:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

Kilka obrazków z Drężna

Historia, Kilka obrazków Drężna - zdjęcie, fotografia

Drężno – (niem. Drensch) położona jest na północnym skraju naszego powiatu przy drodze powiatowej Stare Wierzchowo – Biały Bór. Miejsce to znane jest w Szczecinku z racji mieszczącej się właśnie tutaj od lat 60. nadjeziornej stanicy szczecineckiej Komendy Hufca ZHP. 

Głównie za sprawą długoletniej komendantki hm. Zofii Gańskiej, wiele pokoleń harcerzy spędzało tam lato na obozach, biwakach czy rajdach. Pięciohektarowa stanica rozciąga się przy niewielkim, ale za to z urozmaiconą linią brzegową jez. Studnica (zwane też jez. Drężno). 

Jego północny brzeg jeszcze do niedawna wykorzystywany był w letnim sezonie przez niezliczone ilości turystów, którzy właśnie tutaj przyjeżdżali z przyczepami kampingowymi i namiotami.  Szczególlnie urokliwy był dostępny od strony szosy w kierunku Starego Wierzchowa, otoczony lasem z wysokim brzegiem staw. W tej chwili znajduje się tam kompleks domków letniskowych.  

 

Położone w pradolinie Gwdy jezioro ma 102 ha, a jego maksymalna głębokość 24,9 m przy długości max. 2,1 km i szerokości zaledwie 0,8 km. Jezioro od strony zachodniej od wielkiego jez. Wierzchowo dzieli liczący zaledwie 150 m przesmyk. 

To tutaj położona jest miniaturowa Orawka znana z ośrodka wypoczynkowego. Na jeziornym porośniętym lasem przesmyku do dzisiaj można zobaczyć nasypy mającej przebiegać właśnie w tym miejscu autostrady Berlin – Królewiec. Autostrada miała przebiegać po wysokiej nadjeziornej skarpie jez. Wierzchowo. 

Przez jez. Studnica przebiega trasa kajakowa tzw. Pętli Szczecineckiej. Jej początek znajdował się niegdyś przy wypływie Niezdobnej z Trzesiecka. W tym miejscu szlak kajakowy był użytkowany jeszcze na początku lat 70. Potem ruch zamarł a Niezdobna stała się rzeczką niespławną. Dzisiaj pętla czynna jest tylko od strony jez. Wielimie. 

Niestety nic udało się mi dotrzeć do dokumentów z dziejami wsi. Jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od słowa słowiańskiego dręśn oznaczającego dom - stąd wywodzi się nazwa niemieckiego Drezna.  

Zdjęcia z lat trzydziestych XX w. otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pani kustosz Jadwigi Kowalczyk-Kontowskiej z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.                              

(jg)

Kilka obrazków z Drężna komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się