:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kleje ze szlifowania płyt już mają nie trafiać do pieców (aktualizacja)

 • Fotka nr 0 z 3
 • Fotka nr 1 z 3
 • Fotka nr 2 z 3
Temat Szczecinecki 11/04/2019 09:57

W czwartek (11.04) przed ratuszem odbył się briefing prasowy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra i Ruchu Obywatelskiego “Razem dla Szczecinka”. Konferencja dotyczyła zmian w ustawie o odpadach.

Szefowa stowarzyszenia Joanna Pawłowicz przypomniała, że w czerwcu ub. roku, po powrocie członków Terry z posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska w Warszawie, nastąpiły istotne zmiany w ustawie o odpadach. Wszystkie zakłady, które posiadały pozwolenia środowiskowe, musiały wystąpić jeszcze raz o uzyskanie decyzji i pozwoleń. Zmiana zachodzi także w czynnikach decydujących, czy dana decyzja będzie wydana określonej firmie: nie robi już tego Urząd Marszałkowski, a WIOŚ.

Właśnie Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska 29 marca wydał negatywną decyzję w sprawie wniosku, który złożyła firma Kronospan. WIOŚ nie zgodził się, by na terenie firmy w piecach na biomasę były spalane pyły ze szlifowania płyt wiórowych zawierających kleje.

- Mamy dla mieszkańców Szczecinka bardzo dobrą wiadomość. Jest to dokładnie to, o co walczyliśmy przez lata. Mamy nadzieję, że małymi krokami zbliżamy się do tego, aby poprawić czystość naszego powietrza (...)

- mówił Jacek Pawłowicz.

Do tej pory Urząd Marszałkowski wydawał zgody na to, żeby spalać w piecach na biomasę kleje. Firma Kronospan wystąpiła z wnioskiem o to, aby móc spalać na terenie swojej firmy rocznie 20 tysięcy ton pyłów ze szlifowania płyt wiórowych w piecach na biomasę. WIOŚ wydał decyzję negatywną. Żeby zobrazować te 20 tysięcy ton pyłów z klejem: to w płycie wiórowej mieści się od 8 do 12 procent kleju, czyli przeliczając to na kleje, dziennie w Szczecinku w piecach na biomasę można by było, teraz też to jest czynione, spalać 6 ton kleju dziennie. Jest to niedopuszczalne

- podkreślał Jacek Pawłowicz.

Jak dodał członek SIS Terra, kleje tego typu, można spalać wyłącznie w spalarniach specjalistycznych, posiadających odpowiednie instalacje zapewniających bezpieczeństwo spalania tych odpadów.

- Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że na terenie firmy Kronospan, nie ma specjalistycznych spalarni, w których można byłoby spalać tego typu odpady - mówił Jacek Pawłowicz. - Jeżeli ktoś będzie Państwu mówił, że są tam nowoczesne urządzenia, które są najnowocześniejsze, idealnie wszystko spalą, to będzie się mijało z prawdą, ponieważ te urządzenia są dobre, ale do spalania biomasy, a nie kleju (...) Teraz na pewno Kronospan będzie się odwoływał do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Nie wyobrażamy sobie, aby główny inspektor wydał inną decyzję, niż WIOŚ - dodał.

Członkowie stowarzyszenia są w stałym kontakcie z innymi miastami, zmagającymi się z podobnymi wyzwaniami, co Szczecinek: Mielcem, Żarami i od niedawna z Biskupinem. Jak mówiła Joanna Pawłowicz, wszystkie zmiany dot. ustawy o odpadach są na bieżąco monitorowane.

 

Patryk Witczuk

 

Do pobrania - skan postanowienia WIOŚ (pdf)

 

Aktualizacja: Stanowisko firmy Kronospan

Kolejny briefing prasowy działaczy SIS Terra stał się okazją do manipulacji. Po raz kolejny przedstawiciele organizacji, walczącej z zakładem Kronospan, przedstawili wybiórczo ogólnie dostępne informacje w sposób, mający zdyskredytować działania firmy.

Pomijanie kluczowych informacji (celowe czy też wynikające z niewiedzy osób, kreujących się na specjalistów) jest w naszej ocenie działaniem zamierzonym, mającym na celu uzyskanie konkretnego efektu.

W ostatnich latach Kronospan zainwestował ogromne środki na ograniczanie oddziaływania na środowisko a w szczególności na ograniczenie ilości gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza.

Wbrew zapewnieniom „specjalistów” z SIS Terra, działania zakładu, jak budowa UTWS czy termiczne dopalenie gazów z pras w palnikach pyłowych (oba rozwiązania określone są w dokumentach BAT jako najlepsze dostępne technologie) nie ograniczają się do redukcji zanieczyszczeń pyłowych. Zmniejszają także emisję substancji gazowych, jak np. formaldehyd czy lotne związki organiczne (LZO).

