:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Koniec klonów na ul. Chodkiewicza

Aktualności, Koniec klonów Chodkiewicza - zdjęcie, fotografia

Wszystko wskazuje na to, że klony koliste odchodzą do historii. Są to bardzo charakterystyczne drzewa osiągające jedynie 6-7 metrów wysokości, a ich najważniejszym walorem, oprócz tego, że są odporne na zanieczyszczenia, jest bardzo dekoracyjna korona. Idealnie prezentują się w szpalerach, szczególnie wzdłuż małych, wąskich uliczek. Jeszcze kilka lat temu, do czasu jej przebudowy, rosły przy ul. Miłej. W ubiegłym roku tego typu drzewa rosły przy ul. Kochanowskiego i Chełmińskiej. W tym roku  pojawi się nowy, do tej pory zupełnie w Szczecinku nieznany gatunek. Będzie to grusza drobnoowocowa. Nasadzenia będą robione wiosną tego roku. Drzewo, oprócz walorów ozdobnych, jest odporne na zanieczyszczenia, stąd sadzi się je przy drogach.  Gatunek ten ma stożkowatą koronę osiągającą 12 m wysokości. Wiosną pokrywa się białymi kwiatami o słodkawym aromacie. Owoce- podobnie jak jarzębina- mają ok. 1 cm średnicy.   

W najbliższym czasie zostanie wycięty ostatni już w Szczecinku klonowy szpaler przy ul. Chodkiewicza. Drzewa te są w tragicznym stanie – ostrzega Marek Albrecht z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Podczas ostatniej wichury na ziemię runął potężny konar. 

Wszystko na to wskazuje, że do ich przedwczesnej wycinki doprowadziły trwające przez dziesięciolecia niewłaściwie prowadzone zabiegi sanitarne. Któregoś roku drzewa pozbawiono nawet koron. Niewłaściwe formowanie koron, bezrozumne wycinanie konarów, przyczyniło się z pewnością do tego, że drzewa teraz zamierają. 

Zgodnie z decyzją wydaną przez starostwo, ratusz w miejsce wyciętych drzew zobowiązany został do nowych nasadzeń. 

- Chcemy tam posadzić drzewka, które będą miały co najmniej 3-3,5 wysokości. Tego typu sadzonki są bardziej odporne na wandali – tłumaczy nasz rozmówca. Co zatem pojawi się w miejscu klonów? –Chcemy by zdecydowali o tym sami zainteresowani czyli mieszkańcy ul. Chodkiewicza. Trzeba jedynie pamiętać, że na tego typu wąskich ulicach drzewa nie mogą zabierać światła mieszkańcom kamienic. 

Nasadzenia rozpoczną się w na przełomie sierpnia i września. Mieszkańcy mają więc jeszcze całkiem sporo czasu do namysłu. Wydział Ochrony Środowiska czeka na ich propozycje. 

Koniec klonów na ul. Chodkiewicza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com