:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  22°C bezchmurnie

Kiedy należy się samochód zastępczy?

Porady, Kiedy należy samochód zastępczy - zdjęcie, fotografia

Jeśli miałeś wypadek, a Twoje auto nie nadaje się do dalszej jazdy, to nie musi to oznaczać zamiany wygodnego środka transportu na komunikację miejską.

Korzystając ze swojego ubezpieczenia OC możesz uzyskać auto zastępcze. Jak to zrobić?

Samochody zastępcze - kiedy można się o nie ubiegać?

Jeszcze do niedawna możliwość skorzystania za samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku funkcjonowało tylko w teorii. Powodem, dla którego ubezpieczyciele "migali" się od możliwości skorzystania z tej opcji było uzasadnienie w postaci niewykorzystywania aut do celów zarobkowych. Sytuacja jednak zmieniła się od czasu, gdy w 2011 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której takie praktyki od strony ubezpieczycieli zostały zakwestionowane.

Samochód zastępczy jest szkodą majątkową

Niestety mamy również złe wiadomości dla osób poszkodowanych w wypadkach, w których utraciły auto. Nie otrzymają one pieniędzy ubezpieczyciela, póki nie wynajmą samochodu. Dopiero po fakcie mogą się ubiegać o zwrot kosztów. Muszą jednak złożyć stosowny wniosek. Można go wystosować przy zgłaszaniu szkody u ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Poproś wtedy o udostępnienie auta lub zwrot kosztów najmowanego. Ubezpieczyciel nie może zakwestionować Twojej potrzeby posiadania auta zastępczego.

Ubezpieczyciel odmawia samochodu zastępczego

Ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego lub udostępnienia takiego auta tylko w przypadku, gdy np. w Twojej rodzinie znajduje się już inny samochód, z którego możesz korzystać do swoich celów. Musi on jednak posiadać te same funkcjonalności, co zniszczone auto. Reguła ta tyczy się szczególnie aut osobowych i dostawczych. Jeśli zniszczeniu uległo auto dostawcze, a posiadasz jeszcze auto osobowe, to ubezpieczyciel będzie zmuszony do opłacenia kosztów związanych z jego wynajmem. W przypadku, gdy zniszczone zostało Twoje auto osobowe, a masz do swojej dyspozycji jeszcze drugi taki samochód, to przyznanie zastępczego może okazać się niemożliwe.

Z odmową zwrotu kosztów możemy spotkać się również wtedy, gdy wynajmiemy samochód o klasę wyższą od uszkodzonego. W tej sytuacji otrzymamy pieniądze jedynie za wypożyczenie auta w tej samej klasie.

Źródło - https://www.smlogistic.com.pl/wynajem-pojazdow/samochody-zastepcze.html

 

artykuł partnera serwisu