:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C rozproszone chmury

Klęska na polach w Gminie Szczecinek. Są duże straty w uprawach

Klęska na polach w Gminie Szczecinek. Są duże straty w uprawach

Pogoda w tym roku nie była łaskawa dla mieszkańców regionu zachodniopomorskiego. Duża ilość opadów i gwałtowne burze z gradem spowodowały opóźnienie żniw. Co istotne, w bardzo wielu przypadkach nie ma czego zbierać. Straty w uprawach rzepaku czy gryki sięgają nawet stu procent. Rolnicy rozkładają ręce i liczą na pomoc. Ta może ruszyć, jeśli rząd ogłosi dla województwa zachodniopomorskiego stan klęski żywiołowej.

O bardzo trudnej sytuacji w Gminie Szczecinek poinformował podczas ostatnich obrad Rady Gminy wójt Ryszard Jasionas. 

- Sytuacja jest dramatyczna - podkreślił. - Nie tylko w związku z tym, że spadł gdzieś grad. Chodzi też o bardzo dużą ilość wody, która spadła w lipcu. Plony, które wydawało się, że będą bardzo atrakcyjne, już są w dużej mierze zniszczone.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, straty rzepaku uprawianego w Gminie Szczecinek sięgnęły 100 proc. Podobnie, jeśli chodzi o grykę. Straty w uprawie pszenicy oszacowano na poziomie powyżej 30 procent. Podobnie w przypadku upraw owsa. 

- Kiedyś był taki polityk, który powiedział, że warto by było się ubezpieczyć. Ja tego nie będę powtarzać, ale… Rozmawialiśmy już z kilkoma rolnikami i ci, którzy są ubezpieczeni, praktycznie śpią spokojnie. No, a ci, którzy nie podjęli tego ryzyka ubezpieczenia, będą mieli problem – zauważył Ryszard Jasionas. 

Na początku tygodnia Urząd Gminy zaczął przyjmować wnioski od rolników dotyczących oszacowania szkód. O dramatycznej sytuacji w gminie został również powiadomiony wojewoda zachodniopomorski.

- Wojewoda natychmiast podjął decyzję, aby na naszym terenie powołać dwie komisje. Wszystko po to, aby straty poniesione przez rolników zostały jak najszybciej oszacowane – dodał wójt. - Najważniejsze jest to, by komisje mogły wyjechać w teren i pracować, zbierając informacje o stratach i by rolnicy mogli już te resztki zbierać.

Jak dalej zaznaczył Ryszard Jasionas, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wystąpi do premier rządu Beaty Szydło o ogłoszenie klęski żywiołowej na terenie woj. zachodniopomorskiego. Z takim wnioskiem do pani premier wystąpili już rolnicy zrzeszeni w NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Wydanie wspomnianego ogłoszenia daje możliwość udzielenia poszkodowanym rolnikom pomocy finansowej.

Czytaj także: http://protestrolnikow.pl/zachodniopomorskie-nszz-ri-solidarnosc-zwraca-sie-do-premier-beaty-szydlo-o-pomoc/

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


gmina szczecinek klęska straty uprawy - komentarze opinie

 • gość 2017-08-08 21:11:40

  Jakie dwie komisje, jak jest tylko jedna i ma duże problemy ze składem bo nikt z IR nie chce być jej członkiem.

 • gosciu - niezalogowany 2017-08-08 22:17:31

  do poprzedniego komentarza. ty myslisz ze osoby z IR niemaja swoich gospodarstw i ze posiadaja nadmiar czasu by jezdzic po tych niedobitkach kilku hektarowych by zobaczyc jak zyto czy owies wytluklo? bylo sie ubezpieczac. lub zmienic produkcje. po za tym co maja osoby z IR wspolnego skoro komisja powinna byc gminna bo przedstawia wyniki wojewodzie. no chyba ze nie zna sie na odroznieniu zboz.

 • gość 2017-08-09 08:19:25

  Osoby z IR według ustawy powinny być członkiem każdej z komisji do szacowania. Tak samo jak osoba z ODR i gminy. "NIEDOBITKIEM" nazywasz gospodarstwa, które mają po 100 hektarów, no to jesteś bardzo zorientowany w sytuacji. Gratulacje niewiedzy!

 • gość 2017-08-09 11:16:11

  Klęska to ten wójt i jego ludzie z dziennikarką lokalnej tv w zastępstwie.

 • Gość - niezalogowany 2017-08-10 08:51:40

  "Fajne" foto, "dobrze" pasuje do tytułu... Co? Nie chciało się pojechać na pole.... a może tak wygląda cała ta klęska?

 • Łukasz Mrowicki 2017-08-10 10:33:12

  No to będą pyry...

Dodajesz jako: Zaloguj się