W naszej opinii kierownictwo SIS Terra manipuluje danymi w celu likwidacji zakładu i tysięcy miejsc pracy. Szkodzi to nie tylko pracownikom firmy. Wpływa także negatywnie na ich bliskich – dzieci i innych członków rodzin, którzy muszą niejednokrotnie stawiać czoła wrogim komentarzom czy zaczepkom mieszkańców, będących pod wpływem fałszywych „informacji”, przekazywanych przez aktywistów.

Naszym zdaniem działania SIS Terra nie są działaniami na rzecz środowiska (czego dowodem jest mizerna aktywność na innych polach), ale wyłącznie przeciwko jednej firmie – Kronospanowi.

Pragniemy za pośrednictwem mediów zapytać – jeśli, jak twierdzi J. Pawłowicz, szczecineccy ekolodzy współpracują z ekologami z innych miast, to jak skomentują to, że pozytywne decyzje w sprawie uznania za produkt uboczny pozostałości z procesu produkcyjnego płyt drewnopochodnych zostały wydane dla naszej konkurencji, która produkuje w oparciu o takie same technologie i te same surowce? Nie przeszkadzają im one? Czy kryją się za tym działania na rzecz konkurencji?

Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska potwierdził, że pozostałości z produkcji płyt drewnopochodnych, spełniające wymagania dyrektywy IED, należy uznać za biomasę oraz można w stosunku do nich zastosować uzgodnienie produktu ubocznego. Dysponujemy także opinię Komisji Europejskiej, uznającą pył ze szlifowania płyt wiórowych za biomasę.

Pomimo prób stopowania działań zakładu przez szczecineckich aktywistów Kronospan robi ogromne kroki do minimalizowania swojego oddziaływania na otoczenie.

Obecnie trwają prace, które zakończą się instalacją urządzeń ochrony powietrza w obrębie ciągów produkcyjnych MDF. Instalacje te ograniczą nie tylko emisję pyłów (poprzez mokry elektrofiltr WESP), ale również emisję gazów poprzez zastosowanie bioskrubera.

Do listopada 2019 roku wszystkie zakłady Kronospan w Polsce będą spełniać europejskie wymagania BAT.

Biuro prasowe Kronospan

Reklama

szlifowanie kleje kronospan piec biomasa - komentarze opinie

 • gość 2019-04-11 11:56:42

  Są w kontakcie z innymi stowarzyszeniami? To dlaczego nie powiedzieli, że inne firmy konkurencji z taką samą produkcją i instalacjami dostały zgody a tylko krono nie? Bo może wyszłoby szydło z worka, że tylko w sprawie Krono jeżdżą do Warszawy i chyba nie chodzi tu o powietrze, ale o całkiem inne rzeczy? Wygląda to tak, jakby walczyli tylko z jedną firmą.

 • gość 2019-04-11 12:33:19

  Nie manipuluj .Proszę podaj nazwy firm które otrzymały teraz pozwolenia na spalanie klejów w piecach na biomasę.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 13:17:29

  Brawo Terra!Brawo Razem dla Szczecinka!Dziękuję za walkę o czyste powietrze w Szczecinku.

 • cuda na kiju - niezalogowany 2019-04-11 13:26:07

  Jak to rozumieć? Za peło urzędnicy twierdzili, że to biomasa, a teraz to biomasą nie jest?

 • gość 2019-04-11 13:42:49

  Nie mają specjalistycznych spalarni na tego typu odpady a tyle lat nas trują z wielkim poparciem ratusza i starostwa. Zamiast spalarni nowoczesnych co jakiś czas raczą nas
  "dżentelmeńskimi porozumieniami " i udają ,że zakładają filtry. Najwyższy czas zamknąć fabrykę do czasu zamontowania nowoczesnych spalarni.

 • Erin Brockovich 2019-04-11 15:15:11

  Gdyby Terra nie wzięła Kronospanu do galopu, to do tej pory by nam wmawiali, że produkują tylko "płyty i chmurki". Pamiętacie, że jeszcze dziesięć lat temu była to jedyna dopuszczalna wersja? Pamiętacie jak pozwali Pana Gasiula, gdy napisał, że Kronospan truje ? A teraz się tacy "ekologiczni" zrobili. Jak to dbają o nasze zdrowie, a ta wredna TERRA nie daje im żyć. No i oczywiście stara i zgrana płyta, że Terra chce zamknąć Krono. Bójcie się pracownicy i ich biedne spłakane dzieci. To nie nadchodzi Baba Jaga z miotłą, ale Terra z kłódką i zamknie ten biedny i niewinny zakład

 • gość 2019-04-11 15:30:49

  Brawo Terra. Co prawda powoli ale ciągłym działaniem i cierpliwością dochodzimy wreszcie do osiągnięcia celu którym jest przede wszystkim czyste powietrze nad pięknym Szczecinkiem.

