:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Kończymy realizację zadania publicznego powierzonego przez starostwo

Aktualności, Kończymy realizację zadania publicznego powierzonego przez starostwo - zdjęcie, fotografia

Realizacja zadania publicznego „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego oraz zapobieganie zaburzeniom psychicznym na terenie Powiatu Szczecineckiego Droga do Zdrowia, współfinansowanego z funduszy powiatu szczecineckiego.

Kończy się rok kalendarzowy a razem z nim realizacja zadania publicznego powierzonego Fundacji Promocji Zdrowia Psychicznego i Psychoterapii Drzwi Otwarte. Aby dowiedzieć się o efektach działań prowadzonych w ramach tego zadania publicznego przeprowadziliśmy wywiad z Prezesem Fundacji. 

W ramach realizowanego zadania publicznego ponad 500 mieszkańców naszego powiatu skorzystało z bezpłatnego Punktu Pomocy i Wsparcia Psychologicznego biorąc udział w psychoterapii indywidualnej, psychoterapii rodzinnej lub psychoterapii par. Przez cały rok próbowaliśmy uświadomić nasze społeczeństwo iż  jeżeli przez dłużej niż dwa tygodnie towarzyszy Im poczucie smutku i cierpienia, nie potrafią sami poradzić sobie ze swoimi odczuciami lub ograniczają  swoje działania ze względu na strach i lęk, brak wiary w siebie i swoje umiejętności to warto skorzystać z Punktu i poszukać dla siebie rozwiązania.

W ramach projektu zostały zorganizowane również wykłady edukacyjne promujące zdrowie psychiczne   DBAM TO MAM! Wykłady przeprowadzone zostały dla mieszkańców wszystkich Gmin naszego Powiatu jak również  w szkołach dla młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich oraz podczas spotkań z rodzicami przed zebraniami szkolnymi. W ramach wykładów uczestnicy mieli szanse zastanowić się nad tym, czym tak na prawdę jest zdrowie psychiczne i jak ważne jest, aby o nie dbać. Higiena psychiczna bowiem w dzisiejszych, bardzo szybkich i stresujących czasach, odgrywa ważną rolę i każdy z nas powinien przeciwdziałać czynnikom negatywnie wpływającym na nasze funkcjonowanie psychiczne. Każdy z nas ma prawo do tego, aby odczuwać kryzys, nie radzić sobie z problemem, jednak to co najważniejsze to wiedza jak, kiedy i gdzie szukać pomocy, aby nie rozwinęło się u nas poważne zaburzenie psychiczne lub choroba. 

Aby ułatwić funkcjonowanie w lokalnej społeczności  mieszkańcom naszego powiatu, którzy borykają się w swoim życiu z zaburzeniami bądź chorobami psychicznymi zostały przeprowadzone w każdej gminie naszego powiatu szkolenia „Wsparcie i pomoc psychiczna oraz model pracy z osobami zaburzonymi psychicznie”  zorganizowane dla Pracowników Służb Pomocowych i Społecznych, Szkół i Placówek Wychowawczych oraz Lokalnych Urzędów. Celem szkoleń było stworzenie grupy Liderów z zakresu wsparcia i pomocy psychicznej i wyposażenie ich w konkretne umiejętności i kompetencje które pozwolą w rezultacie na wypracowanie modelu pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz stworzenie dla nich sieci wsparcia społecznego w instytucjach lokalnych. Liderzy po szkoleniu są wyposażeni w kompetencje i materiały wystarczające do przekazywania tej wiedzy swoim współpracownikom w danej instytucji. 

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim Wolontariuszom  pomagającym w realizacji tego projektu, zwłaszcza psychologom i psychoterapeutom, którzy gotowi byli przyjąć osoby potrzebujące wsparcia psychoterapeutycznego w ramach interwencji kryzysowych, nie patrząc na to czy jest  otwarty punkt czy nie, rozumiejąc że niektóre sytuacje życiowe  wymagają natychmiastowego wsparcia – mówi Anna Tokarczyk Prezes Fundacji Promocji Zdrowia Psychicznego i Psychoterapii Drzwi Otwarte.

W wyniku realizacji zadania publicznego zauważyliśmy spadek samobójstw na terenie naszego powiatu oraz potrzebę rozmawiania o tym problemie wśród młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej – pokazały to ankiety przeprowadzone wśród młodzieży podczas wykładów promujących zdrowie psychiczne. Mamy nadzieję że Starostwo Powiatowe dostrzeże również potrzebę kontynuowania tego zadania również w przyszłym roku.

(ogłoszenie)


Kończymy realizację zadania publicznego powierzonego przez starostwo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com