:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Kiedy nasze dane znajdą się w BIK?

Porady, Kiedy nasze znajdą - zdjęcie, fotografia

Każda osoba zaciągająca kredyt w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) musi liczyć się z tym, że po podpisaniu umowy kredytowej, jej dane znajdą się w bazach Biura Informacji Kredytowej. Jak to się dzieje?

Czym jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, uruchomione w październiku 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i 21 największych ówczesnych banków. Powołanie BIK-u miało na celu stworzenie centralnej bazy do gromadzenia, przechowywania i udostępniania informacji o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów, a od niedawna także firm pozabankowych.

Dzięki danym zgromadzonym w BIK kredytodawcy mogą minimalizować ryzyko kredytowe i zwiększać bezpieczeństwo obrotu pieniężnego. Bank po otrzymaniu wniosku o kredyt, zwraca się z pytaniem o ocenę punktową danego klienta. Jeśli ten ma negatywną historię kredytowania w BIK, otrzyma najpewniej odpowiedź odmowną.

W BIK przechowywane są dane o wszystkich rachunkach kredytowych prowadzonych przez banki, SKOK-i i instytucje finansowe pozabankowe, współpracujące z BIK-iem, takie jak np. Wonga.com. Są to dane zarówno o kredytach obsługiwanych prawidłowo, jak i spłacanych nieterminowo. Dlatego BIK-u nie można uznać za czarną listę dłużników. Informacje o spłaconych terminowo kredytach, mogą być przechowywane w BIK za zgodą i na życzenie kredytobiorcy przez 5 kolejnych lat po spłacie zobowiązania.

Pożyczki bez BIK na https://ocenbank.pl

Na polskim rynku finansowym istnieją także pożyczki bez BIK, tak zwane chwilówki, udzielane przez instytucje finansowe poza sektorem bankowym. Takie firmy pożyczkowe nie są zobowiązane przez Komisję Nadzoru Finansowego do każdorazowego sprawdzania baz BIK, przed wydaniem decyzji kredytowej. Dlatego też mogą sobie pozwolić na udzielanie i oferowanie klientom chwilówek bez BIK. Często jednak weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej zastępują weryfikacją danych klienta w bazach dłużników, m.in. w bazach BIG, np. InfoMonitor, czy w Krajowym Rejestrze Dłużników. Opracowanie https://www.hoope.io

 

artykuł partnera serwisu