 • gość 2019-04-11 15:40:59

  Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury i bzdety. Mieszkaniec schorowanego miasteczka otrzymał mandat za spalanie w kotłowni pomalowanego drewna farbą wodną ekologiczną, bo innych na rynku przecież nie ma. Prawda? A tu masz nawet kleje spalali i ci mogli. Tych wymyślonych głupot z tą sztucznie pojmowaną ekologią czytać i słuchać się już nie daje. Ciekawy jestem komu na tym zależy i kto na tym zarabia?

 • gość 2019-04-11 16:49:54

  "cuda na kiju - niezalogowany 2019-04-11 13:26:07
  Jak to rozumieć? Za peło urzędnicy twierdzili, że to biomasa, a teraz to biomasą nie jest? "

  to zależy kto i gdzie pyta.

 • gość 2019-04-11 17:00:41

  Tylko kto to wyegzekwuje.Tyle lat nas truli. Władze przymykały oko bo to bogaty zakład ktory był ważniejszy niz zdrowie i zycie mieszkańców.PO to tolerowało i jakoś nie wierzę ale chciałbym się mylic że PiS w końcu rozwiąze problem.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 18:11:23

  Bravo bravo i jeszcze raz bravo! Szkoda ze pani Pawłowicz nie wygrała wyborów

 • gość 2019-04-11 18:47:40

  Tym czwartym miastem jest Biskupiec w województwie warmińsko-mazurskim. To tam , podstępem, z łamaniem prawa od samego początku powstał wrzód, zwany EGGEREM

 • miliony ton płyt - niezalogowany 2019-04-11 18:50:22

  Jeśli nawet nie trafi ten pył z klejem do pieca, to co z nim zrobią??? Odpowiednie instalacje do spalania pewnie daleko stąd.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 22:01:14

  Gratulacje dla TERY! Tylko dzięki temu stowarzyszenia Kronoszpan musi inwestować w drogie instalacje chroniące środowisko. A przecież przez całą dziesięciolecia słyszeliśmy że fabryka "emituje parę wodną". Potem dziwnym trafem ta "para wodna" zapaliła się kominach. Doświadczyliśmy cudu... plantacje pary wodnej :))) Następnie okazało się, że żeby firma przestała szkodzić środowisku potrzebna jest najnowocześniejsze i bardzo droga instalacja UTWS. Po jej uruchomieniu mialo już być cudownie i bez zanieczyszczeń. Instalacja wylapujuje 95% zanieczyszczeń według firmy. A przecież wcześniej miała lecieć wyłącznie "para wodna". Po co w takim razie ta droga instalacja? Teraz okazało się, że UTWS nie wystarcza i potrzebne są kolejne inwestycje w ochronę środowiska. Nie wierzę filmie, która tak kłamie i traktuje ludzi jak ilotów. Z tych powodów decyzja WIOS mnie cieszy.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 22:13:19

  Skoro jest tak cudownie, to co tak śmierdzi do cholery. 6 ton kleju dziennie !

 • gość 2019-04-12 10:04:16

  Bardzo dobrze. Nie może być tak że w XXIw spalany jest w piecach klej.

 • gość 2019-04-12 11:49:42

  To, że Kronospan ma UTWS i nowe filtry to żadna zasługa Terry. UTWS z właścicielem załatwił burmistrz Douglas, a inne sprawy - Unia i nowe przepisy europejskie. Terra się pod to podpina, jako jej sukces a to taka sama prawda jak to, że Ziemia jest płaska.

 • gość 2019-04-12 13:14:41

  "UTWS z właścicielem załatwił burmistrz Douglas, "
  szkoda tylko, że nie działa

 • gość 2019-04-13 08:30:52

  Załatwił, załatwił UTWS ale nie były burmistrz JHD. Raczej go było widać jako obrońcę tej firmy. Coś leży na rzeczy.

 • gość 2019-04-13 12:28:24

  JHD załatwiał tylko"Porozumienia dżentelmeńskie przed każdymi wyborami.

 • gość 2019-04-13 13:13:08

  Jak ten utws działa? Ostatnio byłem w powiecie i o mało się nie udusiłem, tak dawało gryzącymi trocinami w gardle. Ale co tam, to tylko moje subiektywne wrażanie. Inni się tym sztachają i im pasuje.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


SYNDYK sprzeda 1/2 mieszkania

SYNDYK masy upadłości ogłasza konkurs ofert na sprzedaż udziału do 1/2 w nieruchomości lokalowej mieszkalnej w Parsęcku 39/1 o powierzchni 83,50m2 (..


Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Decor Trends zatrudni

Firma Decor Trends zatrudni Mistrza zmianowego/Brygadzistę: Opis stanowiska: - organizacja i nadzór realizacji zadań produkcyjnych; -..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"