:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C bezchmurnie

K.Berezowski: ZS im. Warcisława wziął udział w konkursie wiedzy o Szczecinku.

| Gdzie: ul. 1 maja Szczecinek

Opinie i felietony, Berezowski Warcisława wziął udział konkursie wiedzy Szczecinku - zdjęcie, fotografia

Z konkursem "W krainie Gryfitów" zmierzyło się kilkaset uczniów. Konkurs patronatem objęli starosta K. Lis i pani poseł M. Golińska. Duża liczba uczniów wzięła udział w konkursie w Zespole Szkół Nr 2, im. Księcia Warcisława IV przy ulicy 1 Maja w Szczecinku. W technikum w konkursie brało udział 126 uczniów,  a w klasach zawodowych około 30 uczniów. W szkole konkurs organizowała wraz z innymi nauczycielami Helena Giemakowska, nauczyciel Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku.

 

Prezes Związku Sybiraków w Szczecinku pan Wacław Liniewicz odwiedził szkołę i podziękował za przeprowadzenie konkursu panu dyrektorowi Zespołu Szkół Robertowi Jaskowi i nauczycielowi historii w tej szkole pani Helenie Giermakowskiej. Zwycięzcy konkursu wraz z nauczycielem zostali zaproszeni po odbiór dyplomów na Dzień Pamięci o Sybirakach w dniu 20 czerwca 2018 r. To kolejna po lekcji ze świadkami historii inicjatywa realizowana z pomysłu K.Berezowskiego wraz ze Związkiem Sybiraków w Zespole Szkół nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku.

Jedno z pytań w konkursie "W krainie Gryfitów" dotyczyło legendy o "szlak Blizbora" na jez. Wierzchowo w naszym powiecie. Legendę przekazał młodym nauczycielom - uczniom Liceum Pedagogicznego w czasach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Marian Kroker, nauczyciel historii:
Na jednym brzegu jez. Wierzchowo mieszkała piękna Grzymisława, a na drugim brzegu odważny rycerz Blizbor. Młodzi byli w sobie zakochani i spotkali się potajemnie. Aby dostać się do dziewczyny rycerz musiał pokonać bagna i mokradła, drogę wskazywał mu zawsze kaganek pozostawiony w oknie komnaty Grzymisławy. Zła macocha, chcąc przeszkodzić ukochanym zgasiła kaganek i Blizbor zaginął w czeluściach bagien. Dziś w księżycowe noce widać białą smugę światła wśród jeziornych mielizn - to"szlak Blizbora". Widać też w tej poświacie postać rycerza i dziewczyny unoszące się na grzywach fal.

K.Berezowski: ZS im. Warcisława wziął udział w konkursie wiedzy o Szczecinku. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się