:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kolejna msza na Marientronie. "Ziemia pomorska musi odzyskać błogosławieństwo"

Kolejna msza na Marientronie.
Temat Szczecinecki 26/06/2019 11:21

W ostrych promieniach wieczornego słońca, kilkanaście osób uczestniczyło we wtorek (25.06) we mszy św. na Marientronie, którą celebrował franciszkanin o. Janusz Jędryszek,  pustelnik z maryjnego sanktuarium na Górze Polanowskiej.

Poprzedziła ją nowenna oraz poświęcenie obrazu Matki Boskiej z Gwadelupy oraz nowej, nadrzewnej kapliczki. Poprzednia, wykonana przez harcerzy (11 czerwca) została zastąpiona  znacznie większą. Umocowano została tak, jak poprzednia na tym samym drzewie, ale wyżej niż do tej pory. Wyglądem nawiązuje do ptasiej budki. Wprawdzie drzewo rośnie kilkanaście metrów od miejsca, gdzie niegdyś znajdował się klasztorny kościółek, ale cały teren choć w niewiarygodny sposób zaniedbany, z licznymi uschniętymi drzewami, jest miejscem symbolicznym. 


Trzy lata temu Miejski Konserwator Zabytków miał zlecić wykonanie badań archeologicznych obejmujących cały teren zajmowany przez dawne sanktuarium, a także opracowanie projektu docelowego zagospodarowania z uwydatnieniem na powierzchni terenu znajdujących się obecnie pod ziemią, kamiennych murów. Zabrakło konserwatora (przeszedł na emeryturę) i idea została zrzucona. Ekipa sprawująca w mieście władzę zdecydowanie nie jest zainteresowana historią nawet tą, która ma swoje słowiańskie – kaszubskie korzenie. 


- Wszystkie pokolenia chrześcijan oddają część Maryi – mówił podczas kazania o. Janusz Jędryszek. – Nasza część Maryi jest wypełnieniem testamentu Jezusa Chrystusa. (…) Gdziekolwiek są prawowierni chrześcijanie- biorą Maryję do swojego domu.

O domu stanowi matka. Czujemy się bezpieczni, gdy jesteśmy w domu matki. (…) Taką rolę spełniały sanktuaria maryjne. Tam gdzie były, tam ludzie się integrowali. Czuli się bezpieczni u siebie, mieli dokąd iść w razie niebezpieczeństwa, smutku, choroby. 


Kaznodzieja, nawiązując do licznych sanktuariów rozsianych w graniach przedwojennej Polski zauważył, że tutaj, na Pomorzu ich nie ma. 
- Czas jest, aby te domy- matki się odradzały, jak to było przed Reformacją. Aby na nowo Pomorze szczyciło się zaszczytnym mianem ziemi maryjnej, a Maryja była czczona jako Maryja Pomerana. To na tych terenach było wielkie barbarzyństwo pod względem duchowym i  kulturowym. Mało jest na  ten temat publikacji.

Historycy najwyraźniej boją się tego tematu poruszać, bo obowiązuje tzw. poprawność polityczna - aby nie zrazić naszych braci protestantów. Tymczasem to, co się tutaj działo w XVI wieku, ja porównuję do Państwa Islamskiego. To było jak tsunami, które przeszło przez Pomorze niszcząc kulturę, duchowość, kościoły, klasztory, opactwa, obrazy, dzieła sztuki – to, co miało związek z kościołem katolickim. 


- Wystarczy wymienić klasztor augustianów na Świątkach, klasztor kartuzów pod Darłowem, opactwo cystersów w Bukowie Morskim, sanktuaria na  Górze Chełmskiej,  Polanowskiej i Rowokół. Zostały tylko przysypane ziemią fundamenty…Kto zdążył uciec, ocalił swoje życie.

Kto stanął w obronie kościoła katolickiego, musiał ponieść śmierć męczeńską, jak dominikanie w Słupsku potopieni w Słupi.  (…)Kościół zaczął się odradzać dopiero na początku XX wieku. 


- Czas na sanktuarium maryjne tutaj. Gromadźcie się tutaj. Tłumaczcie, że to jest miejsce maryjne jako jej tron – apelował kustosz polanowskiego sanktuarium. – Mówcie- nawet do znudzenia! Mówicie swoim księżom, aby się przejęli tą sytuacją. Jest to miejsce wybrane przez Maryję i uświęcone przez lata modlitwy eremitów augustiańskich, a potem zniszczone i wyjałowione przez luteranizm, który również skutecznie przyczynił się do germanizacji Pomorza. Słowiańszczyzna sięgała aż za Odrę. Ludność słowiańska – kaszubska była stopniowo spychana na wschód.

Godnym zastanowienia się jest, pytam historyków i socjologów, jak to wytłumaczyć, że tam gdzie był kościół katolicki, ludność autochtoniczna przetrwała – przykładem Pomorze Gdańskie. Jak to wytłumaczyć? Szukam odpowiedzi i pytam mądrzejszych od siebie. Takie są fakty.

Musimy o tym mówić. Ta nasza ziemia pomorska musi odzyskać błogosławieństwo – odrodzenie kultu maryjnego. 
- Tę ziemię dotknęło przekleństwo: jedno to okres Reformacji, drugie po II wojnie światowej, kiedy ludność niemiecka została wysiedlona, przeklinając Boga i ziemię, ale także przeklinali ci, którzy ze wschodu zmuszeni zostali, aby tutaj przybyć… 
- Dziękuję w imieniu Matki Bożej za liczny udział. Bo to jest jej miejsce. Róbcie wszystko, aby przywrócić świętość tego miejsca modlitwy. Takie jest prawo historii i jestem pewien, że powstanie tutaj kaplica.  Mobilizujcie władze miasta i waszych duszpasterzy! Bądźcie nawet natrętni! Mówcie o tym, mobilizujcie! Módlcie się o odnowienie kultu Matki Bożej na tym miejscu. Niechaj to będzie nawet prowokacyjna modlitwa – odwagi.

(jg)
 

Reklama

marientron sanktuarium msza franciszkanin pustelnik ziemia pomorska protestanci kościół konserwator zabytków - komentarze opinie

 • gość 2019-06-27 10:53:55

  Porównywanie Reformacji do Państwa Islamskiego to obrzydliwe chamstwo. Reformacja była odpowiedzią na zepsucie i zbrodnie rzymskiego "kościoła". Więc sami sobie są winni.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-27 13:49:56

  Skrzatusz byl takze zaatakowany przez protestantow.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-27 18:15:08

  Kaplica na wzgórzu na Swiatkach już dawno powinna powstać, ale lepiej postawić ławki na placu przed ratuszem za kilkanaście tysięcy.

 • gość 2019-06-27 18:20:14

  Słowa kazania na wzgórzu Marientron, pomijając wszechwiedzących komentatorów, być może dotrą do ludzi dobrej woli, wzbudzając refleksję nad historią tego miejsca.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-29 19:19:54

  Co to za antyekumeniczne kazanie luteranie mogli by mieć pretensje gdyż katolicy zabrali im setki kościołów w powiecie szczeneckim kilkadziesiąt co przy stracie Świątek przez katolików jest jak 1 do 30 duch inkwizycji wraca do Szczecinka dobrze że miejscowi duchowni tego nie propagują a co do Słowian to mieli dużo bóstw od których odwracano ich żelazen ogniem i mieczem

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"