiem, że na Marientronie mieli się modlić za uzdrowienie szpitala ze złych decyzji? Stan szpitala jest konsekwencją wyborów przy urnie do głosowania. Specjaliści do zarządzania szpitalem w Szczecinku są. Tyle, że są niewygodni i nie będą realizować celów obecnej ekipy. Nie słyszałam oiświadczenia RDS w sprawie szpitala.

Dodajesz jako: Zaloguj się